Добро спецпризначення: як на Кіровоградщині створили центр для допомоги дітям з особливими освітніми потребами
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Iгор Калашник. (Фото автора.)
— Ігоре Миколайовичу, нині «Інтербуд» працює за програмою молодіжного кредитування і зайнятий зведенням квартир для молодих сімей. Чимало таких родин уже відсвяткували новосілля?
— Загалом наше підприємство щороку здає в експлуатацію приблизно 40 квартир, виконуючи об'єм будівельних робіт у середньому на 8—10 мільйонів гривень. Сьогодні ми будуємо 108 квартир для молодих сімей, і чимало родин уже відсвяткували новосілля. До речі, того року наше підприємство здало в експлуатацію ще й десятиповерховий будинок на вулиці Галана. Зведено його «під ключ» і за новими технологіями. Мені приємно відзначити, що саме «Інтербуд» розпочинав забудовувати черкаський мікрорайон Митниця і всі цегельні будинки, котрі височіють тепер над Дніпром, зведені нами.
— А як розпочиналася історія «Інтербуду»?
— Наприкінці 80-х років доля звела нас із Сергієм Червонопиським, учасником бойових дій в Афганістані. З його ініціативи в нашому місті започаткували зведення молодіжно-житлових комплексів. У ту пору я працював інженером Черкаського будівельно-монтажного управління №3 і Сергій Васильович запропонував мені очолити МЖК. Спільними зусиллями будівельників та молодих сімей ми здали в експлуатацію будинки на розі вулиць Хрещатика та Смілянської, по вулиці Гагаріна. А «Інтербуд» було створено трохи пізніше, у 1992 році. Тоді на порядку денному стояло питання забезпечення житлом колишніх воїнів-«афганців» та військовослужбовців, яких виводили з Північної, Південної та Західної групи військ. Державного фінансування на такі проекти в ті часи не передбачалося. Справа в тому, що Німеччина виділяла кошти на зведення квартир для військовослужбовців, які поверталися звідти у країни колишнього Союзу, але ті гроші йшли до Москви. А там міркували так: якщо правонаступницею Радянської армії стала Російська, то й кошти повинні були акумулюватися в Росії. Тоді ще не було міжурядових угод про соціальний захист звільнених у запас офіцерів, ніхто не попіклувався і про розподіл тих грошей для держав, що стали незалежними. І своєрідним захисником інтересів таких людей став наш «Інтербуд». Ми вирішили спробувати залучити на зведення такого житла інвестиції. Разом із Сергієм Червонопиським поїхали у штаб наших військ у Німеччині, Польщі, Угорщині. Наприклад, у Західній групі військ, яку мали виводити, зустрілись із головнокомандувачем, потім вийшли на генеральний штаб у Москві, дійшли аж до міністра оборони. Він і дав добро на фінансування будівництва в Черкасах житла для 400 сімей «афганців» із числа військовослужбовців, які поверталися на батьківщину. Так було зроблено перший крок у добрій справі: ті інвестиції допомогли «Інтербуду» заробити кошти на зведення житла вже безпосередньо для черкаських «афганців». Пізніше цю програму визнав український уряд, назвавши її такою, що заслуговує на підтримку, і ми одержали невелике фінансування з Державного комітету у справах ветеранів війни в Афганістані. Скажу, що тільки у 1998 році «Інтербуд» здав у Черкасах житло для майже 1500 сімей «афганців» та військослужбовців Західної групи військ, котрі переїхали в наше місто після звільнення.
— Не завжди все йшло, наче по маслу: «Інтербуду» довелося пережити й нелегкі часи?
— Це справді було. Приблизно півтора року наші «афганці» працювали на будівництві житла безкоштовно, але вони трималися, бо знали: якщо перестанемо будувати, то бажання мати власну квартиру залишиться недосяжною мрією. Проти нас порушували карну справу, шукаючи в наших діях кримінал. Але скільки не копали, так нічого й не знайшли. Ми трималися й вірили, що зможемо реалізувати задумане. З полегшенням зітхнули, як Прем'єром став Вiктор Ющенко: тоді з'явилася можливість брати кредити на зведення житла.
— Ігорю Миколайовичу, після тих випробувань пройшло чимало часу, нині «Інтербуд» має потужну матеріально-технічну базу, підприємство розширило сферу своєї діяльності й стало багатогалузевим об'єднанням. Який напрям у своїй теперішній діяльності вважаєте головним?
— Хочу сказати, що нині «Інтербуд» має солідних партнерів у будівельному бізнесі, в тому числі й за кордоном, займається комерційною діяльністю. Але соціальний захист воїнів-«афганців» і сімей загиблих на тій страшній війні є для нас головним. Для ветеранів війни в Черкасах у нас є власна аптека, де кожен із них (а люди, які пройшли Афганістан, здоров'ям не можуть похвалитися) має змогу придбати ліки із 15-відсотковою знижкою, дехто навіть безплатно. Ведемо ми і будівництво лікувально-діагностичного центру, який буде оснащено сучасним обладнанням і де хворих консультуватимуть наші та закордонні лікарі. Також на базі «Інтербуду» успішно працює і спільне підприємство «СВА—Майра», де виготовляють сучасні вiзки для інвалідів.
— Пане Ігорю, ви є керівником Черкаського міського об'єднання роботодавців в галузі архітектури і будівництва? Чим конкретно займається таке об'єднання?
— Об'єднання, яке я очолюю, покликане випрацьовувати документи щодо поліпшення умов будівництва і будівельної індустрії у Шевченковому краї. Потім такі пропозиції мають розглядатися урядом та Верховною Радою. У нас в області чимало кваліфікованих архітекторів та будівельників. Цим людям на місцях видніші прогалини в законодавстві, що заважають забезпеченню ефективного інвестування нашого будівельного комплексу, впровадження новітніх технологій та комплексної забудови міста. Переконаний, що тепер такі питання можна вирішувати завдяки об'єднанню роботодавців в області архітектури та будівництва, яке б надавало свої пропозиції до міськради. Наприклад, як зробити затишними для черкащан мікрорайони, в яких вони мешкають. Думаю, що, наприклад, мешканці будинків на вулицях Гагаріна, Героїв Дніпра, Жужоми в Черкасах мають право жити в добре облаштованому мікрорайоні. А тут між будинками практично відсутні дороги, проблеми з зеленими насадженнями, щоб вибратися у центр міста, люди повинні об'їжджати аж вулицею Героїв Сталінграда. Вважаю, що завдання нашого об'єднання говорити про це міській владі, аж поки вона не почує.
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку. >>
Снайпер підрозділу активних дій ГУР МО України з позивним “Лектор” знищив російського окупанта кулею калібру .338LM на відстані 2069 метрів. >>
Одразу після оприлюднення скандального розслідування "Української правди" щодо вимагання грошей і знущання над військовими у 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ головнокомандувач Олександр Сирський призначив перевірку. >>
Ледь не щомісяця сироварка Лідія Корсун із Лазірок Лубенського району на Полтавщині дивує своїх покупців новими смаками й кольорами домашніх сирів. >>
Виконуючи бойове завдання в суботу, 14 грудня, загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. >>