Болюче питання низької заробітної плати наших вчителів, на котру освітяни здатні ледь-ледь виживати — не те, щоб поповнювати свій багаж знань, залишається болючим протягом усіх років нашої незалежності. Тим більше оптимістів, котрі працюють тільки на професійному ентузіазмі, пора таки заохочувати і матеріально. Про це знають і в Міністерстві освіти і науки, принаймні міністр Станіслав Ніколаєнко ще в лютому цього року обіцяв суттєво збільшити заробітну плату вчителям та викладачам.
— Навряд чи нам вдасться залучати в освіту талановиту молодь, вимагати якісної роботи та підвищення їхньої квалiфікації, допоки зарплата в школі не досягне (як того вимагає закон) у середньому 900 грн., а у вузі 1800—2000, — відстоює свою думку Станіслав Ніколаєнко. — Якщо сьогодні ставка професора у вузі (після підвищення з 1 січня) — 750 грн., доцента — 720 грн., учителя після університету чи педагогічного інституту — 320, а досвідченого, вищої категорії — 396 грн., то хоч би скільки ми говорили про чесність та боролися із хабарництвом — результату не буде.
Отже, Станіслав Миколайович дотримується свого слова, і з 1 вересня цього року заробітна плата вчителя вищої категорії становитиме 795 грн. проти 400 грн, педагоги першої категорії одержуватимуть 660 грн., викладачі університетів — більше тисячі гривень. Окрім того, освітянам доплачуватиметься за стаж та класне керівництво. Щоправда, як повідомили у відділі праці та соціально-нормативного забезпечення Міністерства освіти та науки, нині остаточний розмір заробітних плат ще не сформований — якраз узгоджується.
Таку надбавку до зарплати працівники освіти можуть одержати за рахунок коштів, які були додатково виділені на науку і освіту з бюджету на 2005 рік. Фінансування освіти збільшилося з 3,5% від ВВП минулого року до 5,5—6% у цьому році. Незважаючи на це, й нині чинне законодавство, за яким на заробітну плату з державного бюджету виділяється не менше десятої частини ВВП, а на науку — 1,7%, не виконується. Втім, як відомо, Президент України Віктор Ющенко поставив завдання перед Кабінетом Міністрів упродовж 2006 року — до середини 2007 року вивести зарплату працівників освіти до рівня зарплат працівників промисловості, який на 35% вищий.
Юлія ЛИТВИН.