Україна сьогодні виробляє близько двох з половиною мільйонів тонн м'яса. Для повноцінного ж харчування всіх громадян країни його потрібно удвічі більше. Цікаво, що зараз кожен українець у середньому з'їдає за рік близько 38 кілограмів цього продукту, тоді як п'ятнадцять років тому з'їдав до 70 кілограмів. М'ясних консервів теж у нас стає усе менше і менше: тільки за останній рік їх випуск скоротився на 28 відсотків, тобто на 63 тонни. За рахунок свинини й пташиного м'яса в минулому році нам запропонували приблизно на 58 тисяч тонн більше м'ясної продукції, ніж у попередньому, однак яловичини в цьому «пакеті» все одно поменшало.
Відчутно для нашого гаманця підстрибнули й ціни і поки падати не збираються. За січень свинина подорожчала з 24 до 32 гривень за кілограм, яловичина — з 21 до 28. Трохи дешевшими стали сало й птиця.
Цікаво, що значну кількість м'яса на виготовлення ковбас ми закуповуємо за кордоном у замороженому вигляді, і воно значно дешевше за вітчизняне. Будуть його закуповувати й у держрезерв, тому що вітчизняне склало тільки 41 відсоток від необхідного.
Хоча приватні господарства дедалi частiше заводять свинку чи корову, але до необхiдного поголов'я ще нарощувати й нарощувати. Як i в попереднi роки, прогодувати тварину важко. Наприклад, щоб виростити свиню, потрібен рік. За цей час тварина з'їдає біля тонни пшениці. У радянський час годували і дешевим хлібом, і з колгоспної ферми десь корму домашнім свинкам і корівкам перепадало, десь і молочка радгоспного діставалося. Сьогодні — ринкові умови — треба за все платити.
В Україні, на відміну від Росії, населення вживає більше свинини, ніж яловичини. Експерти прогнозують, що і Росія незабаром віддасть перевагу свинині перед яловичиною. Вчені багатьох країн сьогодні намагаються розробити нові технології для вирощування свиней. Про це недавно йшлося на Міжнародній конференції «Золоте порося», що проходила в Україні. Існує намір спробувати тримати цих тварин у великих ангарах, практично без опалювальних пристроїв і на спеціальній, яка не потребує заміни, підстилці, тобто в умовах, близьких до природного їх існування.
А тим часом на ринках України після потепління йде жвава торгівля м'ясним товаром, серед якого і самий енергоємний продукт — сало. Сто грамів цього продукту містить 900 кілокалорій, тобто третину добової норми людини у енергозабезпеченні. У Києві в минулі вихідні кілограм сала продавали по 20 гривень за кіло, за цією ж ціною можна було купити й свинячу печінку. Такого, щоб товар на прилавках базару залежувався, не спостерігалося. Поруч, за воротами базару, ще один м'ясний ряд — несанкціонована торгівля йшла досить жваво: людей, які не бояться ризикувати, приваблювали більш низькі ціни.
Тим часом аграрії підраховують збитки: росіянам їхня влада в січні відмовила в українському м'ясі та молоці, а точніше, у переробленій з цих продуктів продукції. Від цієї заборони зазнає втрати як Росія, так і Україна. За оцінками експертів, наша країна може втратити від 12 до 15 мільйонів доларів. Україна ж від молочної російської продукції поки що відмовлятися не має наміру.