Зачарована куля

04.08.2006
Зачарована куля

Зорб викочують на трасу. (Фото автора.)

      Ви коли-небудь мріяли спуститися із зеленого літнього схилу зі швидкістю, що запаморочує свідомість? Тоді вам варто знати, що відтепер це стало можливим і в Україні. Нова екстремальна забавка для шукачів гострих відчуттів називається зорб. У другій половині ХХ сторіччя його вигадали дивакуваті новозеландські винахідники, надувши велику пластикову кулю та зіштовхнувши її з людиною всередині зі схилу. Відтоді зорб припав до душі багатьом охочим до розваг, кожен з яких намагався внести до цієї конструкції свої корективи. Тепер унікальні й симпатичні кулі «прописалися» й у Києві! Покататися у них можна за 75 гривень у Голосіївському районі столиці.

 

Товстих не беруть у зорбонавти

      Нині остаточний варіант зорбу виглядає як прозора куля діаметром 3,2 метра з камерою для пасажира всередині. Ці дві сфери поєднані між собою за допомогою струн, яких у стандартному зорбі близько 400, тому якщо одна або навіть декілька з них не витримають навантаження, це не стане суттєвою перешкодою для отримання насолоди від катання. Залізти всередину можна через шлюзи, яких буває один або два — навпроти один одного. Звісно, під час спуску ви можете залишатися вільними, але новачкам все ж таки радять скористатися кріпленнями. Їх у зорбі також може бути два.

      Звідки така назва? Кажуть, це скорочення від «z-orbit», тобто «невідома орбіта». На які тільки асоціації не наштовхує видовищна сфера! Проте найпоширеніше питання про зорбінг звучить приблизно так: «Чи не ставало, бува, кому у цій кулі погано?» Ні, таких випадків у світовій практиці поки не зареєстровано. Та й узагалі, зорбінг — дуже безпечний екстрим. Мабуть, тому що до скаженої розваги не допускають пасажирів «напідпитку» та з хворобами, наприклад гіпертонією та епілепсією. А ще в «зорбонавти» не беруть занадто товстих — вага пасажира не повинна перевищувати 120 кілограмів.

Пробували лягати під зорб — обійшлося без жертв

      Аби потрапити на свято божевілля та адреналіну в Києві, ви маєте проїхати на 212 маршрутному таксі від станції метро «Либідська» до вул. Генерала Родимцева, звідки, продовжуючи рух цією вулицею, дійти до озера Дидорівка. Зорбінг-база, що розташована ліворуч, зустрічатиме вас своєрідними сигнальними вогниками — двома надувними кулями патріотичних кольорів. «Минулого року я побачив зорб у журналі й одразу почав шукати, де можна його купити. Але згодом зрозумів, що транспортувати його буде досить проблематично. Адже вигадали його у Новій Зеландії, звідки везти цю сферу і складно, і достатньо дорого. Тому ми знайшли інших постачальників, котрі займаються цим у Росії, і навесні вже привезли до Києва, — розповідає власник українського зорбу Олексій Орап. — Зараз їх три. Два у нас — у Голосіївському парку, а ще один — у Протасовому Яру — належить нашим знайомим».

      Поки що в Києві немає дитячих зорбів. Тому кататися в цих кулях можуть лише особи віком від 14 років — на молодших не розраховане кріплення. Користуються популярністю зорби й на різноманітних вечірках. «Людям вже набридли одноманітні, стандартні розваги, і тому їх дуже приваблює щось нове й досі незнане, — веде далі Олексій Орап. — Нещодавно на одній iз корпоративних вечірок пройшла дуже актульна чутка про те, що когось iз пасажирів у зорбі знудило. Ця інформація виявилася звичайною вигадкою, але інтерес до кулі пожвавила!»

      До речі, із зорбом навіть вже проводили невеликі експерименти — лягали під кулю, що котиться. Це виявилося зовсім не боляче — зорб великого розміру, але достатньо м'який. Тому обійшлося без жертв.

      Прикметно, що кататися в кулі можна і влітку, і взимку, але з тією умовою, що траса засипана снігом — куля просто швидше ковзатиме.

