В Україні створено Всеукраїнську асоціацію «За європейські цінності в науці», яка може стати альтернативою «монополістам» — Академії наук України та Вищій атестаційній комісії України.
Члени асоціації у зверненні, переданому ЗМІ, з сумом констатують, що «керівництво Національної Академії Наук України за ці 15 років не змогло адекватно сприйняти зміни в суспільстві, реформувати структуру Академії та методи управління на основі передового європейського досвіду для забезпечення високого рівня наукових досліджень». А також вказують на занепад, який переживають наукові центри в переважній більшості університетів, на зниження якості освіти та фактичну безперспективність наукових розробок, здійснених у нашій країні. «Здібна молодь та науковці середнього віку, яких кинули напризволяще, були змушені масово полишати науку, йдучи в бізнес або виїжджаючи за кордон в пошуках професійного щастя. Авторитет України як наукової держави в світі суттєво знизився, а в засобах масової інформації України запанували антинаукові погляди та обскурантизм».
Асоціацію зареєстровано як громадську організацію. Її засновники планують активно співпрацювати з найвищими гілками української влади та запропонувати концепцію реформування та розвитку освіти та науки в Україні. Асоціація прагне сприяти поширенню та поглибленню активної участі українських науковців у європейських наукових програмах та захищати спільні наукові інтереси та соціальні права своїх членів.
Асоціація приймає науковців не за гроші чи по блату, а лише на основі публікацій: у журналах зі списку ISI (Інститут наукової інформації, Філадельфія, США, www.isinet.com); матеріалах або працях (не тезах!) всесвітніх та європейських фахових конгресів, симпозіумів чи конференцій або тих, у кого є наукові монографії або розділи у колективних працях, виданих у провідних світових видавництвах. Для молодих науковців вимоги трохи полегшені. Члени Асоціації мають активно займатися наукою та сприяти діяльності ВУА «За європейські цінності в науці».
До складу Координаційної ради Асоціації увійшли математик Роман Черніга (голова), філософ Володимир Кузнєцов (заступник голови), фізик Олександр Габович, хімік Ірина Бачерикова, хімік Валерій Зажигалов, геохімік Володимир Хоменко, хімік Ігор Шевченко.