Як продати «Петровку»

29.10.2003

      Пішов шостий місяць, відколи Фонд держмайна України  розпочав продаж 42-відсоткового пакета акцій Дніпропетровського металургійного комбінату. Хоча йдеться про флагмана радянської металургії, з інвесторами-покупцями в нього негусто. Нагадаємо, конкурс із продажу цього пакета було оголошено 28 травня нинішнього року. Держпакет оцінили у 82,7 мільйона гривень. Перед учасниками  конкурсу висувається вимога: покупець повинен гарантувати проведення реконструкції комбінату, запровадити нові технології і зберегти нинішній профіль діяльності «Петровки» та обсяги виробництва. Проте сталося падіння світових цін на металопрокат. Мабуть, це не в останню чергу вплинуло на те, що заявок на приватизацію держпакета «Петровки» було  лише дві — від ЗАТ «Приват Інтертрейдінг» і корпорації «Індустріальний союз Донбасу»(ІСД). Утім незабаром ІСД звернувся до суду з позовом, вимагаючи припинити конкурс. Мотивував він свої дії тим, що Фонд держмайна надав недостатню інформацію про фінансово-господарську діяльність комбінату.

      А тим часом на «Петровку» приїхав представник ІСД і зажадав ознайомитися з документацією комбінату. «Посол» від потенційного покупця мав дозвіл від Фонду держмайна разом із переліком документів, які належало йому надати. Потім  комбінат відвідала юрист від ІСД. Так донеччанам дістався чималий шмат конфіденційної інформації про металургійний комбінат. Після цього на адресу дніпропетровців посипалися звинувачення. Зауважу, що ІСД при цьому формально не був учасником приватизаційного конкурсу, а лише претендентом на держпакет «Петровки». Недарма  після цього у спостерігачів виникла підозра, що маневри ІСД мають на меті лише одне — затягнути, а можливо, й зірвати приватизацію держпакета. Можливо, з огляду на те, що його вартість буде знижено під впливом цін на металопрокат на світовому ринку.

      Згодом голова Фонду держмайна Михайло Чечетов звернувся до правоохоронців із проханням вилучити з комбінату деяку документацію. Хоча, як випливає з нормативних документів, сам Фонд зобов'язаний передавати потрібні матеріали потенційним покупцям. Можна собі уявити, який «кіндрат» ухопив пана Чечетова, коли він дізнався про судові заборони на проведення конкурсу з акціями «Петровки». Головне, сам же писав доповідні в усі інстанції,  сам добивався, здавалося б, справедливості. Догрався — рішення судів на столі. Як же продати «Петровку», на яку з першого разу ніхто не спокусився? Однією рукою Михайло Чечетов писав скарги,  другою — знижував стартову ціну. На кого писав, зрозуміло. У цьому голова Фонду держмайна  виявляє постійність — на групу «Приват».

      Але ж повернімося до питання: чого  шукали на «Петровці» донці-молодці? Не варто стомлювати читачів переліком питань, які їх цікавили, — комерційну таємницю. Адже ІСД так само нібито причетний до металургії. Зрозуміло, емісарам трудового Донбасу розповіли і показали все, крім цієї таємниці. За збереження якої Фонд держмайна несе юридичну відповідальність. Отож нема чого під дурників косити. У кожної держструктури є права і свої обов'язки. Фонд — не виняток.

      А ще, здається, у скандалі навколо продажу акцій заводу є й інший бік. Ні для кого не секрет,  і у «Привата», і у ІСД є свої інтереси, які перетинаються. Зокрема, стосовно запланованих продажів акцій деяких гірничо-збагачувальних комбінатів. Чому б не припустити, що в такий спосіб ІСД намагається зробити конкурентів більш зговірливими?