На три роки працівники вітчизняних азбестоцементних підприємств стануть учасниками довгострокового медичного дослідження, яке розпочав Інститут медицини праці України. Уже зараз медичні бригади працюють на відповідних підприємствах Києва, а потім перебазуються до Івано-Франківська, а далі — й інших міст. Завдяки цьому дослідженню Україна дасть власну відповідь на питання, що уже впродовж 25 років дискутується в світі. Тобто чи є шкідливими вироби із природного мінералу — хризотил-азбесту. Нас ця продукція оточує майже всюди. Це шиферні дахи (близько 90 відсотків покрівель в Україні — під шифером), труби, кахлі, гальмівні колодки в атомобілях. Тим не менше в ЄС вироби з цього мінералу заборонені Роттердамскою конвенцією, оскільки хризотил-азбест записали до списку канцерогенів. «Але чіпси, солона риба, алкоголь — теж канцерогени, — каже голова Українського хризотилового об'єднання Олександр Сєркін. — Бітум, наприклад, — найканцерогеннiша речовина. То чому б нам не заборонити асфальт?»
Слід додати, що під назвою «азбест» існують дві групи мінералів — хризотил і амфібол. Останній є особливо небезпечним і в повоєнні роки широко використовувався в Європі, що викликало хвилю небезпечних захворювань (амфібол фактично не виводиться із легень). Його заборона заодно кинула тінь і на хризотил, який використовується в будівництві 115 років і визнаний токсикологічними лабораторіями Швейцарії, Німеччини і США найбезпечнішим серед аналогічних матеріалів.
«Ми розпочали власні грунтовні дослідження цього мінералу, щоб переконатися: хризотил-азбест не загрожує здоров'ю за умови використання «під контролем», тобто при дотриманні правил техніки безпеки», — вважає Юрій Кундієв, директор Інституту медицини праці АМН України. За його словами, за кілька років медиками буде проведено колосальну роботу: обстежено усіх робітників підприємств галузі, вивчено умови їхньої праці, а також проаналізовано історії хвороби тих робітників, які останні 15 років трудилися на цих підприємствах. Працюватимуть українські медики спільно з російськими колегами, які проводять аналогічне дослідження в місті Азбест (саме там у 1885 році відкрито найбільше природне родовище цього мінералу).
Людмила КОРНІЙЧУК.