Анекдот «Дядьку, у вас є СНІД. — Є, але трошки, і тільки для себе» перестає бути і актуальним, і смішним. Бо вже кожен сотий громадянин нашої держави — хворий на СНІД. Про це доречно згадати, адже вчора у світі відзначали день боротьби зі СНІДом.
Скільки б про СНІД не писали і не говорили, чомусь кожен iз нас вважає, що ця хвороба існує деінде, тільки не поруч — не в моєму місті, не в моїй області, не в моїй країні, врешті-решт. Проте статистика — річ уперта, а ми з вами маємо нині страшні цифри: кожен 100-й мешканець України — ВІЛ-інфікований. Тому, якщо ви мешкаєте у будинку, в якому поруч iз вами живе більше сотні людей, ймовірно, що саме ваш сусід — носій страшної хвороби. Ще й досі вважаєте, що СНІД нас не стосується?
За даними ООН, щороку чума ХХ-го століття забирає життя 5 мільйонів людей. Україна — на шостому місці у світі за темпами поширення цієї зарази. Нині на планеті — 42 мільйони інфікованих. Проте найвищі темпи зростання епідемії сьогодні не в Африці, а у Східній Європі — за три роки кількість інфікованих збільшилась майже вдвічі.
За підрахунками, проведеними за методикою Організації Об’єднаних Націй, реальна кількість ВІЛ-інфікованих в Україні може бути вищою від офіційних даних учетверо — 240 тисяч, чи майже один відсоток дорослого населення нашої країни. Майже п’ять iз половиною тисяч наших співвітчизників уже хворі на синдром набутого імунодефіциту і понад три тисячі померли від цієї хвороби. З них близько ста — діти. Найбільше ВІЛ-інфікованих у Донецькій, Дніпропетровській та Одеській областях. Вражає й той факт, що 3,5 відсотка наших співвітчизників нічого не знють про СНІД та ВІЛ-інфекцію. Такі результати опитування двох тисяч дорослих українців, проведеного соціологічною службою Центра імені Разумкова в листопаді.
У доповіді ООН «Про стан населення світу» сказано, що кожні 14 секунд у світі вірусом ВІЛ заражається одна людина віком від 16 до 24 років. Тобто кількість ВІЛ-інфікованих збільшується на 6 тисяч чоловік щодня. Понад 13 мільйонів дітей втратили через СНІД одного або обох батьків.
Серед головних причин стрімкого поширення хвороби фахівці називають відсутність належного медичного обслуговування, а також незадовільний рівень профілактичної роботи. На думку директора Об'єднаної програми ООН зі СНІДу (UNAIDS) Пітера Піота, нові спалахи епідемії загрожують насамперед Китаю, Індії, Індонезії, Росії, Україні та країнам Балтії. «У країнах колишнього Радянського Союзу інфекція поширюється дуже швидко, бо вони не приділяють належної уваги профілактичним заходам проти СНІДу, — говорить виконавчий директор німецького Фонду боротьби зі СНІДом Ульріх Хайде. — Також один з головних «каталізаторів» поширення хвороби — відсутність достатньої кількості одноразових шприців у цих регіонах».
Головний державний санітарний лікар України Ольга Лапушенко повідомила, що на реалізацію Національної програми профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004-2008 роки буде виділено понад 874 мільйони гривень. До речі, лікування одного хворого обходиться державі у три тисячі доларів щороку.
Сьогодні депутати Верховної Ради заявляють, що необхідно захищати від СНІДу й самих лікарів. І перша моторошна інформацію для роздумів у нас вже є: в Одесі днями зареєстровано перший випадок зараження лікаря. Лікарка надавала невідкладну допомогу наркоманці і травмувала себе шприцевою голкою, повідомляє УНІАН. «А чого тут дивуватися, — коментує інцидент для «УМ» хірург однієї з українських лікарень Богдан Ковпанець. — За законом я не маю права попередити своїх колег про небезпеку, якщо я знаю про інфікованість пацієнта. Це заборонено законом, і мене можуть притягти до кримінальної відповідальності. А пацієнти, як правило, самі про свою хворобу не повідомляють, навіть якщо й бачать, як лікар наражає себе на небезпеку».
Випадки проколів голками, порізів скальпелями, потряпляння крові в очі під час операції дуже часті. Йдучи на операцію, хірург не знає достеменно, кого оперує. Тому голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я Микола Поліщук заявив, що відстоюватиме у парламенті запровадження законодавчої норми про те, аби кожен пацієнт, йдучи на операційний стіл, проходив тест на ВІЛ.
Світ визнає, що програє війну в боротьбі зі СНІДом. За визначенням генсека ООН Кофі Аннана, цей вірус став зброєю масового знищення. В інтернеті з’явилася інформація про існування міжнародного неофіційного союзу ВIЛ-інфікованих та хворих СНІДом, які залишають у багатолюдних місцях інфіковані голки із записками: «Ви тільки що заразилися СНІДом» — таке повідомлення читає людина, яка випадково наражається на «інфіковану» голку.
Про випадки подібного терору подейкують і в Україні. В основному шантажують здорових людей інфіковані наркомани. Кажуть, у маленьких містах їх знають в обличчя і платять на базарах «рекетирам» «мзду» за спокій... інакше ті погрожують порізати собі вени й зіпсувати товар. Таким чином інфіковані намагаються помститися здоровим людям і заробити собі на наркотики...
В усьому світі цими днями проходять акції на підтримку боротьби за СНІДом. Колишній політв’язень, а згодом президент Південної Африки Нельсон Манделла започаткував у Кейптауні пропагандистську кампанію, організувавши благодійний концерт з мегазірками світової сцени, серед яких був вокаліст групи «Ю-Ту» — Боно, а також Бейонсі Ноулз, Пітер Гебріел, Анастасія, Енні Леннокс, Брайан Мей. В Україні ж до 5 грудня у столичному музеї Булгакова, що на Андріївському узвозі, проходитиме виставка фотографій «ВІЛ та СНІД очима журналістів». В її основі — роботи фотографів, в основному — працівників УНІАНу та їхнього чеського колеги Яна Шибика. Оганізатор експозиції — Українська служба Бі-Бі-Сі.