Сертифікація систем керування якістю, іншими словами впровадження стандартів серії ISO 9000 версії 2000 року, — це одна з умов комфортного життя вітчизняних підприємств у рамках Світової організації торгiвлi. Чому? Бо жоден серйозний закордонний бізнесмен не підпише навіть протокол про наміри з підприємством, що не має сертифіката відповідності вимогам стандарту ISO 9001:2000. Експортерам Донецької області це добре відомо.
Але водночас наявність цього документа не є, як кажуть, «панацеєю». Це візитна картка підприємства, що визнає світові правила ведення бізнесу. Закордонні фахівці в галузі якості визнають, що і на Заході є фірми, що торгують сертифікатами, у тому числі й сертифікатами відповідності вимогам ISO 9001. Тому українським підприємствам украй важливо підійти до вибору фірми, що розробляє системи керування й надає консалтингові послуги, виважено і відповідально.
Слід також зазначити, що в даний час у зв'язку з процесами вступу України до СОТ все більшої ваги набуває Українська система сертифікації продукції (УкрСЕПРО), тобто й у нашій Батьківщині з'явився свій «пророк». Велике значення має і той факт, що гроші залишаються в Україні, а не перекачуються, як кажуть у народі, «за бугор».
Отже, керівник підприємства зважився на розробку і впровадження системи керування якістю. Які ж переваги і пільги дає підприємству сертифікація цiєї системи?
Насамперед система керування якістю дозволяє оптимізувати структуру суб'єкта господарювання, звести до мінімуму, а надалі й виключити втрати робочого часу, значно скоротити матеріальні витрати. До того ж підприємство, що випускає продукцію, може її сертифікувати на термін до п'яти років, а не на один-два роки.
Ще один момент. Стандарти серії ISO 9000 версії 2000 року можуть бути впроваджені на підприємствах і установах усіх форм власності та незалежно від кількості працівників. Тобто як у невеликих цехах, так і заводах-гігантах, як на фірмах, що надають послуги, так в органах місцевого самоврядування. Все залежить від волі й бажання вищого керівництва підприємства, його уміння передбачати розвиток суб'єкта господарювання, що сприяє досягненню найвищих фінансово-економічних результатів, підняттю іміджу.
Треба відзначити і той факт, що в процесі впровадження стандартів серії ISO 9000 версії 2000 року відбувається навчання персоналу підприємства. Причому це навчання різних рівнів, залежно від потреб і можливостей підприємства.
У будь-якому випадку в результатi сертифікації системи керування якістю вище керівництво отримує об'єктивну картину діяльності свого підприємства і має можливість внести корективи у виробничий процес. А від цього у виграші будуть усі — і працівники, і клієнти, і, природно, споживачі, адже саме заради задоволення їхніх запитів і проводять усю цю роботу.
Що ж роблять з розробки, впровадження і сертифікації систем керування якістю на підприємствах нашої області?
Насамперед при облдержадміністрації створено Раду з питань якості, діяльність якої спрямована на підвищення якості та конкурентоспроможностi вітчизняної продукції.
Разом з облдержадміністрацією ДП «Донецькстандартметрологія» проведено організаційні заходи щодо залучення до участі підприємств і організацій у Всеукраїнському конкурсі якості продукції (товарів, робіт і послуг) — «100 найкращих товарів України» на регіональному рівні. Одним із критеріїв оцінки якості продукції, що давав перевагу учаснику конкурсу, — наявність сертифікованої системи керування якістю.
Проведено численні семінари, конференції, засідання «круглого столу» з актуальних питань технічного регулювання, у тому числі з питань керування якістю.
У ДП «Донецькстандартметрологія» працює консультаційно-методичний центр з питань розробки і впровадження систем керування якістю, відповіді на актуальні питання можна отримати на web-сторінці нашого центру в системі інтернет.
Як відомо, Указом Президента України від 13 липня 2005 № 1105/2005 «Про заходи щодо вдосконалення діяльності у сфері технічного регулювання та споживчої політики» облдержадміністраціям доручено сприяти широкому впровадженню сучасних систем керування якістю на підприємствах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2005 № 263 «Про запровадження моніторингу результатів діяльності Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, областях, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій» визначено показники оцінки діяльності державної влади. Серед показників соціально-економічного розвитку регіонів є й такий: «Темп зростання (зменшення) кількості підприємств, які сертифікували власну систему управління якістю на відповідність ДСТУ ISO 9001—2001, відсотків».
З метою вироблення дійових заходів із впровадження і сертифікації на підприємствах (організаціях) сучасних систем керування якістю Донецька облдержадміністрація і ДП «Донецькстандартметрологія» організували опитування суб'єктів господарювання області про стан впровадження систем керування якістю, довкіллям, безпекою харчових продуктів.
Результати опитування будуть відомі до 1 вересня. Тоді разом з облдержадміністрацією і зацікавленими підприємствами (організаціями) зробимо їх аналіз, намітимо конкретні заходи для виконання положень Указу Президента «Про заходи щодо вдосконалення діяльності у сфері технічного регулювання та споживчої політики».
Серед підприємств, сертифікацію систем керування якістю яких провів орган із сертифікації ДП «Донецькстандартметрологія», такі добре відомі в Україні та за її межами, як АТ «Норд», ЗАТ «Завод шампанських вин», ВАТ «Донецький завод гірничорятувальної апаратури», ВАТ «Точмаш», ВАТ «Донецький завод високовольтних опор», ТОВ «Алмар-пласт», ТОВ «НПП «Фільтр» та інші.
Що дало впровадження системи керування якістю цим суб'єктам господарювання?
За відгуками керівників, впровадження і сертифікація системи керування якістю в національній системі сертифікації УкрСЕПРО дозволило підприємствам організувати більш злагоджену роботу всіх структурних підрозділів, оптимальніше підходити до вибору постачальників і партнерів, знизити операційні витрати на випуск продукції, забезпечити конкурентоспроможність продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, підвищити імідж підприємства.
Відзначалося також, що пропозиції іноземних консалтингових фірм, незважаючи на високий рівень цін, не передбачають тісної роботи з колективом підприємства і детальну розробку документації системи керування якістю.
Леонiд ЛЯШЕНКО,
генеральний директор ДП «Донецькстандартметрологія».