Незвичайна аптека відкрилася в Дніпровському районі, на вулиці Алматинській, 99/2. Кажуть, колись на цьому місці був магазин, потім приміщення переходило від одного власника до іншого, аж поки його не обладнали для продажу ліків. Мало того, що це перша (і єдина на сьогоднійшній день) місцева аптека, яка працює в цілодобовому режимі, так вона ще й має непоганий асортимент, відпускає ліки на 10 відсотків дешевше від більшості аналогічних закладів, безкоштовно завозить ліки ветеранам і тричі на тиждень запрошує до себе терапевта, який дає (знову ж таки безкоштовно) консультації для населення. Витрати (зарплата для лікаря, придбання автомобіля для доставки ліків тощо) взяло на себе Всеукраїнське об'єднання «За Україну! За Ющенка!». Кореспонденти «УМ» побували на місці й з'ясували, наскільки «дешевою» та «лікувальною» є аптека «Вітанікус».
Десь на краю землі...
Район, звичайно, не з найкращих, особливо вражають місцеві дороги, які давно не знали ремонту. Коли машина з журналістами їхала по Алматинській, я чула, як водій нишком обурювався, що на такій трасі пристойному авто нема чого робити, краще вже на тракторі діставатися... Цікаво, думали ми, чому ж це «дешеву» аптеку для киян вирішили облаштувати саме тут — може, щоб ніхто не їхав за ліками в таку далечінь? «А тут що, хіба не люди живуть? — обурилися на таке припущення організатори акції. — Мешканці мікрорайону тепер можуть купити ліки за низькими цінами, а решта киян, якщо хочуть, можуть замовити медикаменти телефоном, і їм привезуть хоч на Печерськ, хоч на Шулявку — розвозка працюватиме по всіх районах Києва і навіть в області». Для безкоштовної доставки ліків у «Вітанікуса» є автомобіль і два кур'єри. Як пояснила «УМ» працівниця аптеки, місцевим пенсіонерам та інвалідам завезуть додому пігулки чи мікстуру на будь-яку суму, хоч і на 3 гривні, а от решті киян доведеться робити замовлення на суму не меншу 30 гривень. Дійсно, не ганяти ж машину через усе місто, щоб завезти комусь пачку аспірину...
Лікар «під рукою»
Ціни на більшість ліків, які я добре знаю, дійсно не «кусалися», але говорити, що вони найнижчі в Києві, було б безпідставно. Чимало закладів у центрі столиці пропонують суттєвіші знижки, тому не раджу спокушатися ліками майже «на шару». Натомість інша ініціатива варта того, щоб на неї звернути увагу. Принципово новим для аптеки є те, що в ній працює лікар, який безкоштовно надає консультації для відвідувачів. Місцеві мешканці кажуть, що це дуже зручно, і сподіваються, що маленький кабінет терапевта не звільниться після парламентських виборів. «Я живу поруч з аптекою, і мені зручніше ходити сюди, ніж до поліклініки, — говорить Олена Валеріївна. — Не хотілося б думати, що це просто піарна акція партії, і через півроку ця аптека нічим не відрізнятиметься від решти».
З оголошення на стіні відвідувачі аптеки дізнаються, що терапевт Марія Миколаївна Білоус приймає у вівторок, суботу й неділю від десятої до тринадцятої години. У цей час будь-хто може зайти до її невеличкого кабінету, розміщеного за високим стелажем із кремами і мазями, й отримати безкоштовну консультацію. За словами лікаря, в основному, пацієнти звертаються після появи перших симптомів застуди: люди скаржаться на закладений ніс, головний біль, кашель, високу температуру. «Не кожна людина піде з ринітом до поліклініки, — говорить Марія Білоус. — Зазвичай ідуть до аптеки і купують якийсь препарат, розрекламований по телебаченню, або ж питають, що є від нежиті. Думаю, набагато краще буде, якщо пораду дасть лікар».
«Аптечний» терапевт може надати пацієнту першу лікарську допомогу, полегшити біль у серці та гострі болі в животі, виміряти артеріальний тиск і порадити, як його стабілізувати тощо. «Якщо ж пацієнт потребує консультації інших фахівців (скажімо, хірурга чи гастроентеролога), здачі лабораторних аналізів, ультразвукового дослідження, я рекомендую дообстежитись, — говорить Марія Білоус. — Іноді відвідувачі питають, які вітаміни найкраще вживати в їхньому віці, чи не шкідливо пити вранці каву, що робити при запамороченні, як «збивати» високу температуру і чи треба взагалі її понижувати...» Звичайно, після такої реклами журналісти й собі захотіли отримати відповіді на деякі питання — адже час на похід до поліклініки в нас з’являється коли від болю на очі вже не бачиш, як любить говорити моя колега з Одеси. Кілька хвилин із тонометром на руці — і працівниця одного з телеканалів дізналася, що її любов до ранкової кави викликана стабільно пониженим тиском. Кілька професійних питань лікаря — і дівчина дізнається, що її низька температура тіла (+ 35 градусів Цельсія замість традиційних + 36,6) може сигналізувати про неправильну роботу щитоподібної залози. Водій із «Тонісу» не здогадувався, що йому треба мати напоготові препарати, які регулюють тиск, особливо коли змiнюється погода. Мені цікаво було почути, як найкраще підвищити свій імунітет і застерегти себе від осінньої застуди, не витрачаючи на це шалені гроші. Швидко, зручно, а головне — ні за що платити не треба...