Кінець осінньої траєкторії

12.11.2003
Кінець осінньої траєкторії

(УНІАН.)

Останній тур: нульовий штурм єврокубкових представників

      Загальновизнаним досягненням 13-го чемпіонату України є календар, який чи не вперше не зламали невиправданими переносами матчів. Звичайно, за старою звичкою, наші представники в єврокубках скаржилися на надто щільний графік матчів. Проте лідерам вітчизняного футболу доведеться до цього звикати, якщо вони прагнуть посісти гідне місце в європейській еліті. А поки технологія боротьби на «три фронти» у тих же «Динамо» й «Дніпра» вимагає вдосконалення. Що й підтвердили дві нульові нічиї цих команд в останньому турі.

«Таврія» — «Динамо» — 0:0

      17 тисяч глядачів

«Дніпро» — «Металург» (З) — 0:0

      2 500 глядачів

      Сценарій поєдинків був дуже схожим — фаворити «висіли» на воротах суперників, але подолати швидше відчайдушний, ніж майстерний опір не змогли. Наставники лідерів — Олексій Михайличенко та Євген Кучеревський — виставили на останній тур першого кола національної першості практично ті ж склади, що й у недавніх міжнародних матчах. Щоправда, у киян усе ж були відсутні Шацьких і Шовковський, яких замінили Мелащенко та Рева. Крім того, у чемпіонській команді дебютував сербський форвард Перица Огненович, щойно заявлений як вільний агент, який свого часу пограв навіть за мадридський «Реал». Проте серб, як і аргентинець Роберто Нанні в матчі проти лондонського «Арсеналу», не зміг відразу ввійти у динамівський ритм і атаку «біло-синіх» реально не підсилив. Причини незапланованих очкових втрат «Динамо» і «Дніпра» збігаються — це занадто академічна гра на початку матчів, викликана недооцінкою суперників, та слабка реалізація гольових моментів.

На перший — шістнадцятий розрахувалися

      На фініші першого кола можна зробити висновок про фактичну відсутність великих несподіванок. Як і минулого року, «Шахтар», знову достроково позбувшись єврокубкового тягаря, очолює турнірну таблицю. Щоправда, донеччани, не зазнавши жодної поразки, випереджають «Динамо» лише на 3 очки (рік тому було «плюс 5»).

      Не вийшло цього разу дружного відриву лідируючого квартету від «основної групи». Донецький «Металург» наприкінці сезону суттєво «підсів», і лише втрата очок в останніх матчах удома не дозволила впритул наблизитися до «зони УЄФА» «Чорноморцю» та «Арсеналу». Одесити в такий самий період минулого року хоча й були відвертими аутсайдерами, але їх присутність у п'ятірці кращих-2003 є закономірною з огляду на «спурт» команди Семена Альтмана в другому колі минулого чемпіонату та продовження поступального руху вгору. Відстають від минулорічного графіка нестабільні нині київські «каноніри» з дещо заплутаною і не завжди вдалою трансферною політикою, натомість приємно дивує 6-те місце суто української «Оболоні» Петра Слободяна.

      Не можна сказати, що цього року є очевидний аутсайдер, адже вісім команд другої половини турнірної таблиці перебувають в інтервалі 5 очок.

Краще забити менше, але краще?

      Визначальною тенденцією осінньої частини сезону стало зменшення результативності. Це не дивно, адже як ніколи багато клубів почали шукати гру вже в процесі турніру і через це дуже часто діяли від оборони. Тож не дивно, що занадто мало було в першому колі перемог iз великим рахунком.

      У 120 матчах було забито 280 м'ячів, що в середньому складає 2,333 гола за гру. Найрезультативнішим був 10-й тур, коли команди загалом 28 разів влучили у ворота (3,5 м'яча за гру). «Засуха» сталася в 12-му турі, коли було забито лише 12 голів (1,5 за матч). «Гольові зливи», коли м'ячі влітали три і більше разів за поєдинок, траплялися в 4 турах, тоді як два і менше голів у середньому глядачі бачили в 6 турах.

