Тернопільський державний економічний університет, в якому здобував вищу освіту Віктор Ющенко, цьогоріч відзначатиме свій 40-річний ювілей.
Ми звикли, що найкращі навчальні заклади України розташовані у стольному граді Києві, тож часто незаслужено дивуємося, коли високі позиції у всеукраїнському освітньому рейтингу здобувають навчальні заклади з інших областей. Тому і доводиться перемагати стіну упередженості та недовіри некиївським навчальним закладам. А вони часто можуть випередити за якістю підготовки не один столичний ВНЗ. Такими є Харківський авіаційний університет, Полтавська медична стоматологічна академія, Львівський університет імені Франка, Одеський національний морський університет, Миколаївський суднобудівний...
Тут навчалися сьогоднішні радники, міністри і навіть сам Президент
Чільне місце серед нестоличних «китів навчального процесу» займає і Тернопільський державний економічний університет. Найвідомішим випускником цього навчального закладу економічного профілю є Президент України, талановитий економіст, який запроваджував у 1994 році національну валюту та підняв напівпритомну українську економіку, — Віктор Ющенко. До речі, ректор ТДЕУ пан Сергій Юрій стверджує, що рівень підготовки випускника 1975 року Віктора Ющенко радикально не відрізнявся від рівня підготовки сьогоднішніх студентів цього ВНЗ. А це вже вказує на якість освіти, яку надає тернопільський «універ».
В архіві університетських фотографій є світлини молодого Віктора Андрійовича: в турпоході, з друзями, на спортивних змаганнях. Видно, що це людина з лідерськими якостями та щира у своїх діях. Сам Ющенко якось сказав у інтерв'ю, що Тернопільський фінансово-економічний інститут, який він закінчив тридцять років тому, дав йому глибокі знання та виховав любов до України. «Я гордий, що закінчив цей інститут. Це є істинна школа», — підкреслив глава держави. На сьогодні Ющенкові присвоєно звання Почесного доктора Тернопільського державного університету.
Серед інших відомих випускників ТДЕУ — перший заступник керуючого справами апарату ВРУ Микола Гаман, перший заступник міністра економіки Анатолій Максюта, керівник секретаріату ВР із питань бюджету Цезар Огонь, головний контролер-директор Департаменту контролю видатків на соціальну сферу та науку, член Рахункової палати України Ярослав Фліссак, заступник голови ДПА України Сергій Лекарь та багато інших. Цікаво, що, незважаючи на впливових випускників, Тернопільський державний економічний університет досі не отримав статусу національного ВНЗ, хоча за багатьма рейтингами входить до десятки кращих вищих навчальних закладів України та має свою філію за кордоном — у Єревані (Вірменія).
Міжнародні програми ТДЕУ
Міжнародним зв'язкам ТДЕУ не позаздрять хіба що київський Університет імені Шевченка та Могилянська академія. Тернополяни співпрацюють з 48 вищими навчальними закладами Європи, Америки, Азії. Щорічно здійснюється обмін студентами з закордонними ВНЗ. Отже, студенти можуть ближче знайомитися з європейською та американською моделями економіки, більше того, в ТДЕУ планують створити кафедру німецької та європейської економіки. А це, в свою чергу, додає упевненості в тому, що пострадянський економіко-правовий хаос закінчиться тим швидше, чим більше випускників подібних програм прийде в українську законодавчу та виконавчу систему влади, замінивши колишніх ідеологічних працівників комуністичного режиму.
При ТДЕУ діє близько десяти міжнародних програм, фінансування яких здійснюється за рахунок грандів, які ТДЕУ отримує від Європейської комісії на конкурсній основі. А саме: Інтегрована україномовна та німецькомовна програма двох дипломів (єдина програма в Україні, яка дає можливість отримати німецький диплом за умов часткового навчання в Німеччині), Україно-греко-іспанська програма з міжнародної економіки та туризму, Англомовна програма з міжнародної економіки та туризму, Україно-польська програма з фінансів і страхування, Школа європейського і польського права, Центр європейських і міжнародних студій, Україно-нідерландський факультет (готує бакалаврів з економіки і менеджменту), Україно-американська програма з комп’ютерних наук (також надає право отримати два дипломи).
Упродовж 2004—2005 років 280 студентів пройшли відповідний курс навчання та стажування в університетах Західної Європи. «Завоювавши» західний освітній ринок, Тернопільський державний економічний університет планує вийти на ринок навчальних послуг Східної і Центральної Європи, особливо Польщі.
Спортивні досягнення
На Заході престижними вважають не лише ті ВНЗ, де студенти отримують високий рівень знань, а й ті, що славляться своїми спортивними досягненнями. Тернопільський економічний університет утримує в цьому також високі позиції. На минулорічній універсіаді серед 209 ВНЗ він посів 7-ме місце, а студенти завоювали 53 золоті медалі, 4 срібні, 47 бронзових. За останнє десятиліття спортсмени ТДЕУ займають призові місця у змаганнях серед вищих навчальних закладів України з 18 видів спорту. Тренери підготували 98 майстрів спорту України та 7 майстрів міжнародного класу, 29 чемпіонів України, 24 чемпіони і призери чемпіонатів Європи та світу, двох заслужених майстрів спорту України. Неодноразовими переможцями чемпіонатів України були борці з дзюдо і самбо, майстри спорту Марійка Семенюк, Тетяна Чик, Олена Сайко, Ірина Колісник, Галина Коваль, Ірина Власик, Марія Бойко. Жіноча волейбольна команда «Галичанка» у 2004 році здобула Кубок України і золоті медалі на Чемпіонаті Європи серед студентів, який проходив у Польщі.
Студент факультету банківського бізнесу Роман Гонтюк є чемпіоном України з дзюдо; він срібний призер Олімпійських ігор в Афінах. А Пушкар Андрій став володарем Кубка світу серед професіоналів, срібним та бронзовим призером чемпіонату світу, шестиразовим чемпіоном України з армрестлінгу. Діють у ТДЕУ і безліч гуртків художньої самодіяльності.
Отже, правду кажуть: якщо ставити собі планку високо, то вище і стрибнеш. Що і справді довів навчальний заклад, з якого виходять відомі економісти, спортсмени і президенти.
Богдана СОРОКА.