27 січня «УМ» писала про вимогу телекомпанії «ТЕТ» до Президента Віктора Ющенка накласти вето на нову редакцію Закону «Про телебачення та радіомовлення». Менеджмент каналу мотивував це звернення тим, що, мовляв, закон є антидемократичним, встановлює необмежені повноваження Національної ради щодо цензури в телерадіоінформаційному просторі, порушує права людини, суперечить Конституції та обмежує свободу слова в електронних ЗМI. «Опальний» «ТЕТ» у своєму «праведному обуренні» заручився підтримкою багатьох політиків та громадських діячів, зокрема й підтримкою першого гаранта Конституції Леоніда Кравчука, що його знають як давнього симпатика «каналу без політики». Чи відповідає діяльність «ТЕТ» задекларованому гаслу, «УМ» намагалася розібратися у згаданій вище статті, після публікації якої отримала багато дзвінків від наших читачів, котрі жваво цікавилися, коли ж нарешті «ТЕТ» разом з іншими українськими телеканалами почне дотримуватися закону й дублюватиме державною мовою всю чужоземну (точніше, російську) продукцію.
До підписання закону Президентом Ющенком ніхто напевно не міг на це запитання відповісти. Тим часом Нацрада з питань телебачення та радіомовлення, втомившись, очевидно, від закидів і протестів «ТЕТ», які, швидше, скидалися на банальні укуси, винесла телекомпанії попередження за порушення вимог експертної комісії при Міністерстві культури та туризму щодо трансляції у невідповідний час (до 24.00) програми «Вікна» з Дмітрієм Нагієвим та телешоу «Дім-2». Як відомо, подібні попередження щодо трансляції програм непевного змісту, які порушують норми суспільної моралі й, щонайменше, потрапляють у розряд таких, що на їх перегляд встановлено вікові обмеження, в різний час отримували й інші телеканали. Зокрема, «Інтер» і «Новий канал» (останній, до речі, за ті таки тупувато-постановочні «Вікна»). Проте всі ті телеканали дослухалися до попереджень і визнали санкції Нацради справедливими. Це свідчить принаймні про те, що менеджмент мовників складав собі працю ознайомитися з вітчизняним законодавством. Натомість «ТЕТ» лише «макітрить» голови своїм глядачам і симпатикам, на кожному кроці волаючи про «системний тиск» Нацради на канал. Крім того, вони не лише ігнорували два попередження щодо неприпустимості трансляції «Вікон» у недозволений час, а й облямовували програму «демократичними» заставками: «Захистіть телеканал, Нацраду — у відставку!»
Член Нацради Віктор Понеділко, коментуючи «УМ» ситуацію, що склалася, запевняє: «Немає конфлікту «ТЕТ» і Нацради. Є лише конфлікт менеджерів телеканалу й українського законодавства».
Однак попри те, що недосконалість нової редакції Закону про «Телебачення та радіомовлення» у багатьох моментах визнають як громадськість, так і самі представники Нацради, 10 лютого Віктор Ющенко таки підписав цей документ. Тож стовідсоткове дублювання телепрограм українською мовою (саме цей пункт найбільше цікавив читачів «УМ») телеканали хоч-не-хоч мусять здійснювати. На запитання, коли ж це нарешті станеться, нам не змогли відповісти й самі члени Нацради та її керівництво. «Поступово...» — лунала непевна відповідь.
Але (о диво!) першим законослухняним телеканалом став саме «ТЕТ», оголосивши вже цього понеділка про початок звукового дублювання програм державною мовою й публічно пообіцявши, що суворо дотримуватиметься норм оновленого законодавства. Щоправда, почати справу — ще не означає довести її до кінця, а головне, виконати цю справу якісно. Адже дублювання програм недержавною мовою може перетворитися на таку ж комедію, як українські титри на деяких каналах. І цілком можна припустити, що майбутні зауваження з боку Нацради щодо неякісного дубляжу керівництво «ТЕТ» трактуватиме як «безконтрольне втручання чиновників у творчу діяльність телерадіоорганізацій». Хай там як, але така «алярмова» законослухняність «ТЕТ» як мінімум насторожує. Адже навіть невтаємниченій людині зрозуміло, що перенести трансляцію якогось непевного шоу в часовий проміжок із півночі й до шостої години ранку коштуватиме значно дешевше, ніж здійснити якісне дублювання.
Мотря ЧУЙБІСКА.