      Переконливою перевага однієї з команд (перемога у 3 і більше м'ячів) була 12 разів. Тут безумовний лідер — «Динамо», яке здобуло 5 перемог з великим рахунком, — чемпіони «побили» «Волинь» (5:1), «Арсенал» (3:0), «Борисфен» (3:0), «Оболонь» (4:0), «Металург» (Д) — 3:0. У «Шахтаря» і «Дніпра» по 3 великих виграші, по 1 — на рахунку «Карпат», донецького «Металурга» та «Арсенала». Відзначимо, що найбільше таких перемог було в 1-му турі — 3.

      До речі, лише на старті вболівальники побачили і хет-трики, яких і зараз лишається тільки два. У 1-му турі тричі відзначився гравець львівських «Карпат» Сергій Мізін, а в 2-му його успіх повторив дніпровець Олег Венглинський, «розписавшись», до речі, у воротах галичан.

      Найбільше м'ячів забило «Динамо» — 34, у «Шахтаря» — 33, у «Дніпра» — 27. Кияни і гірники найменше пропустили — по 10. Найменше забивали, що й відповідає місцям у таблиці, — «Зірка» і «Таврія» — по 7. Цікаво, що «Борисфен» зі своїми 8 забитими м'ячами близький до аутсайдерів, проте за пропущеними має аж четвертий показник — 16. Найгірша різниця забитих і пропущених голів у «Волині» — «мінус 12».

      Кращий бомбардир чемпіонату поки що не «перевалив» навіть за позначку 10 забитих м'ячів: Георгій Деметрадзе («Металург» (Д)) — 9 голів (зіграв 14 матчів, з пенальті — 2), Олег Венглинський («Дніпро») — 8 (9 матчів, пен. — 1), Олександр Косирін («Чорноморець») — 8 (13, пен. — 3), Максим Шацьких («Динамо») — 8 (12), Сергій Мізін («Карпати») — 7 (9).

Призові й преміальні

      «За волю до перемоги» — так називається приз, яким нагороджується команда, що найчастіше перемагала, поступаючись у рахунку по ходу гри. Найпам'ятнішими були поєдинки 8-го і 9-го турів, коли наші гранди «Динамо» і «Шахтар» уже в дебюті програвали, відповідно, «Карпатам» і «Оболоні» два м'ячі, але виривали свої 3 очки з однаковим рахунком — 4:3. Загалом і тут лідер київське «Динамо», яке має дві вольові перемоги (ще раз чемпіон відзначився в поєдинку з «Дніпром»). По одному балу в залік цього призу мають «Карпати», «Дніпро», «Шахтар», «Іллічівець» та «Ворскла».

      Невідомо, за якими критеріями делегати ФФУ виставляють оцінки командам за чесну гру (за цим показником лідирують «Іллічівець», «Динамо» й «Шахтар»). А ось приз «За справедливу гру» за традицією одержує клуб, гравці якого набрали найменше очок за попередження (1 бал) та вилучення (5). Поза конкуренцією у дисциплінованості та чистоті відбору м'яча у першому колі був теж «Іллічівець». Маріупольці жодного разу не бачили перед собою червоної картки і одержали лише 17 «гірчичників». До речі, арбітри не вилучали з поля гравців лише 4 команд — це, крім азовців, «Оболонь», «Кривбас» та «Зірка». Друге місце «за справедливістю» має лідер чемпіонату «Шахтар» — 28 очок (23 попередження і 1 вилучення), третя — «Ворскла» — 29 очок (24 + 1).

      Лише в 1-му, 2-му та 14-му турах рефері на запалювали «червоне світло» перед футболістами. Рекордними стали 3-й і 4-й тури, коли у роздягальню достроково було відправлено по 4 гравці різних клубів. Найнедисциплінованішими командами у першому колі стали: «Карпати» — 62 очки (37 попереджень і 5 (!) вилучень), «Волинь» — 59 (34 + 5) та донецький «Металург» — 50 (40 + 2). Загалом команди «нахапали» 479 попереджень (3,99 у середньому за матч) та 25 вилучень.

