Щойно небезпечну хворобу було зареєстровано у наших сусідів, як Україна ввела заборону на імпорт птиці й продуктів із неї. Як повідомляє Державний департамент ветеринарної медицини, ввіз продукції птахівництва з 9 жовтня припинено із Румунії, з 10 жовтня — з Туреччини. Ще раніше Україна заборонила імпорт птиці з азіатської частини Росії, Казахстану і країн Південно-Східної Азії. Водночас, за словами начальника Державного департаменту ветеринарної медицини України Петра Вербицького, ветдепартамент вживає радикальних заходів на кордонах: проводиться дезінфекція коліс автомобілів, які заїжджають на нашу територію, ретельно оглядають ручну поклажу, аби навіть прихоплена на обід курка-гриль не потрапила з небезпечної території. Можливо, також буде обмежено полювання на диких птахів.
Одеська, Чернівецька та Закарпатська області, які межують із Румунією, є областями найбільшого ризику, а тому тут протиепідеміологічні заходи особливо прискіпливі. На Одещині ветеринарна служба, щоб запобігти проникненню пташиного грипу з Румунії, дезінфікує транспортні засоби, які перевозять сільськогосподарську продукцію, посилено контроль за лабораторним дослідженням продукції птахівництва на ринках, проводяться перевірки птахогосподарств. Як повідомляє наш власкор з Івано-Франківська Іван Крайній, ситуація в області є контрольованою і якихось надзвичайних заходів тут не вживають. Кордон із Румунією тут становить усього трохи більше десяти кілометрів, а митного пункту пропуску взагалі немає. Утім, за словами заступника головного ветеринарного лікаря області Степана Белея, на всіх птахофабриках області фахівці провели обстеження птиці.
Захворіти на пташиний грип можуть кури, качки, індики, страуси, цесарки, перепiлки, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки. Тому мешканців областей ризику епідеміологи просять не випускати водоплавну птицю на водойми — саме там вони можуть «підчепити» хворобу від залітних диких птахів, які, як правило, не хворіють, а лише переносять небезпечне захворювання. Бажано посадити під домашній «арешт» й інших мешканців домашнього курника, оскільки з перелітними птахами можуть контактувати «майже домашні» голуби, горобці, ворони, які потім прилетять на ваше подвір'я підживитися разом з курми.
А ще Петро Вербицький каже, що не варто зараз відмовлятися від вживання в їжу м'яса птиці. Бо воно в будь-якому разі проходить термічну обробку. До слова, прямі сонячні промені знезаражують вірус протягом 50—55 годин, температура 56°С «вбиває» його за три години, 60°С — впродовж 30 хвилин, а температура 65—70°С впорається з вірусом усього за 2-5 хвилини. Тому під час приготування м'яса ретельно його проварюйте і просмажуйте.