Після аварії на ЧАЕС на Житомирщині, значні території якої опинилися в зоні радіоактивного забруднення, гостро постало питання повірки дозиметрів і радіометрів. На той час це був абсолютно новий напрям діяльності, адже раніше ніхто в регіоні таких робіт не виконував. Державному підприємству «Житомирський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Житомирстандартметрологія») довелось спішно створювати спеціалізовану лабораторію вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант, закуповувати відповідне обладнання та навчати спеціалістів.
У стислі строки випробувальний підрозділ було обладнано установками для повірки дозиметрів контролю навколишнього середовища за гамма-випромінюванням усіх типів; зразковими джерелами повірки гамма-радіометрів для вимірювання питомої (об'ємної) активності радіонуклідів у забруднених пробах, зокрема, продуктах харчування і пробах природного середовища та сільськогосподарської продукції; зразковими джерелами повірки радіометрів по бета- та альфа-забрудненню тощо.
По суті, було освоєно два нові напрямки діяльності — повірку приладів дозиметричного контролю, які нині здійснює спеціалізована лабораторія вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант та проведення випробувань гаммабетаспектрометричним способом зразків продуктів харчування, продовольчої сировини і питної води на вміст радіонуклідів, а будівельних матеріалів і промислових виробів на вміст природних радіонуклідів (радій, торій, калій-40) — ці випробування проводить випробувальний відділ центру. Зокрема, радіологічна лабораторія випробувального відділу ДП «Житомирстандартметрологія» протягом останніх трьох років проводить понад 2000 випробувань щорічно. При цьому спостерігається стала тенденція росту кількості випробувань. Крім того, згідно з Чорнобильською програмою «Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення», лабораторією щорічно проводиться у середньому понад 400 випробувань зразків харчової продукції та продовольчої сировини на вміст цезію-137 та стронцію-90. Результати випробувань свідчать, що й сьогодні після багатьох років, що минули від часу аварії, проблема вмісту радіонуклідів, особливо в сумнозвісних «дарах лісів», залишається актуальною. Так, вміст цезію-137 у цьогорічних пробах ягід чорниць і грибів лисичок із Коростенщини перевищував норму втричі, а в березових бруньках із Овруччини — вдвічі.
Варто зауважити, що ДП «Житомирстандартметрологія» першим із усіх регіональних центрів України вийшов на міжнародний рівень акредитації — 1997 року випробувальний відділ центру отримав сертифікат Турецької системи сертифікації TSE, що дозволило визнавати результати наших лабораторних випробувань у 46 розвинених країнах світу.
Випробувальний відділ також акредитований у вітчизняній системі сертифікації УкрСЕПРО на технічну компетентність та незалежність. З 2002 року у випробувальному відділі впроваджено та сертифіковано систему управління якістю, відповідно до вимог міжнародних стандартів. Випробувальний відділ центру, починаючи з 1998 року, регулярно підтверджує свою компетентність участю у міжнародних раундах міжлабораторних порівняльних випробувань.
Приємно також зазначити, що не пасе задніх і лабораторія вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант ДП «Житомирстандартметрологія». Нині — це потужний випробувальний підрозділ з найновішим сучасним обладнанням. Подібних установ за рівнем оснащення та спектром випробувань всього декілька на Україну.
Загалом, за минулий рік лабораторією повірено 698 приладів і вже цього року — понад 800 приладів.
Але ДП «Житомирстандартметрологія» не зупинилося на досягнутому, і вже 2002 року у філії центру, що знаходиться у Коростені, місті, віднесеному до ІІІ зони радіоактивного забруднення, було змонтовано установку для повірки дозиметричних приладів. Це дало змогу оперативно проводити повірку дозиметрів і радіометрів для всіх північних районів Житомирщини, що найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС.
Генеральний директор ДП
«Житомирстандартметрологія»
П. І. КУЦЕНКО.