Чим відрізняється якісний харчовий продукт від неякісного? Здається, ви знаєте відповідь на це питання. Скажете, в залежності від кожного окремого продукту існують свої ознаки високої якості? Насправді, є універсальне визначення. Якісний продукт — це чистий продукт. У якісному продукті немає нічого, крім того, що стоїть за назвою товару. У пакеті якісного молока не повинно бути нічого іншого, окрім молока, у хлібі нічого іншого, крім хлібa, а у столовій воді нічого іншого, крім столової води — ні піску, ні бактерій, ні хімікатів... ні молока, ні крихт.
Такого «філософського» висновку про якість і головну роль чистоти у ній я дійшов після «Туру якості» — відвідання 13 вересня 2005 року заводу безалкогольних напоїв компанії «Кока-Кола Беверіджиз Україна». Підприємство запросило представників регіональних та центральних засобів масової інформації оглянути цехи та надало можливість з'ясувати всі питання безпосередньо у найвищого менеджменту підприємства.
Чистота починається біля входу в цехи заводу — кожен працівник має одягнути халат та шапочку одноразового використання, протерти руки антибактеріальним гелем. Все це робиться для того, аби людина не залишила в цеху дрібного сміття та мікробів, бо саме людина є для води одним iз джерел забруднення бактеріями.
Отже видобута зі свердловин вода проходить спочатку механічну фільтрацію — з води забираються найдрібніші «піщинки» — тверді елементи, якщо вони там були. Потім відбувається пом'якшення. Природна мінералізація добутої з Сеноманського та Юрського горизонтів води — приблизно 0,4 г на літр. Для продукування «BonAqua» солі, що містяться у воді, забираються, щоб вони не впливали на її смак. В принципі цей етап можна оминути, як і робиться у випадку з «Юрським джерелом» — іншою водою від Кока-Кола, що не проходить стадію пом'якшення і має смак тієї води, яка видобувається зі свердловин. Проте «BonAqua» знесолюється, а потім заново збагачується необхідною кількістю інших солей, щоб відповідати смаковим пріоритетам українських споживачів, які надають перевагy воді для щоденного вживання.
У цілому в процесі виробництва «BonAqua» проходить шість ступенів очистки, яка включає також обробку проти шкідливих мікроорганізмів з наступним кондиціонуванням за хімічним складом й обов'язковим озонуванням. Найважливіша ланка у виробництві води — дезiнфекція. На цьому етапі знищуються ті нечисленні мікроорганізми, які теоретично можуть потрапити в воду. Мікроорганізми знищуються не тому, що їх багато у добутій воді — вона й так придатна для пиття — вони знищуються, щоб не було чому розмножуватися в пляшках. За дезiнфекцією здійснюється вугільна фільтрація, за допомогою якої з води забирають продукти дезiнфекції, а наступні тонкі фільтри вловлюють залишки активованого вугілля, якщо воно потрапляє у воду під час вугільної очистки.
Якщо водопровідна вода не потребує тари — її тара — це труби, по яких вона доходить до крану кожного споживача, то для того, щоб бутильовану воду було зручно використовувати, її необхідно розлити в пляшки. Основна вимога до пляшки — її чистота, герметичність, відповідність всім нормам матеріалів, з яких виготовляють пляшку, зручність у використанні.
«Бонаква» розливають у пляшки, які виготовляють безпосередньо перед наповненням їх водою. Спочатку виготовляється форма з харчового пластику, потім з форми гарячим повітрям, яке додатково стерилізує пляшку,її видувають у спеціальній машині, з якої по конвеєру ця пляшка прямує на лінію розливу. Там її ополіскують, в неї наливають воду і закорковують.
Отже саме стерильні умови виробництва на лінії розливу є головною умовою якості води. «BonAqua» — вода чиста у прямому розуміння цього слова.
Чистоту продукту підтвердила й перевірка Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України. Вона відбулася 9 вересня 2005 року, її результати були доведені до громадськості. Зокрема, у висновку зазначено: «Стан виробництва та впровадження власної системи забезпечення якості та безпеки продукції на заводі створюють об'єктивні умови для випуску продукції, відповідно до вимог нормативної документації, діючої в Україні».
Олег УЛЬЯНIВСЬКИЙ.