Як запобігти проникненню смертельного вірусу-збудника на територію північно-східних та південних областей, а в разі виявлення вогнища захворювання мінімізувати наслідки для населення, — ці проблеми обговорювали у четвер в Одесі урядовці різних відомств, ветеринарні й санітарні лікарі, транспортники, митники та прикордонники. Скликав виїзну нараду провідних фахівців міністр агропромполітики Олександр Баранівський, який заявив на зустрічі з журналістами, що «загроза спалаху пташиного грипу стосується передусім населення регіонів, через які проходять традиційні міграційні маршрути перелітних диких птахів, у тому числі з ураженої смертельною хворобою сибірської тундри, до африканських країн».
Буквально за десять кілометрів від українсько-румунського держкордону в одному із сіл повіту Тульча, як зауважив міністр, уже виник спалах захворювання. Не краща ситуація — і в румунському повіті Констанца. Найгірше, що птахи-носії вірусу H5N1, за даними британських спеціалістів, можуть спричиняти пандемію серед населення. Водночас, зауважив міністр, «якщо своєчасно вжити запобіжних заходів на державному рівні та поінформувати належним чином населення, не сіючи паніки, то ризик захворювання на пташиний грип можна істотно зменшити». Олександр Баранівський радить сільським жителям утримувати домашню птицю протягом найближчих тижнів у сараях, не допускати контактів гусей чи курей iз голубами та воронами, що часто гостюють на подвір’ях, і не випускати гусей і качок на місцеві ставки й інші водойми.
Міністр наголосив, що «підприємства, які вирощують птицю промисловим методом, уже подбали про жорсткі заходи запобігання проникненню збудника пташиного грипу. Тепер справа — за селянами, що вирощують птицю, особливо водоплавну». Пан Баранівський нагадав, що навколо прикордонних румунських сіл Маліук та Чамурлія владні структури встановили потрійний санітарний режим з метою недопущення розповсюдження смертельного вірусу. Однак держкордон між населеними пунктами Румунії та України проходить по Дунаю, і заражені дикі птахи, що часто перелітають із водойми на водойму, можуть становити реальну загрозу для мешканців сіл українського Придунав'я.
Як зазначали учасники наради, через територію України протягом року пролітають близько 9 мільйонів перелітних птахів. Зокрема, близько 3 мільйонів качок, півтора мільйона лиски, стільки ж голубів, мільйон куликів тощо, з-поміж яких найбільшу небезпеку становлять коловодні та водні перелітні птахи — гуси, лебеді, качки, які мігрують на південь із сибірської тундри і часом контактують на водоймах із домашньою птицею. Спеціалісти різних відомств зараз створюють «противірусний заслін» на транспортних магістралях, що ведуть в Україну з Румунії, Молдови та Російської Федерації: заборонено ввезення м'яса з регіонів, де виявлено спалах пташиного грипу, зокрема повністю закрито вітчизняні ринки від російських та румунських м'ясопродуктів, посилено ветеринарний контроль на прикордонних пропускних пунктах. У прикордонних районах, що межують із Румунією та Молдовою, заборонено полювання на дичину, оскільки внаслідок пострілів мисливців зграї диких птахів розлітаються на сотні кілометрів від тимчасових місць перепочинку й гніздування. У всіх прикордонних районах, які визнано загрозливими для спалаху пташиного грипу, почато активний моніторинг ситуації — хвору чи загиблу птицю запропоновано відразу знищувати.