Якщо 1 грудня в магазині вам на здачу дадуть невідому зелененьку купюру із портретом Франка на лицьовому боці та жiнкою з пальмовою гiлкою на зворотному — не лякайтесь і не тягніть продавця-«фальшивомонетника» в міліцію — із початку наступного місяця в Україні «ходитимуть» нові двадцятигривневі купюри. Такий передноворічний сюрприз для громадян (і піар-акцію для себе) приготував Національний банк. Кажуть, заміна старих двадцяток — черговий етап грошової реформи.
Нова купюра має характерний милий оку зелененький колір і досить «змахує» на євро. Навіть розміром: нова двадцятка трохи більша за своїх попередниць — 69 на 130 міліметрів. За словами голови Нацбанку Сергія Тигіпка, такий вибір не випадковий. «Я дуже би хотів, щоби ми орієнтувались на євроінтеграцію», — сказав він, натякаючи на схожість української та європейської валют. І одразу ж привідкрив карти щодо інших доживаючих останні дні банкнот: їх розмір збільшуватиметься у прямій пропорційності до номіналу, тобто чим більше грошей представляє купюра, тим більший буде її розмір.
«Обличчя двадцятки» — Івана Франка — Нацбанк змінювати не наважився, хоча Сергій Леонідович і наголошував на невдало підібраних портретах. Однак двадцять гривень зразка 2003 року дозволять громадянам мати не лише візуальне уявлення про класика, а й дізнатись дещо про його творчість, адже на купюрі будуть надруковані рядки із його твору «Веселка»: «земле моя, всеплодючая мати», які напам'ять зацитував журналістам літературознавець Тигіпко.
Нова купюра міститиме цілий арсенал додаткових захисних елементів, наприклад, розетку із цифровим позначенням номіналу, намальовану оптично-змінною фарбою, що змінюватиме колір від пурпурного до оливкового в залежності від кута розгляду банкноти. Латентне зображення цифрового номіналу приховано в зображенні Малого державного герба, а антисканерна сітка не дозволить вмілим комп'ютерникам відсканувати та роздрукувати «шарові» двадцятки.
Тигіпко запевнив, що населенню не доведеться 1 грудня швидко кидатись до обмінників, аби позбутись старих двадцятигривневих купюр. Поки що вони ходитимуть в обігу паралельно і змінюватимуться по мірі зношення старих. «Тобто населення не почує і не побачить цього», — зазначив він і додав: «І в подальшому НБУ не планує акцій конфіскаційного характеру».
Чому починати вирішили саме з двадцятки, головний фінансист країни пояснив тим, що нині вона найбільше полюбилась фальшивомонетникам, тобто найбільш уразлива для підробок. Наступного ж року НБУ планує розробити і надрукувати нові п’ятдесятки, на черзі — банкноти номiналом дві, п'ять та десять гривень. Сотки і двохсотки Нацбанк поки що не чіпатиме, адже вони зношуються втричі повільніше, аніж їхні «брати менші». А от штампувати купюри у 500 гривень НБУ не наважиться ще довго, адже, за неписаним правилом, середня зарплата у країні повинна бути такою, аби її можна було видати двома найбільшими наявними в обігу купюрами. Отже, панове товстосуми, і надалі рвіть гаманці двохсотками.
Яка реальна вартість нової купюри і в яку копієчку державному бюджету влетить друк нових папірців, голова НБУ так і не сказав. Проте не забув наголосити, що рішення про зміну грошей було ухвалено ще 1999 року. Але на нових грошах у лівому верхньому куті стоїть саме його автограф, ще і доповнений гордим словом «голова».