Сенсацiєю Португалiї готуються стати латишi

18.11.2003
Сенсацiєю Португалiї готуються стати латишi

Едгар Давiдс вiд шотландцiв не втiк... (Фото РЕЙТЕР.)

      Португалії, яка прийматиме наступного року фінал чемпіонату Європи, може дуже не пощастити. Принаймні як вигідний фінансовий проект Євро-2004 поставлено під загрозу. Після перших матчів «плей-оф» ніхто з фаворитів не забезпечив собі гарантій виходу у фінал. Більше того, вони двічі програли, двічі зіграли внічию і здобули лише мінімальну домашню перемогу. Можна собі уявити розпач організаторів континентальної фієсти, якщо трибуни стадіонів Ліссабона, Порту та інших міст не дорахуються десятків тисяч багатеньких туристів-уболівальників із сусідньої Іспанії, а також Голландії, Туреччини і Хорватії. Щоправда, британські фанати  Шотландії та Уельсу теж «перспективні», чого не скажеш про словенців і тим більше латишів...

 

      Одержати у суперники збірну маленької прибалтійської країни мріяли всі учасники «плей-оф», настільки слабкою здавалася ця команда. Сам вихід у «стикову» стадію став для Латвії історичною подією, а приїзд у Ригу бронзового призера чемпіонату світу 2002 року спричинив справжній футбольний бум. Проте ажіотаж для «маленьких» теж має свою межу — стадіон «Сконто» зміг вмістити лише 9 тисяч щасливих очевидців сенсаційної перемоги над турками. І це при тому, що тренер господарів Олександр Старков мріяв хоча б виглядати гідно, враховуючи величезні кадрові проблеми. З усіх захисників, які грали в останньому відбірковому матчі у Швеції, залишився... один досвідчений Степанов. Землинський і Зірніс відбували дискваліфікацію, а Благонадєждiн травмувався. Як не дивно, саме латиші захопили ініціативу з перших хвилин, і швидкісний Верпаковський відкрив рахунок. Збірна Туреччини була не схожою на себе. Про недооцінку суперника тут не йдеться, адже, поступаючись з мінімальним рахунком, гості і другий тайм розпочали дуже обережно. Бійці Старкова завдяки організованості і дисциплінованості «побили» клас турків, які відзначилися лише негідною поведінкою. На полі вони заробили шість «гірчичників» і вилучення Емре Ашика, а у приміщенні стадіону вступили у бійку з правоохоронцями. Звичайно, вдома підопічні Шенола Гюнеша влаштують латишам традиційний «пекельний» прийом. Проте прибалтам втрачати нічого, а той факт, що після перемоги у роздягальню з привітаннями зайшла особисто президент країни Вайра Віке-Фрейберга, додасть додаткових сил футбольним провінціалам Європи.

      Якщо турецький наставник не сумнівається у кінцевому успіху відбіркової компанії, то його голландському колезі Діку Адвокаату не позаздриш. Легендарний Йохан Кройф висловив фактично загальну думку, яка панує зараз у Країні Тюльпанів: «Команда перетворилася на збіговисько «колишніх». Справді, Адвокаат ніяк не може вгадати зі складом, на потрапляння в основу якого претендують винятково «великі». У німецького тренера шотландців Берті Фогтса були інші проблеми — йому довелося вводити у команду молодих гравців. Але саме перспективні форварди Флетчер і Макфалден стали героями зустрічі, організувавши єдиний гол у матчі. Напередодні Мак-Фогтс, як його тепер називають у Глазго, казав, що його влаштують дві нічиї: нульова вдома і результативна — в гостях. Тепер же він вважає, що психологічна перевага шотландців стала настільки вагомою, що вони можуть створити сенсацію, залишивши «помаранчевих» поза другим фіналом поспіль. Додамо, що завтра на амстердамську «Арену» не зможуть вийти британець Дейллі та нідерландець Стам, які одержали «дискваліфікаційні» попередження.

