У Донецькій області СКМ (скорочена назва компанії «Систем Кепітал Менеджмент») за популярністю не поступається торговій марці київської «Оболоні». Ім’я господаря СКМ Ріната Ахметова, який, за даними зарубіжної преси, є найбагатшою людиною в Україні, шанують так само, як і славетну марку пива. Останнім часом СКМ укотре привернула до себе увагу в зв’язку з приватизацією ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» (ЦГЗК). «Україна молода» раніше повідомляла про конфлікт, який розгорівся навколо придбання цього підприємства. Нагадаємо, що у січні 2001 року пакет акцій ЦГЗК у розмірі 25 відсотків плюс одна акція придбала у Фонду держмайна України американська Detroit Cold Rolling Company L. C., яка належить російському бізнесмену Льву Чорному. Однак уже у 2002 році ця компанія продала пакет акцій українському малому підприємству «Міжнародний діловий центр» (МДЦ). А через чотири місяці той самий пакет було продано компанії ЗАТ «Систем Кепітал Менеджмент». Нині компанії СКМ і МДЦ у судовому порядку борються за право володіти блокуючим 25-відсотковим пакетом акцій ЦГЗК. А пакет у розмірі 50 відсотків плюс одна акція, як і раніше, перебуває у власності державної акціонерної компанії «Укррудпром».
Факт подвійного продажу пакета акцій є кричущим порушенням світової практики і міжнародного корпоративного права. Це викликало низку судових розглядів. Однак порушення законності продовжується. СКМ намагається надати беззаконню видимість легітимності. Цій компанії потрібно, щоб самі акціонери передали їй кермо гірничо-збагачувального комбінату. Зробити це можна тільки через загальні збори акціонерів. І ось тоді розпочався другий етап приватизації ЦГЗК. На донецькій «кухні» зашкварчала оборудка щодо захоплення влади у наглядовій раді й правлінні меткомбінату. Проте без реєстру проводити збори неможливо. Але якщо дуже хочеться і гаманець дозволяє...
Згідно із законодавством, акціонери, які володіють понад 10 відсотками акцій, мають право ініціювати проведення загальних зборів. Спірні 25 відсотків акцій «зависли». Але до того часу близькі до донецьких кіл люди вже мали на руках необхідний пакет (трохи більше 10 відсотків), і скористалися цим правом. Тільки якось дивно задумали вони вести розмову з акціонерами — на чужому полі. Мабуть, господарю донецького «Шахтаря», футбольному магнату Ахметову, така гра ближча. Проблеми криворізького меткомбінату вони вирішили розв’язувати... у Києві. Чому, запитаєте ви, не у Нью-Йорку під захистом ООН? З юридичної точки зору, проводити збори акціонерів поза межами Кривого Рогу незаконно. Проте на допомогу донецьким прийшла якась Олена Дуденко, котра купила напередодні у СКМ дрібнесенький пакет акцій. Навіть не пакет, а пакетик, менше одного відсотка. Пані Дуденко подала позов до суду. Втім навряд чи вона турбується про свої акції, тому що 9 з 10 пунктів позовної заяви підтримують усі позиції... СКМ, на який вона й скаржиться. Водночас пані Дуденко ставить завдання і державній акціонерній компанії «Укррудпром», і Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку, і самому ЦГЗК, дісталося навіть Криворізькій міськраді.
Зупинимося лише на одному пункті. Ця власниця дрібного пакета вимагає провести загальні збори криворізьких акціонерів у Києві, у приміщенні пивкомбінату, господарем якого, за дивним збігом обставин, виявився СКМ. Насправді ж це не пані Дуденко, а СКМ, який «сховався» за її спиною, намагається провести збори якомога далі від очей народних. Можна припустити, що нелегітимні збори 28 жовтня таки відбудуться. Тим більше за наявності витончених методів використання адмінресурсу, Генпрокуратури, судів, силових органів, які демонструє СКМ. Але потрібно усвідомлювати, що нехтування нормами і правилами, як правило, має своїм наслідком реванш іншої сторони. Лобісти СКМ в уряді вже заздалегідь обмірковують, як надати видимість законності тим рішенням, які готуються прийняти на так званих зборах акціонерів ЦГЗК на пивзаводі. Адже у разі, якщо навіть десяток судових заборон не зупинять збори, то потрібно ж буде якось виправдати їх проведення. Не виключено, що організатори цих «брудних» зборів звернуться задля «відмивання» їх рішення до Київського господарського суду, який цілковито залежить від своїх високих патронів і не раз демонстрував, м'яко кажучи, гнучке ставлення до норм законодавства.
ДО РЕЧІ
Учора керівники Центрального ГЗК на чолі з головою правління Володимиром Оселедьком провели в агентстві УНІАН прес-конференцію, під час якої оголосили, що збори акціонерів, намічені на 28 жовтня за адресою: Київ, проспект Голосіївський, 8 — не відбудуться. Причина — накладення на скликання і проведення загальних зборів ВАТ «Центральний ГЗК» численних судових заборон.