Четвертий рік поспіль Музей однієї вулиці готує оригінальні новорічні виставки. Теми експозицій минулих років — новорічні листівки, ялинкові прикраси, традиції київських святок. Цьогорічна виставка (триватиме до 20 січня за адресою: Андріївський узвіз, 2-б) — це занурення у світ подарунків, зокрема іграшки. Нам пропонують погратись у дитинство та познайомитись з авторськими іграшками Ірини Хаджинової та Сергія Фесюна. Ірина власноруч реставрувала, створила характер і одягла 300 ляльок. А Сергій у захваті від роботи з дерев'яною іграшкою.
Трансформери, що дарують позитивний настрій
Сергій Фесюн народився у Запоріжжі. За освітою він художник-конструктор, його дипломна робота називалася «Дитяча іграшка — автомобіль». Спочатку займався розробкою дизайну промислових товарів, а потім відкрив у собі талант скульптора, для якого найголовніша мета — дарувати людям позитивний настрій, налаштовувати на щось добре. Сергій брав участь у двох десятках колективних та персональних виставок в Україні та за її межами. В західноєвропейських галереях виставлявся як Серж Грейн. Сім років тому, коли в Сергія народився син Никодим, він із дерева почав робити йому іграшки —такі собі невеличкі тваринки, які дитині було б зручно і приємно тримати в руці. Перша іграшка — черепашка. Уявіть собі п'ятисантиметровий візок, де спереду, як на старовинному кораблі, вирізана фігурка — це шия та голова черепашки. Замість коліс (або ніжок) — маленькі кульки, а зверху на візок кладеться ще одна куля, яка торкається усіх маленьких, — це спина черепашки. Лагідний дотик пальців до спини — і тваринка оживає: потрошку починає повзти вперед. У цій іграшці — філософська основа сприйняття художником життя, він вірить, що лише добром можна досягти змін на краще. Він нагадує, що людина пізнає світ не лише очима, що про форму предмета, й не тільки, можуть інформувати й руки людини. Сергій уже створив 20 моделей іграшок, і всі вони рухаються. Його машинки та літаки також нагадують живі істоти та мають свій характер. Зараз художник захопився створенням нового типу трансформерів — без зброї та ідеї насильства. Вони схожі на пазли, тільки мають об'єм. Одна частинка вкладається в іншу — і ось вам уже купа тварин для зоопарку. «Наше суспільство пересичене «чорнухою», а я у свої роботи не вкладаю такого, щоб мене пригнічувало. Мені хочеться дарувати людям теплі й добрі почуття, а дерево — це енергетичний матеріал, близький до енергетики людини. Я роблю іграшки з дуба, інколи ясеня, і їх важко зламати. Коли дитина подорослішає, вона зможе поставити модельку на поличку і дочекатися, доки в неї самої з'являться діти. Я планую зробити виставку моїх іграшок таким чином, щоб ними можна було прийти і погратися. Але для цього кожна модель має бути відтворена хоча б у двох десятках екземплярів, бо діти, як правило, взявши в руки іграшку, вже відмовляються її відпускати. За рік думаю втілити свій задум у життя».
Замість килимів — ляльки на стінах
Знайомство з іграшками в Музеї однієї вулиці супроводжує романтична музика, старовинні фотографії дітей, дитячі новорічні вірші на стендах та листівки з привітаннями до свята. Стіни прикрашені ляльками Ірини Хаджинової. Їх тут — сімдесят вісім. Я вдивляюся в кожне обличчя і відчуваю, що хоч у них різні вирази, але є щось спільне, як у дітей, яких дуже люблять.
Ірина Хаджинова народилась у Києві, на Печерську, в старому будинку свого діда, домовласника Миколи Романцова. Після закінчення школи з поглибленим вивченням французької мови отримала рідкісну в наш час професію фототехніка та ретушера. Зараз вона працює на телебаченні у відеотеці. З дитинства любила ляльок і завжди сама їх обшивала. Потім це захоплення трансформувалося у бажання робити з ляльки образ — наділяти її певними рисами характеру та придумувати їй географічне місце проживання. Протягом останніх п'яти років пані Ірина шукає старі ляльки на ринках, звалищах. Інколи з трьох ляльок виготовляє одну. Клаптики старих мережив, намистинки та безліч інших дрібниць перетворюються у руках майстрині на коштовний, яскравий одяг її героїнь. Посвята старого мотлоху в чудову іграшку відбувається за обрядом, який для Ірини вже став традиційним. Вона купає ляльку, загортає її у пелюшки, цілує і промовляє: «Тепер ти моя». Ірина каже, що після цього в її ляльки починають по-іншому світитися очі. Чоловік та двоє дорослих синів Ірини нібито й не поділяють захоплення матері та дружини, але після того, як частина ляльок переселилася на виставку, почали скучати за ними. «Стіни стали лисими»,—кажуть.
А ляльки Ірини жили в неї на стінах із дитинства. Уявіть собі двокімнатну «хрущовку», де живе сім'я із трьома дітьми. Замість килимів на стінах розвішували ляльок. Ірина переконана, що треба ляльок робити з любов'ю, з добрим серцем та чистими руками. У колекції Ірини Хаджинової використані порцелянові, гумові, пластикові ляльки. А першою її лялькою була порцелянова лялька бабусі. Ірина каже, що якщо уважно вдивитися в обличчя ляльки, то зразу зрозумієш, чи то дитина з минулого, чи сучасне дитя. Старовинні ляльки, вважає вона, поетичніші, їх образи пророблені більш глибинно. «Для мене Барбі — це холодні бездушні манекени. Мені з ними неприємно спілкуватися. На жаль, усе більше сучасних ляльок втрачають свою індивідуальність і стають схожими на манекени», — каже майстриня. Під час відкриття виставки у музей завітала дружина Президента України Катерина Ющенко. Перша леді України розповіла журналістам: «У мене в дитинстві було чимало різних ляльок. Я пам'ятаю, як я була мала, ми з мамою шили костюмчики для них — платтячка, вишиванки. Зараз мама мені їх надіслала, щоб я подарувала своїм дітям. Я прийшла подивитись експозицію, тому що в мене зараз новорічний настрій. Усі ці іграшки дуже приємні — піднімають настрій. Мої дівчата теж люблять книжечки, лялечки, їм подобається малювати. А я люблю купувати своїм дітям іграшки».