І хліб, і до хліба
Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>
Бережіть курей — ходить грип. (Фото автора.)
Україна скасувала заборону на ввіз курятини і продуктів із м'яса птиці з європейської частини Російської Федерації. Як відомо, її ввели у зв'язку зі спалахами пташиного грипу в частині населених пунктів Новосибірської, Омської, Тюменської областей та Алтайського краю.
Утім загроза того, що ця куряча хвороба може перетнути українсько-російський кордон, залишається. Адже сьогодні медицина не має ефективної вакцини проти пташиного грипу, а носіями вірусу є дикі перелітні птахи, які, самі не хворіючи, можуть стати носіями інфекції. «Сьогодні гарантувати, що не може виникнути захворювання, ніхто не має права, бо міграція дикої птиці є постійною», — каже Петро Вербицький, голова Департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України.
Додаткового клопоту завдає нелегальний ввіз м'ясної продукції. Адже, за словами головного ветеринара країни, «вірус у мороженому м'ясі зберігається до 1,5 року». Тим часом, попри урядову програму «Контрабанда, стоп!», нелегальне м'ясо просочується повз митниці в Україну: цього року вже вилучено 1800 тонн такої продукції.
Нині в державі діє низка установ, які займаються попередженням таких епідемічно небезпечних захворювань, як курячий грип. Серед них — столична Центральна державна лабораторія ветмедицини, спеціалізовані лабораторії у Донецьку й Києві, два наукових заклади в Дніпропетровську та Харкові. Крім того, кожна обласна державна лабораторія ветмедицини має змогу абсолютно точно встановити діагноз у хворого поголів'я птиці.
Також українські науковці працюють над розробкою вакцини від курячого грипу. «Ми маємо випадки, коли в деяких пробах знайшли антитіла до вірусу грипу», — каже Петро Вербицький. Але, згідно з дослідженнями, це були не ті типи вірусів, які викликають захворювання, що косить курей у Азії та Росії.
Але останнім часом і російські фахівці, і вчені США заявляють, що ефективну вакцину розробити можна. Проте й тоді проводити профілактику хвороби заздалегідь буде досить важко — вірус постійно змінює свої властивості, тому в світі існує понад 200 його варіантів. І той, що не є патогенним (тобто активним), через деякий час може ним стати.
Чи є порятунок від капосного вірусу? Петро Іванович стверджує, що його відомство, по-перше, проводить загальний захист, пояснюючи, що перш за все це заборона імпорту в державу тих продуктів, які можуть становити ризик. По-друге, ветеринари організовують моніторинг, лабораторне вивчення ситуації на місці. І третє — контролюють, щоб птахоферми суворо дотримувалися закритого режиму роботи (тобто дезінфікували транспорт, м'ясну та іншу тару, інвентар, спецодяг тощо).
«Я певен, що сьогодні епізоотична ситуація щодо грипу не складніша для території України, ніж вона була у 2003 чи 2004 році», — заспокоює громадськість пан Вербицький, обіцяючи, що ветеринари зроблять усе можливе, щоб «ця інфекція не виникла».
Тим же, хто вирощує птицю, треба слідкувати за своїм поголів'ям й у випадку підозри на грип запрошувати фахівця ветеринарної медицини. «Ми оперативно встановимо діагноз — лабораторні дослідження безкоштовні», — запевняє керівник департаменту.
Цікаво, що, за його словами, держава має компенсувати збитки власнику постраждалого від грипу поголів'я — у разі знищення птиці чи проведення інших заходів із ліквідації цієї хвороби. Ця процедура затверджена постановою Кабміну «Про порядок відшкодування збитків власникам тварин при виникненні карантинних інфекційних хвороб», до переліку яких входять сибірка, чума свиней і патогенний грип у курей.
Утім невдовзі напруга із небезпекою має спасти. «Прогноз такий, що хвороба не повинна широко розповсюдитися на інші території тому, що вже йде до осені, до зими», — каже Петро Вербицький. Найбільший період ризику — весна, коли птахи повертаються в Україну з вирію.
Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>
Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>
Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>
Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>
Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>