Непростий час реформування економіки України позначився відродженням фінансових інституцій, зокрема такої, як кредитні спілки. Діяльність їх спрямована на допомогу населенню. Йдеться про порівняно невеликі позики — від 10 до 20 тисяч гривень. Водночас кредит фізичним та юридичним особам надають комерційні банки, що коштує недешево. Вони з більшим бажанням залучають у коло своїх клієнтів великі підприємства, аніж здійснюють мікрокредитування фізичних осіб. Цю нішу заповнюють кредитні спілки: вони виділили фізичним особам минулого року більше позик, ніж банки. Щоправда, сума кожного такого кредиту не перевищувала декількох тисяч або навіть декількох сотень гривень.
Кредитні спілки, реформовані і оновлені, мають великий досвід роботи на теренах України. Щоправда, на Східній Україні найбільшого розквіту вони досягли набагато раніше — у роки НЕПу. Сьогодні діяльністю кредитних спілок опікується Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. До кінця року всі кредитні спілки мають пройти перереєстрацію, а це майже 850 фінансових установ. «Ми маємо це зробити у досить стислий термін, щоб відсіяти фінансові піраміди, які досі працюють на ринку України і які не мають нічого спільного з кредитними спілками», — зауважив під час обговорення цієї проблеми у Національному прес-клубі реформ директор департаменту нагляду за кредитними установами згаданої Комісії Андрій Оленчик. Впровадження регуляторного механізму дасть можливість чіткіше відслідковувати рух коштів, спонукатиме до об'єднання фінансових можливостей кредитних спілок, створить для цього своєрідну сервісну інфраструктуру. Не є секретом, що в Україні склалася потужна фінансова структура для відмивання грошей. Є підстави припускати, що ця структура знаходить усілякі способи здійснювати діяльність зі збирання коштів у населення. Вищезгадана Державна комісія, яку створено у грудні минулого року, покликана цей хаос припинити і зробити все можливе, щоб кредитні спілки виконували свої функції у чистому і прозорому фінансовому просторі.
Сьогодні Національна асоціація кредитних спілок України (НАКС) об'єднує 128 кредитних спілок. Станом на 1 липня цього року її активи склали 110922,9 тисячі гривень. Під час роботи Національного прес-клубу реформ між НАКС України і Асоціацією кооперативних ощадно-позичкових спілок Польщі було підписано кредитну угоду. Згідно з цим документом, українська сторона отримає кредит на два роки у розмірі 50 тисяч доларів США. Для довідки: Асоціація кооперативних ощадно-позичкових спілок Польщі займає 10 відсотків кредитного ринку країни з активами 750 мільйонів доларів США і є другою за обсягами обігу коштів на фінансовому ринку Польщі.