Спеціальність «художня творчість» в університетах України є незвичною й новою. У нас є лише два вищі навчальні заклади, де вчать на письменника: Київський національний університет імені Шевченка та Острозька академія. Саме в Острозі директор Міжнародної письменницької програми, що діє в університеті штату Айова, Крістофер Меріл має намір прочитати авторський курс iз креативного письма. Про це він повідомив після лекції в Острозі, на яку зібрався повний зал людей, спраглих навчитися творити тексти.
Перший факультет художньої творчості у США відкрили в університеті штату Айова на початку 20-х років минулого століття (сьогодні у США таких університетів більше чотирьохсот). Тоді ж було засновано й знаменитий Літературний інститут імені Горького в Москві, де вчилося багато видатних радянських письменників з усього СРСР. Його закінчила культова українська поетеса Ліна Костенко. А чимало відомих нині українських письменників училися наприкінці вісімдесятих у Москві на вищих літературних курсах. «Певне, в усьому світі визрівали такі ідеї, які втілились одночасно і в Айова-сіті, і в Москві», — каже Крістофер.
Кожен університет має той чи інший «козирний» факультет, який складає його загальнонаціональну славу. Якщо в знаменитому Гарварді це правничий факультет, то в університеті штату Айова — факультет літературної творчості, так звана письменницька творча майстерня, де викладало й навчалось чимало видатних американських літераторів. Навіть центральна вулиця Айова-сіті вимощена металeвими плитами, на яких викарбувано цитати видатних американських літераторів, причетних до літературного факультету.
А в Україні громадськість і досі дивується: невже можна вчитись на літератора? Адже більшість видатних письменників світу літературної освіти не мали, але якось давали раду своїм текстам. Тим часом майже всі митці рано чи пізно потрапляли в літературне середовище — у товариство колег, яким можна показати те, що написав, хто розуміє письменницькі проблеми і підкаже, де краще друкуватись, підтримає порадою або критичною розвідкою. І коли молодий письменник дає свої твори старшому, враховує його зауваження або зміцнює намір писати у своїй манері, чи не є це хай неакадемічним, але уроком креативного письма? І чи не скорочує система літературних факультетів шлях молодих літераторів до таких товариств, бо саме навколо цих творчих майстерень здебільшого й гуртується американське літературне середовище?
«У нас в Айова-сіті є не лише перший у США літературний факультет, який вважається найпрестижнішим у США, — розповідає Крістофер Меріл, — а й унікальна Міжнародна письменницька програма, яку відвідали багато літераторів з усього світу. Ці контакти бувають дуже плідними».
Для нас звично, що університетськими центрами є великі міста. А до США з Британії перекочувала традиція відкривати університети подалі від столиць. Найповажніші університети США, здебільшого, знаходяться на периферії. Острозька академія на сьогодні є чи не єдиним університетом, відкритим за світовою традицією в містечку, яке покликане стати університетським.
У зарубіжних університетських містечках є і нічні клуби, і цілодобові (!) бібілотеки. Там є все і для усамітнення, і для спілкування. І студенти літературних факультетів починають свій шлях у велику літературу саме за таких умов.
Айова-сіті називають літературною столицею Сполучених Штатів. А яке місто може претендувати на цей статус в Україні? Київ? Львів? Станіслав з його феноменом? Харків — місто поетів? Може, згодом до цього списку долучиться й Острог?
Євгенія Кононенко,
письменниця, учасниця Міжнародної письменницької програми в Айові 2003 року.