Незабаром українські турфірми переживуть другий, після літнього, наплив мандрівників, котрі мріють провести Різдво не на теплому домашньому диванчику чи в родинному колі з традиційною індичкою, а в пошуках новорічної романтики на гірських курортах або у затишних європейських кав'ярнях. Подорожувати цій аудиторії стане безпечніше. Ризик того, що вас «надмуть» і в чужій країні раптом з'ясується, що за узгоджене в контракті харчування не оплачено, а екскурсовода взагалі нема, зменшиться, обіцяє Державна туристична адміністрація України. Такі гарантії українським мандрівникам надасть нова редакція Закону про туризм, що її минулого тижня прийняли народні обранці. Нову редакцію закону України про туризм нардепи вже встигли дотепно охрестити малою туристичною Конституцією України.
Як повідомила «УМ» нардеп Катерина Самойлик, нову редакцію закону досить довго «спускали на гальмах». Проте після того, як до українських законотворців звернулися СБУ й представники Федерального бюро розшуку США з вимогами припинити безлад, що його створили українські псевдотуристичні фірми, у ВР «заметушилися» і проблема зрушила з мертвої точки.
А СБУ мала аргументи для переконання. Вона разом із Федеральною службою розшуку США оприлюднила приголомшливі факти стосовно вітчизняних турфірм «Світ тур» та «Інтур плюс», які більше трьох років під виглядом туристів нелегально переправляли до Мексики українців. «Із людей брали по сім тисяч доларів, об'єднували у групи, після чого свою «мзду» брали і керівники цих груп. Останні переправляли нелегалів човнами через океан і навіть по підземних ходах», — констатує Катерина Самойлик. На жаль, оприлюднена силовиками інформація — лише ілюстрація величезного ланцюга незаконних махінацій турфірм.
Причини такої критичної ситуації, що склалася на вітчизняному турринку, в Держтурадміністрації пояснюють просто. «Видачею туристичних віз в Україні займається безліч фірм — це вигідний бізнес. Тіньовики ж на таких операціях ще й руки нагрівають. Вони видають клієнтові туристичну візу, а оскільки перевірити, чи дійсно мета поїздки туристична, майже нереально, це найлегший шлях податися в «нелегалку». Тепер же туристичні агенції, перш ніж вийти на таку криву стежку, муситимуть попередньо добре подумати. «Раніше штраф за незаконну діяльність був лише умовністю, нині за порушення норм позбавлятимуть ліцензії й відбиратимуть у разі банкрутства фірми 20 тисяч доларів капіталу», — розповідає заступник голови Держтурадміністрації Анатолій Матвієнко. До того ж, за його словами, з першого січня в Україні не реєструватимуть турфірми з однаковими назвами. Адже зараз в Україні існує аж 727 органів реєстрації, які реєструють безліч операторів із однаковими назвами. «У нас є 22 «Міражi», 17 «Глобусів» тощо. А як споживач узагалі розбереться, з ким він має справу?» — риторично перепитує Анатолій Матвієнко.