Минулих вихідних на столичному НСК «Олімпійський» відбувся черговий легкоатлетичний чемпіонат України. Головний внутрішній старт зібрав 495 учасників та, за підрахунками організаторів, три тисячі глядачів — доволі пристойну для нинішніх реалій аудиторію. До того ж подекуди було навіть цікаво: інтрига в окремих видах змагань зберігалася до останнього, а деякі результати українських атлетів затесалися до десятки кращих у світі цього сезону. Загалом, національний чемпіонат був місцем складання основних нормативів для потрапляння на серпневу першість світу у Фінляндії.
У прес-центрі головного стадіону країни підсумки змагань підбив головний тренер національної збірної з легкої атлетики Валерій Александров. Серед пристойних результатів вітчизняної першості наставник виділив рекорд України в бігу на 3000 м з перешкодами, встановлений молодою одеситкою Валентиною Горпинич. 9 хв. 49 сек. — це показник першої світової десятки. Порадувало і фахівців, і вболівальників повернення у великий спорт після річної перерви, пов'язаної з травмою, ветерана збірної, метальника молота Андрія Скварука. Та ще й яке повернення! За 81 метр цього року молот у світі літав лише кілька разів. Легко виграв змагання на неосновній своїй дистанції (800 м) Іван Гешко, який лише напередодні прилетів до Києва з Парижа. «Навіть у тренувальному режимі він ледь не побив рекорд України, — говорить про Гешка Александров. — На нього ми покладаємо особливі надії на чемпіонаті світу, де він бігтиме свою «коронку» — 1500 метрів». Так само без напруження виграв змагання у штовханні ядра олімпійський чемпіон Юрій Білоног, зробивши фактично лише одну серйозну спробу.
Приємним сюрпризом для головного тренера став красивий політ на 8,31 метра Володимира Зюськова з Донеччини. «Один із глядачів з досвідом навіть згадав, що далі в Києві багато років тому стрибав лише легендарний Ігор Тер-Ованесян (8,35), — зазначає Александров. — На успіхи в цьому виді легкої атлетики ми розраховуємо, спостерігаючи гостру конкуренцію, адже кілька спортсменів стрибають у межах 8-метрової позначки».
Також Валерій Александров відзначає молодих Владислава Ревенка (стрибки з жердиною) та Юрія Кримаренка (стрибки у висоту): «Хай вони трохи хвилювалися на київському старті, але їхні показники напередодні нього (5,80 і 2,33 метра відповідно) нас задовольняють».
Після цього наступник Сергія Бубки у секторі Владислав Ревенко заявив, що налаштовується у Фінляндії стрибнути за 5,90, побивши особистий рекорд. Молодий представник Київщини каже, що хвилюватися не збирається, а «мандраж нехай ловлять суперники». Юрій Кримаренко скромніший у своїх намірах — він для початку збирається потрапити лише до фінальної пульки дебютної для нього світової першості. Хоча не облишає надії, повторивши свій кращий результат, а то й перевищивши його, дістатися трійки призерів.
А ось нашим стрибункам із жердиною у Гельсінкі розраховувати нема на що. У Києві Наталка Кущ, виявляється, не змогла показати більш гідний результат, бо досі не привезли її жердини з Кубка Європи, тому вона змагалася з чужим, та ще й чоловічим знаряддям. Анжела ж Балахонова, колись одна з кращих «жердинниць» світу, давно вже вибула зі світової еліти, хоча на рівні української збірної конкуренцію іншим таки складає і навіть виграє. Цього разу — з результатом 4,20 м. Це при тому, що на паралельних змаганнях «Супер Гран-прі» в Лозанні росіянка Олена Ісінбаєва встановила новий світовий рекорд — аж 4,93.
«Звичайній» «висотниці» Вікторії Стьопіній взяти участь у київських змаганнях завадила травма, але вже за кілька днів вона відновиться і почне підготовку до Фінляндії. Крім того, повідомив пан Александров, під питанням участь у чемпіонаті світу нашої найтитулованішої легкоатлетки — спринтерки Жанни Блок. Вона не ризикнула бігти на етапі «Золотої ліги» у Франції, тож її приїзд до Гельсінкі залежатиме тільки від кондицій і бажання.
Загалом на фінській першості світу склад української команди налічуватиме понад 60 спортсменів. «Делегація може збільшитися, якщо до 25 липня інші атлети виконають нормативи, необхідні для старту в Фінляндії, — така позиція і федерації, і міністерства, — розповідає Валерій Александров. — Українська сторона нестиме лише транспортні витрати, решту бере на себе Міжнародна федерація легкої атлетики. Повеземо ми iз собою й 30 тренерів — половину за кошти федерації, половину — за державні».
— На що може розраховувати наша команда на чемпіонаті? — запитали тренера.
