Материнський інстинкт — один із найсильніших. Лагідна жінка в мить може перетворитися на хижого звіра, якщо зачепити її дитятко. Психологи радять матерям вчитися контролювати свої емоції, передовсім напади страху, аби не звести нанівець життя — своє, близьких і самої дитини.
Взагалі, різні страхи переслідують матерів від самого народження немовля. Перша тривога — взяти малюка на руки. Жінкам здається, що дорослі обійми можуть щось зламати в тендітному маляті. Або ще страшніше — воно вислизне з рук, упаде і травмується. Вихід простий: треба засвоїти елементарні правила, яким чином слід брати і тримати новонароджених. Перед тим, як підняти малюка, дорослий повинен нахилитися і пригорнути дитинча. При цьому голівку треба підтримувати рукою.
Другий страх, з яким стикаються батьки, — купання немовляти. Боязким дорослим здається, що малюк може наковтатися води і «піти під воду». Найпростіший спосіб позбутися такого ляку — доручити банну процедуру досвідченим і вправним у цій справі бабусям. Якщо родичі живуть далеко і постійно звертатися за їх послугами не вдається, можна використати досягнення техніки — спеціальними саньми для купання малюків. Вони зроблені з міцної пластмаси та мають матер'яний килимок, який можна знімати, та зручний підголівник, який міцно і водночас «лагідно» фіксує та підтримує голівку малюка — «випливти» з саней дитинці не вдасться.
Взагалі, як свідчать психологи, думки про те, що з малюком може щось трапитися, переслідують матусь ще до народження дитини. У голові снується різне: що малюк защемить рученята дверцятами, засуне пальці до розетки, задихнеться уві сні тощо. Аби нічого такого не сталося, дорослим треба подбати про дитячу безпеку. Наприклад, аби маля не захлинулося своєю слиною уві сні, дитині треба підкладати спеціальний валик під спину, для розетки слід придбати заглушники, а на дверях поставити спеціальні клямки. Ще дбайливим матусям у метушні домашніх справ постійно здається, що вони не встигають зробити щось потрібне. Психологи радять таким жінкам спробувати планувати свої справи в щоденнику або писати «домашні завдання» на клейких папірцях і розвішувати їх на видному місці.
З часом, коли діти підростають і можна віддати їх до дитячого садочка або доручити догляд за ними няні, у мам з'являються нові тривоги. На їх переконання, ніхто не зможе так подбати про їхнє чадо, як вони самі. Усі виховательки уявляються їм безвідповідальними і байдужими. Тому замість того, щоб віддаватися роботі, думками мами завжди поруч зі своїми дітьми. Фахівці переконані, що уникнути зайвих переживань можна лише тоді, коли батьки стовідсотково довіряють людям, на яких залишають виховання своїх нащадків. Тому у виборі «Мері Поппінс» прискіпливість не завадить. Для впевненості слід переглянути рекомендації інших батьків. А ще, аби бути в курсі справ, треба знати телефон місця, де знаходиться дитина, і, на «пожежний» випадок, залишити свій.
Материнські страхи ростуть разом із дитиною. Адже, коли малеча дорослішає, втримати її під кутом зору куди складніше. Тоді батьки бояться і залишати своє чадо одного вдома, і відпускати гуляти на вулицю. Вам буде спокійніше, якщо поясните дитині елементарні правила користування електричними приладами, та ще — коли і де треба переходити дорогу. До того ж «гуляка-початківець» достеменно має знати своє ім'я, прізвище, домашні адресу та телефон, а також місце роботи своїх батьків.