Зірковий музикант — це не тільки той, хто співає/відкриває рот під фонограму чи пише музику/тексти. Він — народний улюбленець і відповідає чеховським критеріям про «все прекрасне»: подекуди секс-символ, креативна, неординарна особистість, людина з активною життєвою позицією. Нам важливо слухати полум'яні проповіді музичних зірок із революційних сцен, дивитися, як вони готують у кулінарних телешоу чи читати/дивитися їхні інтерв'ю. Хоча, узагальнено кажучи, насправді ми повинні тільки слухати їхню творчість. Подекуди це «жовтий» інтерес, але часто думається, що людина, яка створює ТАКУ музику й пише ТАКІ тексти, в житті має бути ще цікавішою.
Одна з найкращих російських музикантів Юлія Чичеріна здавалася такою. Її пісні завжди актуальні, вони — окрема, створена маленькою принцесою Юлею планета. Тут пронизане радіохвилями «жареное сонце больших городов» дозволяє купатися у фонтанах, смішити перехожих і не вірити в старість. Утім там «бывает только зима и лето», а значить — «ночью, понурившись, по темным улицам, по грустным улицам — одна», і «в долгом пути» «рисую на обрывках облаков свои желания». Але образ не вийшов цілісним і повноцінним. Юля-музикант і Юля-особистість, як виявилося, різні люди. Перша — приїздить до Києва доволі часто, а друга ніколи тут не була. Чичеріна-музикант розповідає про себе в кожному рядку своєї пісні цілу життєву повість, Чичеріна-особистість — затворник, відповідь на питання у якого щоразу треба витягати лещатами.
Минулого тижня Юля-музикант презентувала в Києві свій новий альбом «Музыкальный фильм». Юля-особистість навіть відповіла на запитання українських журналістів. Щоправда, здебільшого коротко, ствердно або заперечливо, подекуди мугикаючи «угу» чи «и-и» — так, що в присутніх не зникала нав'язлива думка про безпідставну зверхність, якою хворіють заїжджі російські зірки.
— Юлю, останній альбом Off/On ти випустила ще у 2003-му...
— Так? (Чичеріна уточнює це у прес-секретаря).
— Ти не пам'ятаєш, коли виходили твої альбоми?
— Звичайно, ні. Навіщо мені це пам'ятати? Є маса цікавіших речей.
— Так от, чи змінилися стиль музики і тематика текстів у новому альбомі в порівнянні з попередніми?
— О-о! Я просто не аналізувала так глибоко. І насправді я не звертаю на це увагу. Стиль, мабуть, залишився таким самим. Частину текстів, як і в попередніх альбомах, написала я. Найкраще мені, так розумію, вдаються пісні про любов.
— Що робила протягом цих двох років?
— Ну, мандрувала, давала концерти — все, як завжди.
— Свого часу ти говорила, що найкраща чи улюблена пісня ще не написана. Чи з'явилася вона на четвертій платівці?
— У цьому альбомі найкращої пісні немає, тому що це було б завершенням усього. Найбільше задоволення ти отримуєш тільки під час написання пісні, тобто в момент творчості. А процес виконання — це вже інша штука, ніяк із креативом не пов'язана. Я б назвала це приємним проведенням часу, але не роботою. Робота — це коли ходять за розкладом кудись і є чиїмись підлеглими. У мене, наприклад, роботи немає.
— Значить, ти безробітна? Варто записатися на біржі праці?..
— Не знаю, я не захоплююся такими питаннями.
— А якими цікавишся?
— От нещодавно купила килимову актинію і два корали для свого великого акваріуму. Вони вночі світяться, і всі рухаються так цікаво, словом, кльово.
— Мабуть, цікавишся ще буддизмом? Ти ж нещодавно з донькою повернулася з Індії, де якийсь час жила... Це ж якимось чином проявилося в творчості?
— Ніяких релігій. Я не настільки знайома з буддизмом, щоб це якось виявлялося в піснях чи відео. А зацікавилася я індійською темою тільки тому, що в голові взагалі не було інформації з цього приводу. Ну і ще подорожувати дуже люблю...
— З ким ще з українських виконавців ти знайома чи взагалі чула їхню музику, крім «Океану Ельзи»?
— (Пауза). Не знаю. Я не меломан і взагалі музикою не захоплююся. А моя музика в мені або літає десь довкола. Так, наприклад, у мене не має завдання — співати з кимсь, більше до душі співати соло. А якщо дуети і з'являються, то лише спонтанно, от як з «Бі-2» створили дует тільки по дружбі.
— Твій останній виступ на великому майданчику в Україні відбувся минулої осені на фестивалі «Чайка». Мій знайомий приїхав тоді погостювати з Португалії і попросив узяти для нього в тебе автограф. Людей за сценою було небагато, а біля твого намету взагалі мало, тому «автографування» не виглядало якось проблемно. Але ти пошкодувала просто розписатися, зникла в машині. На це українські виконавці сказали, що російські зірки завжди приїжджали з задертими носами...
— Ну, я не знаю про російських зірок нічого, тому що автографів у них не брала. А те, що я не ходжу спеціально в натовп давати автографи, — це точно.
— ...І обіцянки бути балакучішою, даної на початку, ти не дотрималася...
— Так, але я ж тільки сказала, що спробую. Я ж не базіка.
— Ага, як у твоїй пісні — «и никто не поймает мои мысли радаром».
— Це не моя цитата.
— Ні, точно, це слова з твоєї пісні «Даром»...
— ... (Юля усміхається і дивиться вбік).
* * *
...Мій кам'яний божок з індійського острова Гоа на диво тихо розвалився на картинні уламки з голлівудських фільмів. З навушників Юля Чичеріна співала свою нову пісню «Может ли такое показаться, что меня ты разлюбил...»
Через Карпати — на мітлі
«Забута» авторкою пісня «Даром» увійшла до альбому «Музыкальные фильмы», записаного на студії «Мун рекордз». Загалом у ньому 10 треків, і така ж кількість відео на кожну з пісень. Утім в Україні альбом має інший вигляд, і на платівці тільки три кліпи. Усі відео — Юлиного авторства.
Чичеріна пояснює:
— Зйомки були в Лондоні, Швеції і, між іншим, у ваших Карпатах. Знімали під час відпочинку біля Ужгорода. Там я нібито літаю на мітлі по гористій місцевості. Розкажу по секрету: насправді я їхала на джипі, у якого зняли дах, і сиділа на самісінькій верхівці. Але насправді було повне відчуття польоту на мітлі.