      «Агресивний гість» — це команда, яка набрала більше за інших очок у гостях. Тут безперечним лідером є «Шахтар», який лише з «Динамо» зіграв унічию, а інших суперників на виїзді переміг із різницею м'ячів 17-6. «Динамо» в гостях набрало на 8 очок менше (4 перемоги, 2 нічиї, 1 поразка), мячі — 14-6, хоча й зіграли кияни на виїзді на гру менше. «Дніпро» у 8 виїздах набрав 13 очок (4-1-3, 13-9). Натомість чемпіон краще грав у Києві, перемігши всіх суперників, крім, звичайно, свого основного конкурента.

      «Гроза авторитетів». Хоча трійка лідерів і слабенько «дарує» очки, у цій номінації є основний претендент — «Чорноморець». Одесити набрали 6 очок, перемігши вдома «Динамо» (1:0) і «Дніпро (2:1) та поступившись у Донецьку «Шахтарю» (1:4). Одна перемога (над «Дніпром» — 3:1) — в активі донецького «Металурга», який і сам не проти стати «авторитетом». Два очки відібрав у лідерів запорізький «Металург» — нічиї з «Динамо» (2:2) і «Дніпром» (0:0). По одній геройській нульовій нічиїй у «Таврії» (з «Динамо») і «Кривбаса» (з «Шахтарем»).

Як уболіваємо — так вони й забивають

      Приз «Разом із командою», за традицією, вочевидь, одержать уболівальники «Шахтаря», яких на домашніх матчах збирається у середньому 19,142 тисячі (загалом 134 тисячі). Неважко здогадатися, що цей показник був би вагомішим, якби після єврокубкового фіаско на гру з «Кривбасом» у Донецьку не прийшли лише 6 тисяч фанів.

      Не можна не помітити відчутний прогрес відвідуваності в Одесі та Кривому Розі. Матчі «Чорноморця» вдома в середньому відвідують 12,8 тисячі глядачів, а «Кривбасу» — 12,2 тисячі. «Динамо» вдома збирає лише по 8,71 тисячі, але, за традицією, на поєдинки чемпіона найбільше збирається уболівальників на виїзді — в середньому 13 285.

      Загалом за матчами чемпіонату України в першому колі спостерігало 825 100 глядачів, тобто лише 6 875 у середньому за гру. Рекордним був 4-й тур — 78 500 глядачів (9 800 у середньому), а антирекорд стався в 12-му турі — 26,7 тис. (3 337 за матч). Не дивно, що саме в цьому турі була найменша результативність.

      Як бачимо, за «сухою цифір'ю» при бажанні можна побачити й тенденції. Під час зимової перерви в команд буде час, щоб проаналізувати їх і зробити висновки.

Турнiрне становище команд за підсумками першого кола

            I     В     Н     П     М     О

1     «Шахтар» Донецьк  15    12    3     0     33-10 39

2     «Динамо» Київ     15    11    3     1     34-10 36

3     «Дніпро» Дніпропетровськ     15    9     3     3     27-12 30

4     «Металург» Донецьк      15    7     5     3     25-18 26

5     «Чорноморець» Одеса     15    5     8     2     19-17 23

6     «Оболонь» Київ    15    6     4     5     16-17 22

7     «Арсенал» Київ    15    6     3     6     20-19 21

8     «Ворскла-Нафтогаз» Полтава   15    4     5     6     12-21 17

9     «Карпати» Львів   15    4     4     7     16-20 16

10    «Металург» Запоріжжя    15    4     4     7     13-19 16

11    «Іллічівець» Маріуполь  15    3     7     5     17-22 16

12    «Борисфен» Бориспіль    15    4     3     8     8-16  15

13    «Кривбас» Кривий Ріг    15    3     5     7     10-18 14

14    «Волинь» Луцьк    15    3     3     9     11-23 12

15    «Таврія» Сімферополь    15    2     5     8     7-15  11

16    «Зірка» Кіровоград      15    2     5     8     7-18  11