— Зараз люди дуже часто хворіють через недостатню кількість заліза в організмі (зокрема у крові). Для його поповнення краще споживати продукти тваринного походження. Наприклад, так зване «гемове» залізо (його ми отримуємо через споживання м'яса) нашим організмом засвоюється на всі сто відсотків. Треба споживати м'ясо різних тварин, чергувати його, бо в кожному виді — свої переваги. Свинина досить легко засвоюється, і вона більш калорійна, яловичина в порівнянні зi свининою багатша на залізо. Білки найкраще засвоюються із яловичини, ніж зі свинини, а також із м'яса молодих тварин та птиці. Дуже корисна кров'янка, бо багата на залізо. До речі, щоб продукти харчування краще засвоювались, треба споживати їх у гарному настрої, у комфортному приміщенні та приємному оточенні, смачно приготовленими. Кожного дня м'ясо їсти не треба, мають бути розвантажувальні дні.
Час від часу наша лабораторія перевіряє рівень харчування населення. Ми бачимо, що в селах їдять гірше, ніж в містах. Молоко, м'ясо, перші овочі й фрукти, коли вони дорожчі, — все це йде на продаж. Із виручки купують крупи, олію, одяг, зошити для дітей, оплачують комунальні послуги. Взагалі дотягує у споживанні продуктів до встановлених норм лише третина дорослого населення, решта — недоїдає.
Продуктів тваринного походження в раціонах людей сьогодні дуже мало. Якщо йдеться про залізо, то ніякими продуктами рослинного походження ви його повноцінно не заміните. По білку м'ясо можна замінити квасолею, соєю. По мінеральних речовинах — різні овочі, фрукти. Зараз навколишнє середовище наше доволi забруднене — повітря, вода, грунти. Звичайно ж забруднені й наші продукти, й питна вода. Організму з цим треба якось боротися, а тим, хто споживає м'ясо, легше витримувати навантаження від цієї боротьби.