«Соціальними» планами на 2006 рік днями з журналістами поділився міністр праці та соціальної політики Іван Сахань. Він також підбив підсумки виконаної роботи за минулий рік. Так, за словами міністра, бюджетне фінансування соціальних програм у 2005 році було найвищим за всі роки незалежності України — збільшено соціальні виплати, пенсії, зарплати, допомогу при народженні (до речі, 8,5 тисячі гривень на сьогодні вже отримало майже 275 тисяч мам). Виконано також і план щодо створення нових робочих місць. Іван Сахань каже, що упродовж року з'явилося 1 мільйон 132 тисячі нових робочих місць, але водночас зазначає: їхньою якістю поки що у соціальному відомстві незадоволені повністю. «У цілому досить високих стандартів досягнуто минулого року. Цифри — це об'єктивне відображення стану справ, — каже міністр, — але у нас сьогодні немає відчуття того, що ми все зробили, що могли. Турбує стан справ із оплатою праці, її рівень, легалізація зарплат. На ринку праці серйозні проблеми виникають через відсутність балансу між попитом і пропозицією. Сьогодні промислове виробництво — машинобудування, суднобудування — значно активізувало свою роботу і потребує кваліфікованих працівників, яких на ринку праці немає. Саме тому ми маємо подбати про підвищення якості кваліфікації».
Найбідніші — селяни та багатодітні родини
У цьому контексті Мінпраці серед своїх завдань на 2006 рік ставить повернення українських заробітчан на батьківщину. Іван Сахань розуміє, що для цього слід створити сприятливі умови в Україні, — перш за все, фінансові. «Це і підвищення зарплати, і створення належних умов праці, і відповідний соціальний захист, — каже міністр. — Це спроба, певною мірою, конкурувати із країнами-роботодавцями. Але ми будемо це робити».
Перейматимуться у Мінпраці упродовж року вдосконаленням системи соціального страхування та реформуванням пенсійної системи (зокрема, створенням недержавних пенсійних фондів). Покращуватимуть, зазначають у відомстві, ефективність надання пільг. І знову ж дбатимуть про створення того ж таки мільйона робочих місць. А це одна із складових Стратегії подолання бідності на 2006 рік, яку днями ухвалив Кабмін. За словами міністра, найбільше бідних людей серед сільських жителів та багатодітних сiмей. Серед серйозних завдань на 2006 рік, щодо виконання яких дав доручення Президент України, — це адаптація у суспільство бездомних громадян та осіб, звільнених із місць позбавлення волі. Зараз, за словами міністра, формується нормативна база, за якою буде встановлений статус нічліжок, реабілітаційних центрів та центрів обліку для осіб без певного місця проживання. Іван Сахань каже, що найближчим часом буде створена мережа подібних установ у великих містах. Мiнпрацi вже визначило триступеневу модель соцiальної адаптацiї бомжiв: будинок нiчного перебування — центр реiнтеграцiї — соцiальний готель. Здійснюватиметься навчання соціальних працівників, які зможуть працювати з такими людьми, діятимуть пересувні соціальні патрулі, які на вулицях надаватимуть необхідну допомогу бомжам. У перспективі — навчання асоціальних громадян та їхнє працевлаштування.
Марина БЕХ.