      Зараз власники куль хочуть випробувати зорби десь у іншому місці, наразі шукають придатні пагорби. Це є дуже проблематичною справою, оскільки ідеальна траса повинна бути достатньо рівною, без кущів та інших перешкод. Також на ній не повинно бути схилів у різні боки, бо тоді куля не котитиметься центральною доріжкою, а скочуватиметься. «До нас надходять запити з різних міст — люди дуже цікавляться новим видом екстриму, — запевняє власник диво-кулі, — Дніпропетровськ, Севастополь — це ті міста, де наші зорби можуть з'явитися найближчим часом».

Назвався екстремалом — лізь у зорб

      Поки наші південні екстремали кусають лікті у чеканні зорбів, мене вже споряджають у хвилюючу мандрівку загадковою кулею. Знаходитися в «утробі» прозорої сфери досить дивно: маленьке середовище, у якому в прямому сенсі доводиться гнутися в дугу, та неймовірна спека через сонячну погоду дають відчуття грядущого дива. Міцне кріплення, що одягається на зразок рюкзака, не дає поворухнутися. Руки й ноги також фіксуються, щоб уникнути небажаних травмувань. Насолодитися «останніми хвилинами життя» довго не дають — охоче штовхають у прірву невідомості. Спроби пристосуватися до нової картинки — швидко минаючих неба-землі знову неба-землі — майже одразу присікаються зміною швидкості, у результаті чого «за вікном» майорить лише строкатий безлад навколишнього пейзажу. Залишається лише прислухатися до всеохоплюючого почуття невагомості. Але ось і воно припиняється — зорб зі мною всередині падає в обійми сітки у кінці траси, яка є своєрідним гальмом цього транспортного засобу. А потiм відпружинює, трохи прокочується у протилежному напрямку й зупиняється. Ну ось, знову земля під ногами.

Вікторія ДОЛГОВА.
  • Борщ не для бідних

    Ціни на продукти в Україні не те що не падають, а чи не з кожним днем піднімаються все вище, знищуючи всі сподівання людей на краще життя. Чи не єдиним виходом залишається тільки успішне виробництво, яке зможе покрити потреби населення та знизити вартість продукту. >>

  • «Титанік» іде на таран

    Даремно раділи, що нафта дешевшає. Нові реалії продовжують своє повзуче, але впевнене просування вперед спиною. Нормальний борщ уже давно зжерла інфляція. Споживчий кошик для середнього українця розрахований держкомстатом, очевидно, орієнтуючись на мертвих і ненароджених. >>

  • Купонна лихоманка

    Важко уявити людину, яка пройде повз магазин iз вивіскою «Знижки» без найменшого бажання зазирнути всередину! Так уже влаштована людська психологія, що самі лише слова «розпродаж», «знижка», «акція» діють на нас просто–таки магічно. Й умілі маркетологи на цьому почали грати давно: наші гаманці скоро тріснуть від купи дисконтних карток. >>

  • Ціновий «сказ»

    Минулий рік неабияк спустошив гаманці українців: ціни на харчі били багаторічні рекорди, а доходи не додавали оптимізму. Експерти відзначають: несприятливим економічним реаліям в Україні «підіграв» не тільки «дорогий» долар, а й стрімке підвищення цін на продукти на світових ринках: дорожчало усе — цукор, солодощі, молочні продукти, крупи, алкоголь. При цьому якість українських товарів подекуди гіршала — виробники «воюють» за ціну. «Розслаблятися» не радять аналітики українським споживачам і в новому році — готуйте щонайменше зайві 200 гривень щомісяця. >>

  • «Кожух» для оселі

    Із початком холодів українці незлим тихим словом починають згадувати комунальників, усю нашу систему обігрівання квартир та кругленькі суми у квитанціях за комунпослуги. Зігрітися у власній квартирі однаково вдається мало кому, відтак більшість шукає вихід із «морозостійкої» ситуації в оселі. Варіант — самотужки утеплити свою квартиру. Це ефективно, швидко, але досить дорого. Дешево зробити фасад можна тут, а ще дадуть гарантію на утеплення. >>

  • «Зелений змій» із позолотою

    Українським любителям оковитої, як уже повідомляла «УМ», варто готуватися до чергової хвилі подорожчання горілки. Як відомо, Кабмін має намір ввести нові мінімальні роздрібні ціни на горілчані вироби — коньяк та горілку. І якщо зараз мінімальна ціна «зеленого змія» у продажу становить14 гривень за півлітра, то, згідно з проектом Постанови Кабміну, дешевшої горілки від 18 гривень за пляшку (коньяку — 27 гривень відповідно) у магазинах не може бути. >>