Припертий до стінки уряд нарешті здався і пішов на контакт із пекарями, імпортерами зерна й сільгоспвиробниками, щоб виробити стратегію спільних дій і погасити «лихоманку» на хлібному ринку. Перша принципова домовленість втішна для виробників і болюча для споживачів: ціни на масові сорти хліба піднімуться копійок на 30 навіть там, де їх досі вдавалося тримати. Це лише один із наслідків понеділкової постанови Кабінету Міністрів і позавчорашнього підписання Меморандуму про співробітництво, який від імені уряду віце-прем'єр Іван Кириленко погодив із керівниками Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, Української зернової асоціації, об'єднання «Укрхлібопром» і Всеукраїнської асоціації пекарів. Загалом же сторони взяли на себе зобов'язання уникнути різкого підвищення цін і забезпечити країну достатньою кількістю продовольчого зерна та хліба.
Найближче подорожчання паляниць зумовлене тим, що виробників більше не змушуватимуть працювати собі на «мінус» — рентабельність хлібокомбінатів зафіксована на рівні 5 відсотків. Сьогодні, як зізнався віце-президент Всеукраїнської асоціації хлібопекарів Євген Ленг, випікання популярних буханців приносить 10—15 відсотків збитків. За словами ж віце-прем'єра, третина хлібзаводів працює збитково, а решта — на межі нульової рентабельності. За умов подорожчання збіжжя на пекарів так тисли, що дійшло до абсурдних перекосів: у деяких містах тонна готового хліба коштує стільки ж, скільки в інших областях просять за тонну зерна. «Ціни на хліб в Україні були дуже низькими. 5 відсотків рентабельності не дають нам технічно переоснащуватися, але це гарантує безперебійну роботу хлібзаводів і забезпечення населення хлібом», — стверджує директор Укрхлібпрому Олександр Васильченко.
У рамках нової хвилі співпраці Кабмін також обіцяє максимально спростити режим імпорту зерна, відмовитися від адміністрування і утримати місцеві органи влади від втручання в роботу зернового і хлібного ринків. Зі свого боку, імпортери зобов'язалися забезпечити пекарів, завізши з-за кордону до нового року не менше мільйона тонн зерна за «максимально сприятливими цінами». «Якщо 1200 гривень за тонну (пшениці третього класу. — Авт.) — це сприятлива ціна. Якщо 1400 — це сьогодні спекуляція», — пояснив журналістам Іван Кириленко.
Водночас влада має намір закуповувати продовольство до так званих «державних засіків» — через Держрезерв, ДАК «Хліб України» та регіональні фонди. До 1 січня таким чином планують придбати приблизно 3 мільйони тонн зерна. Іван Кириленко запевняє, що сьогодні Україна накопичила тримісячний запас продовольчого зерна, за жовтень імпортери завезли 600 тисяч тонн пшениці і в листопаді-грудні буде не менше. Відтак він переконаний, що ціна на хліб після подорожчання буде стабільною до нового урожаю.
Зернотрейдери та пекарі з віце-прем'єром погоджуються. Проте додають принципове «але»: стабільність зберігатиметься, якщо не зростуть ціни на зерно на світових ринках. А за даними, які має Українська зернова асоціація, неврожай «підкосив» не тільки нас, тож, зерно, за прогнозами, у світі й надалі дорожчатиме. А відтак може «відрикошетити» й по нашому хлібові. Цей нюанс уряд наразі не враховує, зате Іван Кириленко уже попросив УЗА підготувати «доповідну записку», щоб вивчити питання докладніше.