Радіація під контролем

15.09.2005

      Після аварії на ЧАЕС на Житомирщині, значні території якої опинилися в зоні радіоактивного забруднення, гостро постало питання повірки дозиметрів і радіометрів. На той час це був абсолютно новий напрям діяльності, адже раніше ніхто в регіоні таких робіт не виконував. Державному підприємству «Житомирський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Житомирстандартметрологія») довелось спішно створювати спеціалізовану лабораторію вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант, закуповувати відповідне обладнання та навчати спеціалістів.

      У стислі строки випробувальний підрозділ було обладнано установками для повірки дозиметрів контролю навколишнього середовища за гамма-випромінюванням усіх типів; зразковими джерелами повірки гамма-радіометрів для вимірювання питомої (об'ємної) активності радіонуклідів у забруднених пробах, зокрема, продуктах харчування і пробах природного середовища та сільськогосподарської продукції; зразковими джерелами повірки радіометрів по бета- та альфа-забрудненню тощо.

      По суті, було освоєно два нові напрямки діяльності — повірку приладів дозиметричного контролю, які нині здійснює спеціалізована лабораторія вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант та проведення випробувань гаммабетаспектрометричним способом зразків продуктів харчування, продовольчої сировини і питної води на вміст радіонуклідів, а будівельних матеріалів і промислових виробів на вміст природних радіонуклідів (радій, торій, калій-40) — ці випробування проводить випробувальний відділ центру. Зокрема, радіологічна лабораторія випробувального відділу ДП «Житомирстандартметрологія» протягом останніх трьох років проводить понад 2000 випробувань щорічно. При цьому спостерігається стала тенденція росту кількості випробувань. Крім того, згідно з Чорнобильською програмою «Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення», лабораторією щорічно проводиться у середньому понад 400 випробувань зразків харчової продукції та продовольчої сировини на вміст цезію-137 та стронцію-90. Результати випробувань свідчать, що й сьогодні після багатьох років, що минули від часу аварії, проблема вмісту радіонуклідів, особливо в сумнозвісних «дарах лісів», залишається актуальною. Так, вміст цезію-137 у цьогорічних пробах ягід чорниць і грибів лисичок із Коростенщини перевищував норму втричі, а в березових бруньках із Овруччини — вдвічі.

      Варто зауважити, що ДП «Житомирстандартметрологія» першим із усіх регіональних центрів України вийшов на міжнародний рівень акредитації — 1997 року випробувальний відділ центру отримав сертифікат Турецької системи сертифікації TSE, що дозволило визнавати результати наших лабораторних випробувань у 46 розвинених країнах світу.

      Випробувальний відділ також акредитований у вітчизняній системі сертифікації УкрСЕПРО на технічну компетентність та незалежність. З 2002 року у випробувальному відділі впроваджено та сертифіковано систему управління якістю, відповідно до вимог міжнародних стандартів. Випробувальний відділ центру, починаючи з 1998 року, регулярно підтверджує свою компетентність участю у міжнародних раундах міжлабораторних порівняльних випробувань.

      Приємно також зазначити, що не пасе задніх і лабораторія вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант ДП «Житомирстандартметрологія». Нині — це потужний випробувальний підрозділ з найновішим сучасним обладнанням. Подібних установ за рівнем оснащення та спектром випробувань всього декілька на Україну.

      Загалом, за минулий рік лабораторією повірено 698 приладів і вже цього року — понад 800 приладів.

      Але ДП «Житомирстандартметрологія» не зупинилося на досягнутому, і вже 2002 року у філії центру, що знаходиться у Коростені, місті, віднесеному до ІІІ зони радіоактивного забруднення, було змонтовано установку для повірки дозиметричних приладів. Це дало змогу оперативно проводити повірку дозиметрів і радіометрів для всіх північних районів Житомирщини, що найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС.

Генеральний директор ДП

«Житомирстандартметрологія»

П. І. КУЦЕНКО.

  • Пий до дна. Це корисно

    Хоча мешканцям України гріх скаржитися на брак питної води, проте більшість громадян нашої держави таки не відає, що п’є. І не тому, що вони байдужі до свого здоров’я. Просто в культурі споживання Н2О у нас ще не склалися традиції лабораторних досліджень якості води, взятої з криниць власних обійсть, не кажучи вже про аналізи хлорованої «гримучої суміші», що тече поржавілими водогонами на кухні міських квартир. Однак вітчизняні науковці–медики б’ють на сполох: вода стає однією з основних причин зростання захворюваності українців, зокрема зашлакованості кровоносних судин, холециститів, виразок шлунка, вірусного гепатиту А і навіть порушень функцій головного мозку.

