Як уже повідомляла «УМ», днями Президент України видав указ, яким зобов’язав Кабінет Міністрів та керівництво на місцях зробити все можливе, аби не допустити захворювання на пташиний грип серед українців. Тим часом на розгляді в Кабміні зараз перебуває іще один важливий документ — міжвідомча програма дій в разі виникнення небезпеки пандемiї. Як розповіла «УМ» заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська, програма не написана спеціально «під пташиний грип» — у перспективі вона регулюватиме діяльність різних служб і міністерств в умовах будь-якої іншої пандемії (якщо така, не дай Бог, виникне).
План дій розбитий на три періоди:
1) міжпандемічний (в якому ми, власне, зараз і перебуваємо)
2) підготовки до пандемії (коли уже в країні буде циркулювати вірус)
3) власне пандемія (коли масово хворітимуть люди)
Чому ж прийняття вкрай важливого документа затримується? За словами пані Мухарської, проблема полягає у фінансуванні програми — розрахунки на виділення коштів для реалізації деяких положень треба узгодити з Мінфіном та Мінекономіки. А для придбання спеціальних діагностичних препаратів, дорогих тестів для визначення — «той» це грип чи не той, для дезiнфекції джерел вірусу грошей треба чимало...
Один із пунктів програми стосується знищення заражених птахів як джерела інфекції — може, не зовсім гуманно, але людське життя все-таки дорожче від качиного. Якщо в якомусь районі буде знайдений підозрілий птах — померлий або хворий — і попередній аналіз покаже, що в його організмі є вірус грипу (причому не обов'язково Н5N1), це означатиме стовідсоткове знищення усіх птахів у радіусі 3—5 кілометрів. В умовах епідемії на результати розгорнутого аналізу матеріалу ніхто не чекатиме, тож вирок пірнатим виноситиметься на основі початкового дослідження. Власники забитої і спаленої птиці отримають від держави компенсацію збитків. Конкретна сума за кожну голову поки не встановлена.