23 листопада Запоріжжя прощалося з капітаном Олексієм Бондаренком, який 18 листопада покінчив життя самогубством, перебуваючи в Іраку за контрактом. 15 грудня офіцеру виповнилося б 35.
Як поінформував кореспондента «УМ» заступник обласного військового комісара Петро Донін, літак з тілом миротворця прилетів з Києва минулої суботи. У присутності родичів зірвали пломби з труни, провели, згідно з постановою військової прокуратури, судово-медичну експертизу. При цьому в приміщенні Орджонікідзенського райвійськкомату (саме звідси у серпні було призвано до лав Збройних сил України капітана запасу) відбувся ритуал прощання з Олексієм Бондаренком. Затим колона автобусів відправилася на Осипенківський цвинтар, де відбувся траурний мітинг, салют... В останню путь миротворця проводжали батьки, сестра і брат покійного, офіцери Запоріжжя і бригади, в якій служив контрактник Бондаренко. Щоправда, офіцер і солдат-контрактник прибули чомусь не з батальйону Олексія — з іншого. А ті, ясна річ, ніяких подробиць трагедії повідомити не могли.
На запитання автора цих рядків, чи показували матері (Надія Миколаївна певна, що впізнала б почерк свого сина) передсмертну записку самогубця, Петро Донін відповів, що «всі особисті речі Бондаренка привезли з Іраку, за актом передали, у тому числі картку з нарахуванням зарплати та інші документи». Записка ж, мовляв, долучена до розслідування кримінальної справи, чим опікується прокурор 5-ї окремої механізованої бригади.
Твердження щодо суїциду ставлять під сумнів усі родичі Бондаренка, передусім його мати. Надія Миколаївна зауважує, що «Альоша на таке не здатний...» Згорьована жінка хотіла б у присутності командування перевірити почерки на «отому смертному клаптику» і його листів з Алжиру, які мати зберегла.
Так, офіцер Бондаренко встиг побувати і там. Ще в середній школі він виявив талант поліглота, тож подався на перекладацький факультет Московського інституту Міноборони СРСР. Спершу студіював китайську, затим переключився на французьку і арабську мови. Кілька місяців відслужив у військах ППО Ленінградського округу — і отримав відрядження до Алжиру. Там військовий перекладач пробув півтора року, і коли повторно його хотіли направити в Алжир, відмовився. Тим і поставив хрест на військовій кар'єрі. У 1996 році його, 28-річного, відправили у запас.
Кілька років у Москві підробляв на євроремонтах. На батьківщину повернувся навесні 2003 року. Ще більше розчарування мав від спроби заявити себе як менеджер Запорізького автосалону. На «Укрграфіті» пропонували посаду перекладача з окладом... сто гривень. Не за годину — на місяць...
Улітку, згадує Надія Бондаренко, Олексій зник. Казав перед тим, що хоче «заробити грошей багато і швидко». Не міг змиритися з тим, що мати злидарює на 150-гривневій пенсії у хатинці без опалення (вулиця Нижня розташована у престижному районі Запоріжжя, біля Набережної) — досі нічим розрахуватися з тепломережею. Батько з горя запив і залишив сім'ю. А своя в Олексія так і не склалася. Казав матері, що і себе він не здатний прогодувати — тож яке одруження!..
Улітку якось зателефонували з військкомату: «Ви знаєте, де ваш син?». Потім було ще кілька втаємничених дзвінків. Врешті-решт викликали жінку і повідомили, що Олексій Бондаренко в Іраку, а їй необхідно відкрити рахунок для надходжень зарплати сина...
Навряд чи стане колись мати миротворця поінформованішою. Якщо їй так і не покажуть передсмертну записку сина, то родичі житимуть з переконанням: «Нашого Олексія вбили!».
Офіційне джерело стверджує: факт суїциду позбавляє миротворця права на передбачену контрактом страховку. Її сума становить 107 тисяч доларів у випадку смерті (від 35 до 65 тисяч — каліцтва).