Для нашої країни музика реггей і ямайська культура растафарі — справжня екзотика. Принаймні так було ще кілька років тому. Хтось, безперечно, слухав пісні про Джа та зруйнований Вавилон, носив одяг кольору ефіопського прапора і вірив, що мистецтво врятує світ.Але маси,як завжди, «поза зоною...»
Другий Міжнародний реггей-фестиваль, що пройшов минулими вихідними у Києві в нічному клубі «Ринг», у укотре розігрів нашу цікавість до незвичайної растаманської культури. Неймовірно яскрава вечірка, як не дивно, зібрала людей різного віку: тих, хто свого часу захворів музикою великого Боба Марлі і більше не зміг жити без запальних ритмів африканських барабанів, без веселих танців і мудрої растаманської філософії. І пояснити таке явище зовсім не складно, адже реггей — це духовна музика, яка звільняє від низьких почуттів і негативних думок, даючи натомість те, що бiльшiсть iз нас шукає роками: свободу і гармонію. «Ми з міста бідних кварталів, ми звільнимо свій народ музикою реггей», — співав Боб Марлі.
Що співали на фестивалі запрошені виконавці, здогадатися не важко. Та головним був ритм і незабутня магія голосу і танцю. «Я не був на першому фестивалі, але можу сказати, що сьогодні це просто фантастично!» — ділиться з «УМ» своїми враженнями Фома, лідер групи «Мандри». Вразив своєю динамічністю і неперевершеною акторською грою гурт «Перкалаба». Також виступали «Чорнобривці» (до складу гурту входять молоді співаки з далекої Уганди), відомi виконанням українських народних пісень, покладених на власну національну музику реггей. Як на мене, творчість цієї групи — яскравий доказ взаємопроникної суті культур світу. Вони як губка вбирають краще з досвіду одна одної. «Я у захваті від людей, які прийшли сьогодні на фестиваль. Вони посміхаються. Ми відчуваємо, що нас і нашу культуру люблять, і настрій підвищується неймовірно швидко», — розповідає Дейв, вокаліст «Чорнобривців».
Присутні мали нагоду вітати відомих у Європі голландців King Shilon Soundsystem та безперечних лідерів німецької реггей-сцени Uwe Bunton & Ganjaman. Oстанні зробили справжній сюрприз, підготувавши спільний українсько-німецький проект за участю київських музикантів. А тривав фестиваль дванадцять годин.
Ольга ЄРМАК.