Ми вже писали про телепрограму на підтримку вітчизняних виконавців, а сьогодні для вас — розповідь про початки схожого проекту, тільки для радіостанцій. Цікаво, що обидві «підтримки» різняться стилістично: якщо «М1» пропонує все якось рок, то радіо крутить поп, але головне — вітчизняного виробництва. Шкода, звісно, що формат газети не дозволяє провести подібне — ми тільки «за»!
Як уже повідомляла «УМ», результати першого етапу всеукраїнської програми «Український формат» можна буде послухати вже на День незалежності — на великому гала-концертi на Майдані. Принаймні у цьому нас минулого місяця запевнив радник Президента з молодіжної політики Святослав Вакарчук. Але мало хто знає, що ця, тепер уже всеукраїнська, ідея починалася у Львові ще навесні.
... Одного разу генеральний директор львівського «Радіо Люкс» Роман Андрейко, розмовляючи зі своїм 12-річним сином, запитав його: «А яку музику ти слухаєш?», на що отримав відповідь: «Українська музика нецікава, тому що в нас немає «Фабрики зірок» чи групи «Іванушкі International». «Немає — значить зробимо», — мабуть, подумав тоді Андрейко і запустив в ефір «Український формат». Перша програма стартувала 21 квітня і до кінця червня виходила на локальному рівні двічі.
«Першого разу програма була пробною, відомо ж, яке ставлення найчастіше до української музики, — розповідає «УМ» Євген Фешак, продюсер проекту, його ведучий, більше відомий в ефірі як Гєник. — Жорсткого відбору не відбувалося, ми пропонували молодим виконавцям узяти участь, на загал не обмежуючи їх стилістично, але зрозуміло, що радіоформат передбачає більше поп-композиції. Та й, як на мене, існує так багато фестивалів рок-музики і дуже мало — для поп-виконавців».
Спочатку виконавців було семеро, а для деяких із них участь у проекті була єдиним шансом отримати ротацію в ефірі. Пісні з «Українського формату» крутили раз на годину. Гєник говорить, що спочатку невідомі й, так би мовити, «неформатні» композиції з часом співала львівська молодь, а на заключних вуличних концертах — весь натовп. За пісні меломани голосували СМС по дві гривні, організатори кажуть, що така ціна за послуги операторів — найменша. Всі фінансові результати розділили між собою три перші місця, які набрали найбільше голосів: переможець має змогу видати альбом, для другого місця передбачено професійний запис пісні, а номер три отримує рекламну продукцію.
«Перший випуск програми для «Люкса» був, мабуть, благодійним, адже вони запустили багато реклами, плюс витрати на сцену, звук, світло для заключних концертів, випустили компакт із піснями учасників — увесь наклад розійшовся. Можливо, на другому вони вже заробляли, бо цю ідею в результаті гарно сприйняли», — говорить Наталка Карпа. У першому «Форматі» вона зайняла перше місце, набравши 36 відсотків голосів і обійшовши Андрія Заліска, Лілю Ваврин, Олену Корнєєву, гурт «Мері», Захара й Андріану. А у другій серії з великим відривом перемогла дівоча поп-група «Десерт» — набрали 64%.
Зараз Карпа працює над новим альбомом: «Хочеться видати його швидше. Разом з Андрієм Бакуном, який теж брав участь у «Форматі», ми пишемо слова і музику. Вже зробили фотосесію на новий компакт, мабуть, робитимемо відео, я навіть маю ідею самій стати режисером кліпу». Музикою Наталка займається з п'яти років, її батько теж музикант, паралельно на місцевому телебаченні веде програми про екстремальні види спорту, між іншим, навіть має дві спільні пісні з ведучим Гєником: «Він розповідав мені, що вже на другий «Формат» дзвонили бажаючі і з Дніпропетровська, і з інших областей».
...Одного разу навесні Карпа з друзями приїхала в Олеський замок на екскурсію, там познайомилася з москвичем, який, дізнавшись, що вона співачка, почав запрошувати переїхати в білокам'яну. Обіцяв зробити мега-зіркою, потім дзвонив, казав, що документи вже готові. Виявилося, був не останнім персонажем у шоу-бізнесі. Кожен сам вільний у своєму виборі....