Захворювання на атиповий кашлюк дітей, які проживають у Верблянах та навколишніх селах навколо Яворівського полігону, було зумовлено пізнім щепленням. З іншого боку, саме щеплення, хоч і зроблено давно, але допомогло уникнути летальних випадків. Що ж до навчань італійських військових, то вони не причетні до захворювань мешканців Верблян. Адже діти почали хворіти ще в серпні, коли навчання не починалися.
Такі висновки зробили лікарі після обстеження хворих дітей на ГРЗ в обласній дитячій спеціалізованій лікарні, взявши різноманітні аналізи, вивчивши стан імунної системи. У 252 дітей, крім того, виявили також інші хвороби, як-от шлунково-кишкового тракту, щитовидної залози. Завідувач педіатричним відділенням обласної дитячої лікарні Ярема Возниця вважає, що хвороба поширилася і передалася іншим дітям із початком нового навчального року, коли для інфекції склалося сприятливе середовище у школі.
У свою чергу, комісія МОЗ України зазначила, що за даними радіологічних досліджень вміст техногенних та природних радіонуклідів у пробах грунту з Яворівського військового полігону та в селі Вербляни знаходиться на рівні показників, характерних для території Яворівського району. Діти, вважає комісія, захворіли на гостру інфекцію — паракашлюк. Деякі діти хворі на гострі респіраторні інфекції іншої етіології. Виявлення антигену грипу А в 15 випадках підтверджує можливість змішаної інфекції. Оцінюючи дії львівських медиків, київські спеціалісти визнали їх своєчасними та адекватними.
Водночас, за результатами київського Інституту екогігієни і токсикології, верблянська вода має перебільшений вміст свинцю, марганцю і цинку.