Події останніх вихідних свідчать, що ситуація в окупованому американцями Іраку погіршується в арифметичній прогресії. У суботу поблизу міста Мосул у повітрі зіштовхнулися два гелікоптери «Блек Хок»: загинули 17 американських військовослужбовців, п'ятеро отримали поранення, один зник безвісти. Присутній на місці події американський офіцер стверджує, що одна з машин зазнала обстрілу із землі. Того ж дня один американський вояк загинув та двоє інших отримали поранення у Багдаді, коли їх машина наїхала на міну. У неділю троє американців отримали поранення в місті Мосул, коли їх патруль потрапив у засідку. За кілька місяців війни в Іраку армія США втратила вбитими більше, ніж за перші три роки війни у В'єтнамі.
Американські війська останніми днями провели масштабну операцію «Залізний кулак» та кілька інших облав з метою спіймати чи знищити бійців просаддамівської збройної опозиції, чисельність якої, за їхніми даними, становить приблизно п'ять тисяч. Минулої неділі армія США вперше після офіційного проголошення закінчення головної військової операції завдала удару ракетами супутникового наведення по позиціях іракського руху опору поблизу міста Мосул. Речник американського військового контингенту в Іраку полковник Білл Макдональд заявив, що повернення до використання потужної високотехнологічної зброї означає початок другої фази наступу під кодовою назвою «Операція Циклон», метою якого є ліквідація осередкiв спротиву на півночі країни.
Вашингтонська адміністрація терміново розробляє плани виходу з халепи, в якій опинилася. У суботу американський цивільний адміністратор Іраку Пол Бремер узгодив iз Правлячою радою Іраку графік передачі влади іракцям. План дій наступний:
* Лютий 2004 року: Правляча рада ухвалює пакет «засадничих прав», тобто малу Конституцію на перехідний період;
* Березень 2004: урегульовується статус військ коаліції в Іраку;
* Травень 2004: створюється тимчасовий парламент, до якого ввійдуть представники всіх 18 провінцій Іраку та всіх суспільних і племінних груп;
* Червень 2004: тимчасовий парламент обирає тимчасовий уряд, з появою якого розпускаються тимчасова коаліційна адміністрація та тимчасова Правляча рада;
* Березень 2005: iракці на загальних виборах вибирають комітет, який розробить Конституцію країни;
* Грудень 2005: вибори владних органів на підставі нової Конституції, яка попередньо буде затверджена на всенародному референдумі.
Одночасно американці застерегли, що їхні війська та сили союзників залишаться в Іраку до того часу, поки в країні не буде відновлено спокій та правопорядок. Учора з'явилося перше пояснення стосовно пункту про врегулювання статусу військ коаліції в Іраку, яке має відбутися до березня наступного року. Брюссельські кореспонденти британської газети «Індепендент» учора повідомили з посиланням на слова представника ЄС із зовнішньої політики Хав'єра Солани, що Сполучені Штати погодилися на міжнародний контроль їхніх військ в Іраку. Таке рішення буде прийняте найближчими днями, ймовірно, під час візиту цього тижня до Лондона президента США Джорджа Буша та його переговорів iз головою британського уряду Тоні Блером.