Позавчора в Ліссабоні «прожеребили» фінальну стадію чемпіонату Єропи—2004, матчі якого пройдуть у Португалії з 12 червня до 4 липня. Що можна сказати про це свято, яке «завжди не з нами»? Президент УЄФА Леннарт Йоганссон, котрий нещодавно приїздив до Києва, не зміг прибути на церемонію жеребкування через хворобу, за нього «працювали» генсек Герхард Айгнер, його наступник Ларс-Крістер Ольсен, португальські зірки Ейсебіо та Уго Віана, французький капітан у відставці Лоран Блан. Не позаздриш росіянам — їм випали іспанці й господарі португальці (до речі, між збірними цих сусідніх країн — така ж суперечка у футболі, як між Росією та Україною). Ще гірше — дебютантам змагання такого рівня, латишам, яким протистоятимуть аж троє володарів континентального золота різних років. Але хай переможе найсильніший! Букмекери наразі називають такими французів та італійців.
ОЦІНКИ
Олександр Старков (наставник збірної Латвії): «Жереб був безжальним до нас. Суперники — як на підбір: Голландія, Чехія і Німеччина в різний час були чемпіонами Європи. Ми ж — новачки. Але, враховуючи рейтинг Латвії, було б безглуздо обирати тут собі суперників... Уже сам факт нашої поїздки в Португалію свідчить багато про що. До речі, наші стикові матчі з турками показали, що не завжди явний фаворит є таким насправді».
Джованні Траппатоні (тренер команди Італії): «Для нас дуже важливо, що серед суперників ми не маємо Франції й Португалії. Адже для нас було б психологічно складно грати з господарями та чинними чемпіонами Європи».
Свен-Горан Еріксон (тренер англійців): «Перша наша гра — проти французів — буде дуже серйозним випробуванням, важким, але цікавим і красивим. Як на мене, збірна Франції — фаворит першості, і було б непогано, якби ми зустрілися ще й у фіналі».
Луїс Феліпе Сколарі (тренер збірної Португалії): «У нас дуже рівна й сильна група, але, звичайно, нашою метою буде вихід з неї й потрапляння до чвертьфіналу».
Голкіпер збірної Іспанії Сантьяго Канісарес: «Група А — досить легка, але концентрацію ні в якому разі втрачати не можна».
Георгій Ярцев (Росія): «Португалія й Іспанія є фаворитами групи, а Росія і Греція — аутсайдерами. Однак погоджуся з Рехагелем: ми не будемо під пресом пильної уваги. При цьому деяке побоювання в мене викликає пізній старт чемпіонату (команда Росії стартує матчем 12 червня проти іспанців у місті Фару. — Авт.). Навряд чи гравці зуміють провести потрібну кількість матчів для набрання належної форми. Проте, сподіваюся, ми успішно закінчимо переговори про проведення товариських зустрічей із Францією, Данією й Румунією, а також про проведення міні-турніру за участю Сербії і Чорногорії, Білорусі та Грузії».
А ТИМ ЧАСОМ...
У Ліссабоні представили й офіційний м'яч чемпіонату Європи—2004, розроблений компанією «Адідас», — «Ротейро». Він стане першим офіційним м'ячем на змаганнях такого рівня, створеним із використанням нової безшовної технології — термоскріплення, яку розробляли упродовж останніх чотирьох років. «Ротейро» отримав свою назву на честь корабельного журналу знаменитого португальського мандрівника Васко да Гами, розфарбований він у вигляді хреста кольору блакитно-зеленого металіка та сріблястими поперечними смугами (вони символізують собою систему координат, придуману й удосконалену португальськими мореплавцями). Ясна річ, що невдовзі «Ротейро», випробуваний і розхвалений самим Девідом Бекхемом, прилетить і в Україну — так само, як «Фівернова» з першості світу-2002. Збірної України там теж не було, але ж повинна бути хоч якась для нас цяцька...
І це ще не все. УЄФА разом із компаніями T-Mobile і TMN вперше в історії чемпіонатів Європи запропонує футбольним уболівальникам можливість перегляду забитих м'ячів та інших фрагментів матчів Євро-2004 на дисплеях мобільних телефонів. Любителям футболу, крім відеоповторів, також будуть доступні електронні ігри, рінгтони плюс постійне оновлення результатів інформації упродовж поєдинків.
Результати жеребкування Євро—2004 (у дужках — котирування контори «Уїльям Хілл» на перемогу в чемпіонаті)
Група A
Португалія (7,50:1)
Греція (67:1)
Іспанія (8:1)
Росія (81:1)
Група B
Франція (4,33:1)
Англія (5,5:1)
Швейцарія (101:1)
Хорватія (81:1)
Група C
Швеція (23:1)
Болгарія (51:1)
Данія (26:1)
Італія (5:1)
Група D
Чехія (13:1)
Латвія (501:1)
Німеччина (19:1)
Голландія (7,5:1)