Уздовж усієї лінії, якою в Європі проходила так звана «залізна завіса» між світом капіталізму й соціалізму, проляже туристичний маршрут довжиною майже 6 500 кілометрів. Як повідомила британська газета «Таймс», цей проект, запропонований колишнім президентом СРСР Михайлом Горбачовим, фінансуватиме Європейський Союз. У ЄС сподіваються, що «Шлях залізної завіси» — імовірно, найдовший туристичний маршрут світу, — допоможе зберегти пам'ять про непросту історію нашого континенту і стане символом нового об'єднання Європи.
Маршрут починатиметься з найпівнічнішої точки кордону Росії з Норвегією над Баренцовим морем і простягнеться на південь, через тундру, вздовж кордону РФ із Фінляндією аж до Санкт-Петербурга. Далі він проляже узбережжям Балтійського моря через Естонію, Латвію, Литву та Польщу до Німеччини. Потім маршрут пройде по колишньому кордону між двома німецькими державами, ФРН та НДР. Далі — вздовж кордону Австрії з Чехією, Словаччиною та Угорщиною. Наступний відрізок — на межі колишньої Югославії з Угорщиною, Румунією й Болгарією. Остання ділянка шляху проляже вздовж кордону Болгарії з Грецією та Туреччиною і закінчиться на узбережжі Чорного моря.
За повідомленням «Таймс», прокладанням «Шляху залізної завіси», створенням екскурсійних «фішок» та інфраструктури займуться окремі країни. Наприклад, Німеччина на своїй ділянці створить просто «екологічну туристичну трасу» для піхошодів і велосипедистів. У Фінляндії підготовкою траси вздовж кордону з Росією займаються неурядові організації. Роботи вже почалися у Чехії.
ДОВІДКА «УМ»
Термін «залізна завіса», яким описується повоєнний поділ Європи, вперше використав під час промови 1946 року у Фултоні (США) і популяризував колишній прем'єр-міністр Великої Британії Уїнстон Черчілль.
На наших теренах прийнято вважати, що першу пробоїну в «залізній завісі» зробили радянські євреї. Під тиском Заходу, передусім Сполучених Штатів, генсек ЦК КПРС Леонід Брежнєв у 1970 році дав негласний дозвіл на еміграцію євреїв, який діяв до 1981 року. Впродовж 11 років через цю напіввідчинену хвіртку втекли на Захід приблизно 500 тисяч радянських євреїв. А остаточно «залізна завіса» впала на межі 1980-х і 1990-х років, коли східноєвропейські держави вийшли з-під контролю СРСР і розвалився сам Радянський Союз.