Ситуація зі зловживанням спиртними напоями в регіоні взагалі гнітюча– темпи захворювання на алкоголізм тут на 20 відсотків вищі, ніж у середньому по Україні. Від початку року в Донеччині від хвороб, спровокованих надмірним вживанням оковитої, померло 3 тисячі 283 людини. За підрахунками фахівців, це 8-9 чоловіків та жінок щодня... Такі невтішні факти оприлюднили учасники «круглого столу» щодо проблем незаконної торгівлі спиртними напоями та поширення пияцтва серед молоді, який був проведений в області.
Головний нарколог Донеччини Ігор Циба поставив присутніх перед таким тривожним фактом: більше 70 відсотків людей, хворих на алкоголізм, ще не відсвяткували своє тридцятиріччя; якщо раніше «зелений змій» захоплював переважно людей старшого покоління, то сьогодні на зміну юнакам вже йдуть підлітки і навіть діти. До того ж до половини з них уже регулярно навідується «білочка» — молодики потерпають від гострих алкогольних психозів. У такому стані людина втрачає орієнтацію в часі та місці, чує голоси неіснуючих переслідувачів, бачить навколо себе жахливих монстрів, може навіть вистрибнути з балкона, рятуючись від ілюзорних бандитів, або ж накинутись на друзів із ножем, вважаючи їх ворогами...
Правоохоронці, які стали ініціаторами засідання «круглого столу», нагадали присутнім, що від початку року неповнолітні вже скоїли 2 тисячі 239 злочинів. До того ж у добрій половині правопорушень підлітки діяли в стані алкогольного сп'яніння. Причин масової капітуляції донеччан перед «зеленим змієм» вистачає, тож міліція визнає, що самотужки і тільки каральними методами впоратися із проблемою навряд чи вдасться. Тим більше, що нині продаж неповнолітнім спиртних напоїв фактично не відстежується і не контролюється. Недосконале законодавство працює тільки на руку власникам торговельних точок, які без жодних вагань відпускають спиртне молодим людям. А без належого контролю за якістю реалізованої продукції на прилавках з'являються різноманітні сурогати, від вживання яких запросто може віддати Богові душу навіть «загартований» випивоха.
Допомогти вийти із хмільного піке, на думку учасників «круглого столу», могло б удосконалення законодавства — особливо тих моментів, що стосуються реалізації спиртних напоїв молодим людям до 21 року. А ще з'явилася пропозиція звернутися до народних депутатів України з ініціативою стосовно врегулювання реклами спирного. Бо, скажімо, в Донецькій області досить поширеною залишається практика, коли рекламу алкогольних напоїв розміщують поруч зі школами та вузами.
В очікуванні законодавчих змін донеччани вирішили боротися із «зеленим змієм» ще й іншими методами. Тут уже вирішили взяти під суворий контроль розповсюдження спиртних напоїв і навіть створити спеціальну програму боротьби з алкоголізмом серед молоді Донеччини. Правоохоронці проводитимуть спільні рейди по торговельних точках і позбавлятимуть ліцензій на продаж спиртного та тютюну тих підприємців, які відпускають цей товар неповнолітнім.