      Завдяки Першому Національному українські шанувальники футболу мають уявлення про перебіг подій у матчі Росія — Уельс. Мало хто чекав, що валлійці зовсім відмовляться від наступальних дій, зігравши явно на 0:0. Проте їх наставник Марк Х'юз був реалістом і знав, що від технічної групи атаки росіян — Мостовий, Аленичев, Лоськов, Смертiн, Сичов і Буликін — слiд чекати непередбачуваних контратак. Не можна сказати, що команда Георгія Ярцева діяла за шаблоном, проте навіть визнані віртуози його команди відверто губилися під пресингом гостей. Навіть «лідер нації» Райан Гіггз сумлінно відпрацьовував у відборі. Проте зірковому гравцю «Манчестер юнайтед» не вдалося спокійно сприйняти опіку Євсєєва, якого Гiггз ударив ліктем в обличчя. Португальський арбітр Лусіліу Батішта цього епізоду не помітив, однак у росіян є шанс покарати валлійця «заднім числом». Президент російського футбольного союзу В'ячеслав Колосков направив відеозапис в УЄФА і сподівається, що чиновники приймуть таке ж принципове рішення, як і щодо Синіші Михайловича. Нагадаємо, що сербського легіонера «Лаціо» покарали лише після перегляду касети матчу Ліги чемпіонів його команди з «Челсі» за плювок у суперника. Якщо лідера збірної Уельсу таки дискваліфікують, це стане слабкою втіхою для наших північних сусідів. Адже у них також матч у Кардiффі пропускатимуть відразу двоє досвідчених гравцiв — голкіпер Сергій Овчинников та плеймейкер Олександр Мостовий, які свої жовті картки заробили за розмови з рефері.

      Балканське дербі відбулося за сценарієм гостей. До того ж збірній Словенії уже двічі вдавалося проходити «плей-оф» саме за рахунок гостьової нічиєї 1:1 (з українцями і румунами) та домашньої перемоги з однаковим рахунком 2:1. Хорвати впевнено першими відкрили рахунок — відзначився автор «покеру» у Лізі чемпіонів  Прсо з «Монако». Щоправда, ще до цього голкіпер «Шахтаря» Стіве Плетикоса ледь не повторив «подвиг» динамівця Олександра Шовковського, який чотири роки тому так само виніс м'яч прямо на ногу Ачимовичу, але цього разу той самий Міленко не влучив у «рамку». Зрівняв рахунок, забивши свій дев'ятий м'яч у відбірковому циклі, Ермін Шиляк. Цей гол для нього став останнім, адже після сутички з Івіцею Оличем, обидва форварди одержали попередження, через які пропустять матч у Любляні.

      Дуже подібним на матч у Москві був поєдинок у Валенсії, де збірна Іспанії без-перестанку штурмувала позиції норвежців. Щоправда, команді Іньякі Саєса, єдиній з фаворитів, таки вдалося, хай і з мінімальним рахунком, перемогти нижчих за класом скандинавів. Рауль, який забив уже свій 36-й гол у 76 матчах за збірну, вважає, що нічого страшного у такій перемозі немає і його колективу під силу виграти і повторний поєдинок. У це важко не повірити, адже на виїзді «вікінги» забили дуже випадковий гол і не зрозуміло, як вони збираються відігруватися, щоб не завдати шкоди своїй обороні.


Результати перших матчів «плей-оф» Євро-2004:

Іспанія — Норвегія — 2:1

      Голи: Рауль, 20; Х. Берг, 85 (у власні ворота) — Іверсен, 14

Росія — Уельс — 0:0

Латвія — Туреччина — 1:0

      Гол: Верпаковський, 29

      Вилучення: Емре Ашик, 73 (Т)

Шотландія — Голландія — 1:0

      Гол: Макфадден, 22

Хорватія — Словенія — 1:1

      Голи: Прcо, 5 — Шиляк, 22