У понеділок на урочистій церемонії в Женеві був представлений новий неофіційний план врегулювання конфлікту на Близькому Сході під назвою «Женевська ініціатива». Церемонія за участю кількох сотень відомих у світі осіб транслювалася кількома телеканалами в прямому ефірі й супроводжувалася виступами ізраїльських та палестинських артистів. Її ведучим був відомий голлівудський актор Річард Дрейфус. Серед почесних гостей — колишній президент США Джиммі Картер, один із співавторів підписаної 1979 року в Кемп-Девіді мирної ізраїльсько-єгипетської угоди, лауреати Нобелівської премії миру Лех Валенса з Польщі та Джон Х'юм із Північної Ірландії. Інший нобелівський лауреат, колишній президент Південно-Африканської Республіки Нельсон Манделла, звернувся до зібрання через відеозв'язок.
Головними ініціаторами представленого в Женеві плану, який розроблявся впродовж двох останніх років у великій таємниці, були колишній міністр юстиції Ізраїлю Йосі Бейлін та колишній міністр інформації Палестини Ясир Абед Рабо. До Женеви прибули чартерними авіарейсами приблизно 400 ізраїльтян та палестинців, причетні до розробки плану. Розробники «Женевської ініціативи» наголошують, що їхній документ не є альтернативним так званій «дорожній карті» — плану близькосхідного врегулювання, що його розробив і запроваджує в життя (без особливого успіху) так званий «мадридський квартет» — США, ООН, ЄС та Росія. «Женевська ініціатива» має бути лише доповненням до «дорожньої карти».
«Женевською ініціативою» передбачається створення Палестинської держави в Секторі Газа та майже на всій території Західного берега Йордану — загалом на 95 відсотках їхньої території. Решта п'ять відсотків території залишалися б для можливого обміну з Ізраїлем. Передбачається поділ Єрусалима і перетворення його на столицю двох держав. Палестина має стати повністю демілітаризованою, а її кордони будуть охороняти міжнародні сили. Найбільш слабким місцем цього плану є те, що ним не розв'язується проблема 3,5 млн. палестинських біженців. Ці люди надалі залишаться позбавленими права повернутися у свої домівки на території Ізраїлю. Саме тому в день презентації плану в Секторі Газа відбулася демонстрація протесту проти нього, під час якої палестинські діти несли плакати з назвами міст, з яких ізраїльтяни вигнали їхніх батьків та дідів 1948 року та під час наступних воєн і розширень Ізраїлю.
Палестинський лідер Ясир Арафат схвалив «Женевську ініціативу», але не висловив їй своєї офіційної підтримки. Більшість ізраїльтян також не сприймають новий мирний план. Йосі Бейліна перед відбуттям до Женеви обсвистала в аеропорту галаслива група ізраїльських ультра-націоналістів, які звинуватили його у зраді державних інтересів Ізраїлю. Прем'єр-міністр Аріель Шарон також встиг засудити та відхилити план як неприйнятний для його країни. Натомість 58 колишніх світових лідерів надрукували в газеті «Інтернешнл Геральд Трібюн» відкритий лист зі схваленням плану. Серед них — колишній генсек ООН Бутрос Галі, колишні президенти: СРСР — Михайло Горбачов, Фінляндії — Марті Ахтісаарі, Бразилії — Фернандо Енріке Кардозо, ПАР — Фредерік Віллем де Клерк та інші. Лист на підтримку плану надіслав до Женеви голова дипломатії ЄС Хав'єр Солана. Американська адміністрація наразі назвала план «позитивним». Автори плану мають намір наприкінці цього тижня детально ознайомити держсекретаря США Коліна Пауелла з його положеннями.