Президент Молдови Володимир Воронін у вівторок висловив повну підтримку новому російському мирному плану для своєї країни, повідомили російська агенція «Інтерфакс» та румунська філія «Радіо Вільна Європа». Цим планом передбачається федералізація Молдови та надання російській статусу другої державної мови. Таким чином, 600 тисяч українців Молдови автоматично зараховано до «російськомовних» разом з 75 тисячами етнічних росіян.
Воронін заявив лідерам парламентських фракцiй, що московський план є «реалістичною та компромісною схемою подолання територіального, політичного та економічного поділу країни». Комуністи, які переважають у парламенті, однозначно підтримали мирний план Москви, тому проблем з його законодавчим та конституційним оформленням не буде. Натомість опозиція рішуче виступила проти московського «подарунка». Заступник голови Християнсько-демократичної народної партії Влад Кубряков вважає, що після запровадження цього плану в життя Молдова перетвориться на російський протекторат.
Кремлівський план, офіційна назва якого «Меморандум про принципи державного будівництва», привіз у понеділок до Кишинева перший заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак, який потім відбув до Придністров'я, де особисто представив його самопроголошеному лідеру Ігорю Смирнову. А президента Молдови Вороніна з планом офіційно ознайомив посол Росії в Кишиневі Юрій Зубаков. Зустрічі проходили за зачиненими дверима, але ворогуючі сторони, як свідчать згадані ЗМІ, залишилися задоволені почутим.
Планом передбачається проведення конституційної реформи, в результаті якої Молдова перетвориться на так звану асиметричну федерацію, у складі якої будуть користуватися широкими автономними правами Придністров'я, де живуть переважно українці та росіяни, та Гагаузія, в якій переважає турецькомовне населення. Тирасполю сподобалося, що за цим планом придністровські сепаратисти, які є п'ятою колоною Кремля, вперше отримують визнання та політичні гарантії. Кишинів задоволений, що завдяки плану припиняються розмови про державний суверенітет Придністров'я.
Планом передбачається повна демілітаризація федеральної країни, тобто Молдова не буде мати власної армії. Буде створено двопалатний парламент, який складатиметься з Палати представників (71 депутат) та Сенату (26 сенаторів). Російські «планувальники» вирішили, що до Сенату входитимуть 13 представників Молдови, дев'ять — від Придністров'я та чотири — від Гагаузії. Ця верхня палата прийме закони, які розмежують повноваження між Кишиневом та Тирасполем, а головні принципи функціонування федеративної держави будуть зафіксовані в новій Конституції, яка має бути розроблена до 31 березня 2004 року. Спочатку Конституцiю підпишуть Воронін і Смирнов, а восени 2004 року її буде винесено на референдум.