Американські вчені повідомляють про завершення масштабного дослідження з розшифровки генетичного коду різних різновидів вірусу пташиного грипу, зокрема й смертельно небезпечного для людини вірусу H5N1. Дослідникам вдалося зібрати інформацію про декілька сотень варіацій генетичного коду вірусу і розкрити генетичні механізми, які дозволяють йому передаватися від птахів до людини, повiдомляють «Медновини».
Науковці дослідили генетичну структуру 2169 варіантів генів вірусу пташиного грипу й повністю розшифрували 169 геномів вірусу. Звіт про результати дослідження опублікований у журналі Scіence. За допомогою спеціальної техніки дослідники помітили розбіжності в білковій структурі різних видів вірусу. Так, наприклад, з'ясувалося, що специфічний протеїн NS1 у вірусі H5N1, який відіграє ключову роль при проникненні вірусу пташиного грипу в клітини організму, зовсім не схожий на протеїн безпечних для людини вірусів. Не виключено, що нова мутація, у результаті якої вірус зможе легко поширюватися серед ссавців, торкнеться саме цього протеїну.
За словами американців, отримані знання дозволяють краще уявити процес взаємодії вірусу з людськими клітинами і відкривають шлях до розробки нових методів боротьби з небезпечним захворюванням.
Раніше вченим вдалося з'ясувати механізми розмноження вірусів грипу групи А, до якої входить і H5N1. Як передають «Медновини», група фахівців з Японії, США та Швеції описала молекулярні механізми, які дозволяють вірусам грипу проникати в цитоплазму клітин зараженого організму. Вченi відкрили світу інформацію, яка тривалий час залишалася невідомою. Як з'ясувалося, патогенні частки, які містять генетичний матеріал вірусу (молекули РНК), організовані в групи по вісім часток, причому одна частка знаходиться в центрі й сім — навколо неї.
За словами керівника дослідницького проекту, далі вчені збираються визначити ділянки РНК вірусу, які відповідають за взаємодію цих часток. Не виключено, що у випадку успішного виявлення таких ділянок учені зможуть знайти спосіб заблокувати їх, позбавивши вірус можливості поширюватися у зараженому організмі.
ДО РЕЧІ
За оцінками Всесвітнього банку, глобальна епідемія пташиного грипу протягом року може завдати світовій економіці збиток у 800 мільярдів доларів. При цьому координатор ООН із питань поширення пташиного грипу Девід Наварро висловив думку, що епідемія пташиного грипу серед людей неминуча, і світовому співтовариству варто прискорити роботи для того, щоб підготуватися до неї. За його словами, вірус H5N1 мутує набагато швидше, ніж міркували вчені, і до того моменту, коли вірус навчиться вільно передаватися від людини до людини, залишилося зовсім небагато часу — місяці або навіть дні, а не роки, як вважалося дотепер.
Крім того, представники ВООЗ дали досить докладний опис пташиного грипу в людей. За їхніми словами, інкубаційний період триває на 2-3 дні довше, ніж при звичайному сезонному грипі. Спочатку в хворих з'являється сильна лихоманка, традиційні симптоми грипу (кашель, нежить, біль у горлі), температура «зашкалює» за 38 градусів. Через п'ять днів з'являються ознаки запалення легень і проблеми з серцем, ще за кілька днів може настати смерть.