    Розвинуті країни світу цю загрозливу проблему успішно розв’язують шляхом збільшення видобутку і споживання природної столової води з мінералізацію менше 1,0 г/куб. дм, добутої із надр екологічно чистих територій. >>

  • Тут не стрiляти!

    Уряд підтримав постанову про «Про затвердження такс для обчислення розміру збитків від порушень законодавства про природно–заповідний фонд», якою передбачено уп’ятеро підвищити штрафи за нищення диких тварин і птахів, незаконну вирубку дерев та забруднення земель. Відтепер за несанкціонований проїзд територією заповідників доведеться викласти вже не кілька десятків, а кількасот гривень, а саме — 208 грн. за легковий автомобіль (раніше — 40 грн.), а за машину більших габаритів, приміром, автобус — 286 грн. (раніше — 55 грн.). >>

  • Великі претензії короткого метра

    Фестиваль короткометражних фільмів Wiz–Art у мистецькому просторі країни дебютував як однойменний фестиваль мистецтв 2008 року. З того часу, дещо переінакшивши назву, Wiz–Art є обов’язковим атрибутом літнього Львова. Цього року шостий фестиваль короткометражок зробив помітний маневр у бік масового глядача, увазі якого була запропонована серія спеціальних сеансів за межами центру Львова. Таким чином львівська периферія стала майданчиком для безкоштовного перегляду кіно від фестивалю Wiz–Art. Глядачі подивилися 20 короткометражних стрічок. Серед яких була і відома «Алкоголічка» Юлії Гонтарук, яка вже заявила про себе на кількох фестивалях, у тому числі — й на «Золотому абрикосі» в Єревані. Публіка «на районах» переглянула дві спеціально сформовані програми — «Вічно молоді» та «Помста підлітків». >>

  • Поле битви

    У Тальнівському районі сільськогосподарське товариство «Урочище Журавське» не може добитися законного права господарювати на орендованiй землі. Бо тими гектарами самовільно користується інше тамтешнє ТОВ «ВП Імпульс Плюс». >>

  • А тоді — «горбатий»!

    «Водії автомобілів «Запорожець» мають право не дотримуватися правил дорожнього руху, не зупинятися на вимогу інспекторів ДАІ, керувати автомобілем у нетверезому стані, не платити за паркову», — такі жартівливі «права» можна прочитати у водійських посвідченнях членів столичного клубу власників «Запорожців». Адже своїх «залізних коней» вони вважають особливими. І небезпідставно. Перша партія цих малолітражок зійшла з конвеєра 22 листопада 1960 року. Відтак деяким «горбатим» уже «стукнуло» по півстоліття. А вони й досі бігають нашими дорогами!

    Перше авто моделі ЗАЗ–965 вийшло з експериментального цеху 18 червня 1959–го, і до кінця року було виготовлено 30 машин. А 18 липня 1960 року два автомобілі було презентовано кремлівським вождям Микиті Хрущову і Леоніду Брежнєву. У серпні п’ять машин ЗАЗ–965 пригнали до Москви для лабораторних випробувань. А вже у жовтні завод «Комунар» розпочав серійний випуск «малюків». >>

  • Вареник–рятівник

    50 видів вареників, млинці з м’ясом, сиром, капустою та ще й традиційні українські «Хріновуха» та «Медовуха» — ось далеко не повний список того, що проїжджі автобаном «Київ—Одеса» могли безкоштовно скуштувати в неділю на 236–му кілометрі траси. Саме там для всіх подорожуючих та відвідувачів мережі ресторанів «Батьківська хата» великий оригінал і народний ресторатор Михайло Поплавський відкрив «Пам’ятник варенику, який переміг кризу 2009 року».

    Оскільки подія припала на переддень посту, то присутні скористались чи не останньою в найближчі сім тижнів можливістю розважитись: хто з пам’ятником фотографувався, хто м’яса наїдався. Проте більшість танцювала, пританцьовувала, а ще підспівувала запальні українські пісні — на честь відкриття пам’ятника варенику вони лунали весь день. >>