Учора в Кишиневі очікували на прибуття президента Росії Володимира Путіна, який мав би бути «весільним генералом» на підписанні президентом Молдови Володимиром Вороніним та лідером Придністров'я Ігорем Смирновим розробленого Росією меморандуму про створення Федеративної Республіки Молдова. Протокольні служби вже розпочали акредитацію журналістів на цей захід, але візит Путіна несподівано відмінили. З'явилися й перші повідомлення, які дають підстави думати — чому саме.
Національне радіо Молдови повідомило, що в понеділок увечері до Кишинева прибув з Києва перший заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак, на якого покладено обов'язок внести до меморандуму окремі поправки після його зустрічі з Леонідом Кучмою. Не відомо, чи ці поправки вносяться на вимогу Кучми, чи сторін, які мають підписати меморандум. У своєму повідомленні про візит Козака до Києва агенція УНІАН свідчить: український Президент повністю схвалює кремлівський проект врегулювання конфлікту між Молдовою та сепаратистами Придністров'я.
Про своє повне неприйняття підготовленого в Кремлі документа вже заявила парламентська та позапарламентська молдавська опозиція. Навіть Воронін зауважив, що бачить у документі певні недоліки, але вони будуть виправлені у майбутній Конституції федеративної Молдови. Опозиційна Християнсько-демократична народна партія (ХДНП) видала заяву, в якій характеризує запропонований Росією план придністровського врегулювання як «грубе втручання у внутрішні справи...» та «прямий замах на конституційний лад, незалежність і суверенітет Республіки Молдова». В заяві наголошується: «План Козака скерований на увіковічнення російської військової присутності в Республіці Молдова і на перетворення останньої на протекторат Російської Федерації у відповідь на розширення на схід ЄС та НАТО. План Козака є неприхованою військово-політичною агресією Росії проти Молдови, викликом нормам міжнародного права. Нав'язування та можливе здійснення цього плану підтвердить роль Росії як дестабілізуючого фактора у регіоні...» ХДНП повністю відхиляє план Козака та звертається до міжнародного співтовариства, урядів США і країн-членів ЄС, до сусідніх країн — Румунії та України — із закликом «не допустити руйнації Молдови як незалежної країни та блокування її європейських перспектив». Інша парламентська опозиційна партія — Альянс «Молдова ноастре» — також виступила позавчора з подібною заявою та закликала народ і всі політичні сили стати на захист Конституції країни, не допустити знищення Молдови як незалежної держави. Опозиція заявила, що у разі підписання Вороніним кремлівського меморандуму вона розпочне акції всенародного протесту та процес імпічменту.