Більшість курців на Майдані зізналися, що щось-таки чули або читали про нововведену заборону. «Щось» розповідали по телебаченню, транслювали по радіо, друкували у газетах, але жодної таблички, жодного оголошення з попередженням про заборону паління немає ані у підземних переходах, ані у під’їздах київських будинків, навпаки, численні смітники з сіточками-попільницями ніби заохочують перехожих запалити. Єдина попереджувальна табличка, яку кореспонденту «УМ» вдалося побачити, дві години мандруючи центром Києва, висіла в переході на станції метро «Печерська».
Міліціонери ховають очі та відмовляються від коментарів, бо за звинувачення на адресу урядовців, які не подали чітких інструкцій про складання протоколів, про затримання порушників, вони можуть отримати від начальства «по шапці». Принаймні у цьому зізнався один зі стражів порядку, якого кореспондент «УМ» «зачепила» біля колони Незалежності. «Я підходив до кількох курців, попереджав, що їм загрожує штраф у межах ста гривень. Але, звісно, штрафувати їх не став», — зізнався мій інтерв'юер. Дехто з «вуличних» курців, розповів він, навіть погрожував подати на міліціонера в суд, якщо той спробує стягнути штраф.
У перші дні набуття «антитютюновим» законом чинності особливо дивними видаються на Хрещатику бабці, які без ліцензії продають цигарки, здебільшого поштучно, всім, у тому числі й неповнолітнім. Таких «торговельних точок» у неохайних картатих спідницях кореспондент «УМ» нарахувала на Хрещатику аж десять. До них стражі правопорядку чомусь не застосовують жодних «каральних заходів».
Підземка під Майданом, як завжди, задимлена: таке враження, що десь підклали димову шашку, а насправді це лінькувато смалять одну за одною хрещатицькі гультяї різноманітних «мастей». Курять поодинці (хтось чекає знайомого чи кохану дівчину) і цілими «сходками», чоловік по вісім-десять. Тут і питати не треба — вищезгаданий закон у «трубу» ще не дійшов.
Непродуманість закону очевидна ще й тому, що кожен по-своєму розуміє словосполучення «громадське місце». Більшість опитаних мною людей віднесли автобусні зупинки до території, на яку розповсюджується дія закону, хоча насправді тільки органи місцевого самоврядування вирішують, чи надавати зупинкам транспорту статус громадських місць. А хіба їхня «громадськість» не очевидна? Виходить, що українські парламентарії просто недобачають.
На Хрещатику кореспонденту «УМ» пощастило зустріти і представницю коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» Дарію Семенову. Пані Дарія, як з'ясувалося, прийшла у центр столиці з такою ж метою, як я. «Ми всерйоз розчаровані пасивністю державних органів та відсутністю економічної бази для введення цього закону в дію, — говорить Дарія Семенова. — Насамперед, потрібно боротися не безпосередньо з курцями, а з тими, хто їм пропонує чи нав’язує подібний спосіб життя. Йдеться про телевізійну рекламу тютюнових виробів та легкий доступ до цигарок громадян будь-якого віку. Найкращою, найдієвішою рекламою наших опонентів є самі курці, з яких беруть приклад, у першу чергу, їхні діти. Як ми хочемо мати культуру здорового способу життя та гідного поводження у громадських місцях, коли в українській сім’ї подібні цінності не культивуються?!» Масове паління, на думку експерта, поборюють ті держави, де ступінь загальної культури суспільства вищий. Наприклад, Ірландія, Італія, Швеція повністю заборонили палити навіть у ресторанах і барах, зважаючи на право офіціантів та барменів дихати чистим повітрям у свій робочий час. Нещодавно парламент Великобританії також проголосував за заборону куріння у громадських місцях, обмеження діють в 11 американських штатах, нагадала пані Семенова.
Аналізуючи проблеми українського суспільства, можна нагадати, що заборонами, штрафами привести людей до світлого здорового майбутнього навряд чи можливо. Кошти, необхідні для впровадження закону, справдi немаленькі, і варто було б задуматися, чи не краще витратити їх на пропаганду здорового спосoбу життя.
Юлія МОРОЗЮК.