— У її складі готуються чотири призери останньої Олімпіади — це вже про щось свідчить, — каже Александров. — Крім того, очікуємо приємних новин від Гешка, Скварука, Зюськова, Добринської (семиборство). Досвід підказує, що при 10—12 кандидатах на медалі можна отримати 5—6 нагород чемпіонату світу. Взагалі-то Гельсінкі — фартове місто для українців. Саме тут у 1983 році на першому чемпіонаті світу зійшла зірка Бубки. За часів незалежності України найкраще ми виступили у 1997-му, коли посіли шосте місце неофіційного командного заліку. Сподіваємося виступити на такому ж рівні й цього разу. Якщо говорити більш глобально, світова першість у Фінляндії повинна допомогти нам відібрати кістяк команди з прицілом на Олімпійські ігри-2008.
До речі, прикро, але наразі жоден із наших телеканалів не побажав викласти 50 тисяч доларів за право транслювати чемпіонат світу, так що, на превеликий жаль, «картинку» з Гельсінкi можна побачити лише на «Євроспорті».
ПРО БРАК МЕДАЛЕЙ І ГРОШЕЙ
Цього разу організатори спробували додати чемпіонату України антуражу, забезпечивши змаганням на НСК «Олімпійський» музичний супровід. Але не обійшлося й без проколу — переможцям не вистачило... медалей. «Так, справді, нам не вистачило двох комплектів нагород, аби відзначити всіх спортсменів. Це не наша вина, бо в міністерстві просто немає зараз медалей нового зразка. Але нагороди знайдуть призерів відразу, щойно їх нам поставить фірма-виробник», — розповіла завідувачка департаменту Міністерства у справах молоді, сім'ї і спорту Ніна Уманець.
Щодо фінансування легкої атлетики після входження Держкомспорту в структуру міністерства, то тренер збірної Валерій Александров зазначив: «Нині бюджетний календар виконується так само, як і в минулому році. Інша справа, що завжди хотілося б мати більше. Зокрема, далеко не всіх, хто виконав нормативи, ми зможемо повезти на молодіжний чемпіонат світу. Зараз федерація отримує з бюджету близько 50 мільйонів гривень (з них 6,5 млн. іде лише на переїзди), а, за нашими розрахунками, потребує близько 144 млн.».
ТАБЛО
Чемпіони України з легкої атлетики-2005 (Київ)
Чоловіки. 100 м: Довгаль (Харківська обл.) — 10,33. 200 м: Глущенко (Харківська) — 20,83. 400 м: Твердоступ (Харківська) — 46,07 (кращий результат сезону в Україні). 800 м: Гешко (Чернівецька) — 1.46,19 (кращий результат сезону в Україні). 1 500 м: Лебідь (Донецька) — 3.38,44. 5000 м: Матвійчук (Хмельницька) — 13.38,00 (кращий результат сезону в Україні). 10 000 м: Матвійчук — 28.59,91 (кращий результат сезону в Україні). 110 м з/б: Демидюк (Київ) — 13,89. 400 м з/б: Горбенко (Дніпропетровська) — 50,85. 3 000 м з/п: Слободенюк (Рівненська) — 8.30,49. Жердина: Корчмід (Київська) — 5,60. Потрійний стрибок: Ястребов (Київська) — 16,83. Ядро: Білоног (Одеська) — 20,76 (кращий результат сезону в Україні). Диск: Чупринін (Волинська) — 59,34. Стрибки у висоту: Кримаренко (Київська) — 2,25. Стрибки в довжину: Зюськов (Донецька) — 8,31 (кращий результат сезону в Україні). Молот: Скварук (Рівненська) — 81,00 (кращий результат сезону в Україні). Спис: Стаценко (Харківська) — 78,02 (кращий результат сезону в Україні).
Жінки. 100 м: Штангеєва (Донецька) — 11,55. 200 м: Майданова (Харківська) — 23,22. 400 м: Єфремова (Донецька) — 51,48 (кращий результат сезону в Україні). 800 м: Непорадна (Івано-Франківська) — 2.02,28. 1 500 м: Кривобок (Донецька) — 4.06,94. 5 000 м: Дуброва (Київ) — 15.38,72. 10 000 м: Беркут (Київська) — 33.02,68. 100 м з/б: Снігур (Харківська) — 13,50. 400 м з/б: Рабченюк (Київ) — 56,56. 3 000 м з/п: Горпинич (Одеська) — 9.49,23 (рекорд України). Жердина: Балахонова (Київ) — 4,20. Потрійний стрибок: Шишлюк (Київська) — 13,94. Ядро: Насонова (Одеська) — 17,45. Диск: Антонова (Дніпропетровська) — 61,88. Стрибки у висоту: Михальченко (Київ) — 1,97 (кращий результат сезону в Україні). Стрибки в довжину: Молчанова (Харківська) — 6,53. Молот: Секачова (Київська) — 70,30 (кращий результат сезону в Україні). Спис: Іванкова (Харківська) — 57,06.