Днями моя знайома бідкалася, що загубила ключі й ледь не півночі провела під порогом власної квартири. Двоє чоловіків-сусідів кілька годин возилися з міцними дверима, доки не виламали «з м'ясом». «А чи не простіше було викликати рятувальників, які б зробили це акуратно і швидко?» — здивувалася я. «Так де ж їх шукати серед ночі, куди звонити?» — розгублено відповіла вона.
Хоча процес реформування нашої рятувальної служби, яка об'єдналася з пожежниками, триває вже понад рік, багато українців ще й досі не звиклися з думкою, що за з дитинства відомим телефоном «01» ми можемо замовити весь спектр «послуг» — не тільки врятувати своє і чуже життя, а й потрапити без ключів у власне житло чи й зняти переляканого кота, якого пси загнали на дерево...
Власне, реклама рятувальникам не потрібна. Факти говорять самі за себе. Учора в приміщенні Міністерства з питань надзвичайних ситуацій на урочистих зборах, присвячених Дню рятувальника, вшановували тринадцятьох переможців акції «Герой-рятівник року». Героями нашого часу стали лікар з Рівненщини Сергій Бурець, який врятував чотирирічного малюка з наповненого водою пожежного колодязя, пожежники Василь Сохацький із Вінниччини (йому має завдячувати життям вихованець інтернату Сергійко, що провалився взимку у водоймище) та Олександр Кохан з Донецької області (він став героєм зовсім недавно — під час «артобстрілу» на складах Артемівська, ризикуючи власним житям, виводив із дачного селища людей). Ще десятеро чоловіків стали лауреатами акції. Міністр Григорій Рева нагородив їх відомчими відзнаками, а кращих працівників підрозділів міністерства було заохочено цінними подарунками. Власне, не всі вони є співробітниками підрозділів МінНС, та якою б заяложеною не була фраза «у житті завжди є місце подвигу», а людина смілива і відважна завжди кинеться туди, де хтось благає про допомогу. А для міненесівців рятувати й допомагати — просто робота. І кожен з них міг бути названий героєм. Адже тільки з початку року українськi бійцi МінНС врятували понад 5,5 тисячі людських життів, державного і приватного майна на суму майже 574 мільйони гривень. Це лише сухі цифри, за якими не видно небезпеки і ризику, вони не печуть вогнем, не віють крижаним холодом і не потребують надлюдської концентрації волі. Але вони є красномовним доказом того, що українська рятувальна служба є «паличкою-виручалочкою» в багатьох екстремальних ситуаціях і свою справу хлопці в помаранчевiй спецформі виконують професійно.
Надто довго нас привчали до думки, що «порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих». І часто те, що європеєць обов'язково довірить професіоналу, набравши номер «911», пересічний українець намагатиметься вирішувати сам. Певним чином зламати цей стереотип намагається недавно створена народна служба порятунку «01».
І цьогоріч на власне свято рятувальники ідуть у народ. 26 жовтня на столичному Хрещатику День рятівника міненесівці пропонують відзначати усім миром. На вас чекає яскраве дійство, парад сучасної та старовинної пожежно-рятувальної техніки Хрещатиком від Європейської площі, а також святковий концерт за участю самодіяльних колективів пожежно-рятувальної служби всіх областей України, показові виступи духових оркестрів, майстрів пожежно-прикладного спорту. Для дорослих та дітей — безліч розваг, конкурсів, вікторин та призів від пожежно-рятувальної служби. Заходи на Хрещатику триватимуть з 12.00 до 17-ї години.