Кожного місяця Смілянський держлісгосп в Черкаській області
переробляє 300 кубометрів деревини, крім цього, тут заготовляють 70 -80 кубометрів фризи, яку експортують в Італію і країни Скандинавії. Водночас у лісгоспі переконані, що обов'язково треба збільшувати переробку низькосортної деревини. Адже кілька років тому це лісогосподарське підприємство одержало у спадок 14 тисяч гектарів колгоспних лісів акації та грабу, деревина яких не має цінності та попиту на ринку. Обмір цих лісів показав,
що є необхідність їх рубки та подальшої переробки. Тому на нижньому складі держлісгосп і взявся
будувати ще один цех, придбавши для нього пилораму та верстати.
Лише торік Смілянський держлісгосп виручив за реалізацію своєї продукції 5 млн. 800 тисяч гривень і майже удвічі підвищив заробітки в колективі. Зароблені держлісгоспом кошти інвестували й у власне виробництво. А це чимала сума — 410 тисяч гривень. На ці гроші обновили частину автотранспорту, придбавши два автомобілі «Урал», трактор МТЗ, кілька вантажівок «ЗІЛ-131». Збираються тут удосконалити навантажувальну техніку, закупити транспорт для будівництва в лісі доріг, трактори та лісовози, бензопили, плуги, оприскувач для внесення хімікатів. Практично своїми силами вже перебудували Смілянське лісництво. Чимало коштів вклали й у нижній склад, який розташований у селі Балаклеї і якому вже більше 50 років. Через цей підрозділ у держлісгоспі проходить 70 відсотків лісової продукції, отож він має працювати без збоїв.
Такі успіхи в роботі Смілянського держлісгоспу відбулися після зміни керівника цього підприємства: торік на посаду директора було призначено Юрія Сегеду. Пан Юрій у лісовому господарстві Шевченкового краю людина не нова: за його плечима майже 20-річний досвід роботи лісничим, інженером лісового господарства, головним лісничим держлісгоспу та головним лісничим «Черкасилісу». До речі, з його приходом у держлісгоспі облаштували ділянку із сіянцями. Справа вдалася, і цієї весни Смілянський держлісгосп уже мав чим засаджувати територію нового лісу. А наступного року навіть планує продавати саджанці всім, хто того потребуватиме.
«Вважаю, що на вирощуванні посадкового матеріалу, не тільки для власних потреб, можна заробляти більше 100 тисяч гривень на рік. Це важка справа, але вона дає підприємству прибуток. То чому цим не займатися? Торік ми заклали невеликий розсадник дерев, які будемо продавати в міста та села Черкащини. Переконаний, що варто братися за всяку роботу, яка дозволить заробити для підприємства гроші», — розповідає «Україні молодій» Юрій Сегеда. За його словами, тільки цієї весни держлісгосп відтворив більше 130 гектарів лісу. Взялися тут і за глибоке рихлення грунту під посадку лісових культур, зокрема, застосовують хімічні суміші, щоб у соснових насадженнях не було задерніння грунту та заселення травневого хруща. «Адже якщо нічого цього не робити й посадити там сосну, — каже Юрій Юрійович, — то нахабний хрущ має такий апетит, що здатний з'їсти до 50 % цієї лісової культури».
Але справжньою гордістю Смілянського держлісгоспу є напрацьовані традиції з відтворення диких тварин. Добре ця справа поставлена у Володимирівському та Сунківському лісництвах, де у вольєрах вирощують диких кабанів. Торік закупили ще плямистих оленів, правда, вони досить лякливі та обережні, чого не скажеш про п'ятачків. Цим тільки по відру постукаєш, як вони вже біжать і хрюкають, певно, переконують, що пора збільшувати пайок. У тому ж Володимирському лісництві кілька років існувала заборона на полювання, що дозволило відтворили фауну дикої кози. Тепер ці тварини табунами ходять, отже, недарма працювали.
Черкаська область.