Напій, що перевернув світ

20.11.2003
Напій, що перевернув світ

Iз таких калабасiв п’ють мате.

      Чай — один із провідних складників сучасного життя не лише у харчовому сенсі. Кава — напій богеми, а горнятко мате або чашечка каркаде, порція зеленого чи трав’яного чаю — ознака того, що ви крокуєте у ногу з модою. Втім цій моді уже стільки століть! Заледве не весь світ заходить до друзів «на чайок» або надає за послуги «чайові». Мандрівки асоціюються з вагонним чаєм у склянці з підсклянником або з туристським казанком чаю над ватрою. А гуртожитки — із безкінечними чаюваннями з варенням. Маленькі ложечки називаємо «чайними»; даруємо «чайні троянди»; телепнів прозиваємо «чайниками». А чи уявляєте традиційну японську культуру без чайної церемонії, середньоазійську без чайхани, англійців без чайного five'o'clock'у, а російство без самовара?

      Така «чаєманія» утвердилася порівняно недавно. Тільки з ХVІІ ст. чайний напій перетворився у Китаї, Японії та Індії з елітарного на масовий. Тоді ж із чаєм ознайомився мусульманський світ, Кавказ, росіяни та англійці — й одразу він став у всіх національним напоєм. І лише на початку ХІХ ст. чай полонив решту Європи з ії колоніями.

      За цей короткий час чайний напій не просто став елементом щоденного життя трьох чвертей людства. Чаєпиття свого часу спричинило й небувалий розвиток кондитерської справи — недарма слова «печиво, тістечка» у багатьох мовах є похідними від «чай»: польське «herbatniki», німецьке «teebrotchen» (чайні хлібці) тощо. Також позначилися на образі людства й усілякі гурманські додатки: хто, як не чаємани, каталізували вирощування й продаж у гігантських кількостях лимонів, бергамоту, жасміну; істотно вплинули на потреби споживачів у цукрі (як безпосередньо, так і через згадані кондвироби). Не уявити сучасного життя без фаянсових та порцелянових сервізів з філіжанками, а цей орієнтальний винахід і вид мистецтва був теж покликаний до життя чаюванням і лише згодом поширився й на кавопиття.

Орієнтальне — значить таємниче

      Як і все, що родом зі Сходу, чай віддавна пов'язують з містикою та містифікаціями, починаючи з самої його назви. Так, західноєвропейська вимова (англ.Tea, фр.The, нім.Tee) співзвучне з міфологічним терміном «фея». Останнє слово походить від імені давньоримської богині світанку Thea, і саме так назва чайного куща виглядає у латиномовній ботанічній систематиці. Вважалося, що такого символізму припустився романтичний засновник біосистематики Карл Лінней — проте насправді подібні наймення напою фіксуються вже за кілька століть до Ліннея. А походять вони від китайського відповідника «ча» — звідки й слов'янське «чай».

      Найбільшою ж таємницею для пересічних пострадянських покупців є сенс визначення «байховий», видрукуваного на кожній чайній пачці. Власне, китайське «бай хо» буквально перекладається як «біляві зінички», а означає довгі пухнасті волоски на молодому чайному листі. Але у росіян це слово здавна затвердилося чомусь на означення розсипчастості сировини (чай ще зрідка буває пресований плитками, у російській традиції «кирпичный»). Здається, українським та південнослов'янським виробникам було б доцільніше використовувати замість визначення «байховий» зрозуміліше «розсипний чай».

      Годі обійти й культове використання чаю. В індокитайській глибинці досі поширене ворожіння на чаєві: у прозорому горнятку роздивляються на рухи чаїнок і роблять висновки. До прикладу: якщо більшість листочків заварки лишилася на поверхні — погана ознака, сьогодні вскочиш у халепу (авжеж, чаїнки не тонуть, якщо вода недокип'ячена: не варто так поспішати). З інших використань чаю відзначається медично-дезiнфекційне (зовнішнє), що й понині використовують близькосхідні окулісти. На Сході також високо цінують і «постпохмільні» якості чаю, а в Сибіру — галюциногенність перекип'яченого «чифіру».

      Нарешті, в історії торгівлі чай колись посідав першість за кількiстю та розмаїттям підробок і фальсифікацій, випереджаючи навіть хрестоматійні в цьому сенсі діаманти й ікру. Це зараз добра склянка чаю коштує вдвічі дешевше за маленьку філіжанку кави — а ще сто років тому все було навпаки. Тож справжню чайну сировину безбожно розбавляли сушеним листям усіх можливих рослин; підфарбовували речовинами, починаючи від глини, пилу й сажі і закінчуючи графітом, сірчанокислим вапном та залізною іржею; подавали у трактирах і навіть продавали оптом уже використану заварку. Якщо чесні китайці, промислово випускаючи подібні речі, штампували їх «май пай ча» («чайна містифікація» — коли сировина цілком сурогатна) та «чав ча» («чайний жебрак» — якщо це суміш із «нормальною» сировиною) і дешево продавали, то на Заході такі написи на ящиках замінювали іншими, з назвами справжніх дорогих марок чаю і відповідною ціною.

