Люди здавна вірили, що ляльок оточує магічне поле. Лялька — один із найважливіших об'єктів історії цивілізації, вважають фахівці. Це не просто дитяча іграшка, зовні подібна до людини, яку різні народи використовують під час ритуалів. Згадаймо початок давньої народної казки про Василису Премудру: «Ось тобі лялечка мила, моя мила, — прошепотіла мати й витягла з-під ковдри маленьку ляльку, котра була вбрана у червоні черевики, білий фартушок, чорну спідницю й керсетку, гаптовану різнокольоровими нитками. — Це мої останні слова: якщо заблукаєш у лісі, або тобі знадобиться допомога, спитай у ляльки, що робити. Вона тобі допоможе. Завжди носи її з собою, нікому про неї не розповідай, а схоче їсти — нагодуй. Ось тобі мій материнський заповіт і моє, мила донечка, благословення».
У кожного народу й досі зберігаються старовинні традиції виготовлення іграшок, їх усталені форми та типи. В Україні ще донедавна були широко розповсюджені іграшки не з дерева або глини, а з тканини, сиру, пісного тіста, з ниток (ляльки-мотанки). На теренах сучасної України, Словаччини й Польщі традиції народного лялькарства протрималися значно довше, ніж у Західній Європі. Там на межі XVI—XVII століть традиційна сільська іграшка, виготовлена у вільний час тільки заради забави власних дітей, почала відокремлюватися від міської, яку стали виготовляти вже й на продаж. Століттями батьки вирізьблювали іграшки з дерева, а матері робили для своїх дочок ляльок із клаптиків тканини. На додачу до дерев'яних у XVII—XVIII століттях з'явилися дуже популярні ляльки з воску. Головним центром їх виготовлення був Мюнхен. Деякі відомі й визначні ляльки з воску були зроблені у Лондоні між 1850 та 1930 роками. Процес виготовлення воскової ляльки можна порівняти з роботою скульптора. Майстри спершу моделювали їх із глини, відливали з гіпсу, потім — із воску. Товщина таких відливок не перевищувала 3 мм. Альтернатива для ляльок із дерева з'явилася на початку 1800-х років. Це була зволожена целюлоза або папір із різними домішками. З цього виготовляли голови та тіла ляльок. Суміш піддавали формовці, а потім висушували. Винахід пап'є-маше дозволяв налагодити масове виробництво ляльок.
Порцеляна стала популярною як матеріал для виготовлення ляльок також на початку XIX століття. Її виготовляють із суміші різних глин при дуже високій температурі. Спочатку голівки ляльок робили з глазурованої порцеляни, а потім почали використовувати неглазуровану, бо вона більше нагадує ніжну дитячу шкіру. У 1860-х роках вперше використали дешевий целулоїд. Але це швидкозаймистий матеріал і ляльки з нього проіснували недовго. У 1880-х роках надзвичайно популярною була французька лялька «be-be». Вона зображувала дівчинку-підлітка, а не дорослу людину, як це було раніше. Французькі ляльки були неперевершені за якістю та артистизмом виконання.
Після Великої Вітчизняної війни у виготовленні ляльок почали експериментувати із пластмасами, а також пробували гуму, гумову піну, вініл. Вініл змінив зовнішність ляльки, бо дозволив «вживляти» їй волосся.
Однією з найвідоміших ляльок світу стала Барбі. Навіть сьогодні щосекунди хтось у світі її купує. Створила цю ляльку 1959 року Рут Хандер, одна зi співзасновників всесвітньо відомої фірми-виробника іграшок Mattel. Вперше ляльку було представлено на американському ярмарку іграшок у Нью-Йорку. При створенні ляльки суперечності точилися навколо її фігури. Якщо Барбі була б справжньою дівчиною, вона б мала неможливі пропорції. Приятель Барбі — Кен — з'явився на світ 1965 року. Більшість сучасних ляльок виготовляють iз нових матеріалів, але деякі виробники й досі використовують старі традиційні матеріали.
Автор висловлює подяку науковому співробітнику Музею однієї вулиці Владиславі Осьмак за допомогу в підготовці матеріалу.