Кілька років тому серед лісу в Коростишівському районі на Житомирщині владика Житомирський і Овруцький Ізяслав потрапив в аварію. «Жигулі» — вщент, водій залишився без передніх зубів. Життя йому врятував великий камінь, який лежав на роздоріжжі. Саме він не дав машині владики «позрізати» сосни. «Мабуть, Бог захотів, аби я ще трохи походив по білому світу», — пояснює отець Ізяслав. Дивовижний порятунок наштовхнув його на думку започаткувати серед лісу Святодухівський чоловічий монастир. До речі, на Житомирщині сьогодні чотири монастирі УПЦ Московського патріархату (два з них жіночі), та два недавно заснованих — Київського патріархату.
Від Житомира до монастиря їхати приблизно годину. Спочатку по Київській трасі до Коростишева. Потім, звернувши до села Новогородицьке, повз хати, затоплені гранітні та щебеневі кар'єри, дістатися густезного соснового лісу, який можна побачити лише на Поліссі. І ось з хащів, ніби в інший світ, машина несподівано виїжджає на берег великого озера.
На тому боці видно споруди з жовтого соснового кругляка. Про те, що це і є Святодухівський монастир, сповіщають церковні дзвони. Сьогодні в обителі свято — три роки як освятили храм.
— Я довго шукав для монастиря тихе місце, де сама природа промовляла б про благодать Божу. І Господь сам вказав нам на нього, — каже ігумен Антоній (Київський патріархат). — А решту завдяки вірі Божій ми збудували власноруч.
З усього видно, що чотири монахи Святодухівського монастиря тяжко працювали. Посеред двору постала невеличка церковця, обабіч — трапезна, келії та господарські приміщення. Усього близько десятка дерев'яних споруд. З каменю зведено лише великий фундамент з колонами. На ньому планують поставити величну муровану церкву. Щоденно на службу до святого місця приходять селяни. Як розповіла мені мешканка найближчого хутора, вона безмежно вдячна Богу та людям, які збудували тут храм. Адже в окрузі це єдине місце, де правлять службу. Та й у важку годину можна спитати поради в монахів. Ченців же дуже тішить, що серед вірних багато молоді та дітей. Щораз усе більше.
Миряни справді не залишають братчиків на самоті. Йдучи до церкви, обов'язково несуть у дарунок монахам борошна чи круп. Бо ж знають: їм ніде взяти попоїсти. Три гектари лісу, відведені монастирю, не родять, тому що глиця «забиває» всяку городину. Але і тут не обійшлося без Божої ласки. Найсмачніше монахи приловчилися добувати з озера! Багатокілограмові коропи та щуки, які прикрашали святковий трапезний стіл, промовисто свідчили — бути монахам рибалками! Як святий Петро.