Формула чаю

      Суха чайна заварка становить поєднання понад 120 хімкомпонентів, з яких у правильно заварений напій переходить половина (решта — білкові речовини та нерозчинні вуглеводи — лишається у чаїнках). Три десятки спиртів і альдегідів складають «смакоутворювач» — чайну ефірну олію. Вона є винятково летючою: щезає через кілька годин після заварювання — прихильники заварювальних чайників, зауважте! До смакоутворення причетні й стійкі феноли з групи танінів («дубильних речовин») — вони надають коньячно-брунатного кольору, терпкого присмаку, вкривають напій характерною брижуватою плівочкою, осідають на стінках горняток та емалі зубів. Але основу «формули чаю» та його властивостей становлять надактивні компоненти — понад двадцять алкалоїдів. До 4 відсотків чайної заварки складає кофеїн з його абсолютно протилежним фізіологічним впливом (кровотиск у тілі збільшує, у судинах голови зменшує, нервову систему збуджує). Але алкалоїди чаю — на противагу каві, шоколаду й кока-колі — виконують свої біоенергетичні функції «у злагоді з організмом»: залежно від стану нервової системи та м'язової активності може переважати або нейтралізуватися дія таніну та інших антидепресантів або ж кофеїну та інших стимуляторів.

      А головне, що чай містить у великих концентраціях біоенергетичні карбонові кислоти, чим якісно відрізняється від кави, яка, навпаки, вітаміни «вимиває». Нікотинова та пантотенова кислоти (відповідно, вітаміни РР та В3), що становлять разом понад 1% маси доброго чаю, покращують стан шлунка, потовиділення, а також (ви будете сміятись) стабілізують РН-баланс і запобігають карієсу. А щоби спожити необхідну організмові на добу кількість «головного» вітаміну С, буде досить п'яти склянок чорного чаю або чотирьох — зеленого, або трьох — чорного з лимоном.

  • Наука від Різуна

    Після виходу в «УМ» публікації «Заплатіть і... виселяйтесь», у якій ми написали про порушення студентських прав у гуртожитку №18 Інституту журналістики Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка, на вулицю Єреванська, 14д навідалася перевірка, створена за наказом ректора Леоніда Губерського. Утім її візит можна було передбачити значно раніше: про наближення ревізорів свідчили хоча б декілька зривів пар для «роз’яснювальної роботи», яку проводив з усіма п’ятьма курсами директор Інституту журналістики (ІЖ) Володимир Різун. Паралельно з ним аналогічні «виховні співбесіди» провела комендант гуртожитку Марія Апанович. >>

  • Заплатіть і... виселяйтесь!

    Поки столична влада намагається знайти достатню кількість місць для розселення іноземних гостей, які відвідають нашу державу під час чемпіонату Європи з футболу, на столичні виші покладено обов’язок привести придатні для заселення житлові площі до прийнятного рівня. Утім більшості ВНЗ доведеться «ламати голову», де взяти необхідні гроші, не чекаючи на державну допомогу. Відтак, побоюються спудеї, фінансовий тягар ляже на плечі тих, чиї роки навчання і проживання в гуртожитку збiглися з проведенням у державі свята футболу. >>

  • Парта для панночки

    Незвичайний навчальний заклад почав свою роботу в селі Новодмитрівці Золотоніського району на базі тамтешньої школи. А ініціатором створення школи шляхетних українок, де навчаються не лише старшокласниці сільської школи, а й дівчата з районного центру, є директор Новодмитрівської школи Олександр Тукало. >>

  • Примо­ро­жений тренінг

    Більше півтисячі молодих людей взяли участь у першому Всеукраїнському молодіжному фестивалі «Фабрика майбутнього», який розпочав роботу на базі Севастопольського туристичного центру «Золотий берег». Проект зібрав у селищі Орловка неподалік Севастополя активістів з усіх областей України. Учасників поділили на команди, за якими закріпили досвідчених тренерів та інструкторів. Щодня активна молодь спілкувалася з відомими та авторитетними науковцями, політиками, арт­діячами, журналістами, зірками шоу­бізнесу, спортсменами тощо. >>

  • Пошити собі «вуха»

    Ольга Шамрай свого часу дуже захоплювалася японською культурою та власне аніме. Спочатку це було лише у вигляді перегляду мультфільмів, а потім дівчину захопив властивий цій культурі вид творчості — косплей — переодягання в улюбленого персонажа. Не оминуло це й Ольгу, якій одного разу закортіло вдягтися відьмою. Але як же так сталося, що Оля сама почала шити? >>

  • «Золотий байт» шукає розумних

    Найбільший відкритий чемпіонат для талановитої молоді, яка захоплюється ITтехнологіями, проводиться вже вчетверте з ініціативи Комп’ютерної академії «Шаг» і охоплює 13 міст України. У 2010 році конкурс зібрав більше 5,5 тисячі учасників. >>